• $32,2399
  • €35,0013
  • 2440.12
  • 10677.5
8 Ekim 2014 Çarşamba 01:45 | Son Güncelleme:

ZİRVEde hıristiyan paraleller

ZİRVEde hıristiyan paraleller

"Gizli tanıklığı kabul etmedim. Ergenekon davasının sanığı oldum." Bu sözlerin sahibi Levent Ercan Gelegen Zirve cinayetinin perde arkasını anlattı: Paralel yapıyla Misyonerler yakın ilişki içinde. Olayı derin yapı yönlendirdi.

AHMET DİNÇ-HABER MERKEZİ 

Malatya'da, 18 Nisan 2007'de, Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel, boğazı kesilerek öldürülmüştü. Davada hazırlanan ikinci iddianamede emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 19 sanıktan biri olan Levent Ercan Gelegen tahliye edildikten sonra AKŞAM'a konuştu. Levent Ercan Gelegen 2001’de Hıristiyan olup 2007’de tekrar İslam’ı seçti. Mersin’de Protestanlara ait bir şirkette çalışan Gelegen görevi gereği sık sık Malatya’ya gidiyordu. Bu nedenle Zirve yayınevi'nde öldürülenler dahil Malatya’daki bütün kişileri ve olayların perde arkasını iyi bilen biri: 

Paralel yapının Hıristiyan gruplarla ilişkisi var mı? 
Paralel yapıyla Türkiye'de misyonerlik faaliyeti yürüten bazı Hıristiyanlar arasında yoğun ilişki var. Paralel yapıya yakın Today’s Zaman'da yazan Avukat Orhan Kemal Cengiz Türkiye’deki Protestan Hıristiyanların avukatı. Amerikalılarla çok yakın ilişki içinde. Cengiz’in Hıristiyan olduğunu, dahası çekirdek yönetim grubundan olduğunu biliyorum. Türkiye’deki yabancı uyruklu grupları yöneten onlar. Paralel yapının Türkiye’deki Hıristiyan Protestan cemaatlerinin içindeki isimlerle sıkı ilişkileri var. Çok ciddi talimatları buradaki Amerikan bağlantıları yapıyor ve bunların tamamı da Protestan cemaatlerinin içindeki isimler. Proje büyük. Cemaatin özellikle Zirve konusunda önüne eylem planını koyan Avukat Cengiz’dir. 

Zirve’nin arkasında sizce kim var? 
Bütün somut veriler paralel yapıyı gösteriyor. Cinayeti işleyenleri polisin yani paralel yapının yönlendirdiğini düşünüyorum. 

SİLAHLAR PARALEL POLİSTE

Zirve cinayeti sürecinde Gülencilerle Protestanların ilişkisi var mıydı? 
O süreçte Gülencilerle Protestanlar omuz omuza hareket ettiler. Çünkü birinci iddianamenin soruşturması ciddi bir şekilde yapılmış olsaydı şüpheler üzerilerine yönelecekti. Kimse kilise neden ikiye bölündü, Angus neden Tilman’ı yumrukladı diye sormadı. Necati de, Tilman da Uzakdoğu sporlarına ileri derecede hakimdiler, kamplarda eğitim verirlerdi. Silahla caydırılmasalardı, o beş genç bıçakla bu cinayetleri asla işleyemez, ikisi onları alt ederdi. Silahlar garip şekilde bir gün önce paralel polisler tarafından adeta gençlere ikram ediliyor.

Kilisedeki bu çatışma cinayete nasıl yansımış olabilir? 
Burada Angus ve Tilman’ı aşan güç mücadelesi var. Bunu yapan Gülen Cemaatiyle ilişkisi olan Ankara Kurtuluş Kilisesi'nin başındaki İhsan Yenal Özbek’tir. Paralel yapıyla bağı olan Özbek, kilisesini şubeleri olan bir bölgesel kiliseye dönüştürmek istedi. Malatya Kilisesi’ni kendi kilisesine katmak istedi.

Paralel yapı sizinle iletişim kurdu mu? 
Aralık 2007’de misyonerlerden Eric Oosterbroek bana geldi, ‘Zirve’yi askerlerin yaptığını söyle, Paralel yapı avukatı Orhan Kemal Cengiz de sana hukuki destek verecek’ dedi. Paralel yapı ağzıyla konuşuyordu. Zirve’yi bir an önce birilerinin üstüne yıkıp örtbas etmek istiyorlardı. Anladım ki TSK’nın üzerine yıkmakmış amaçları. Reddettim.  

Zekeriya Öz sorguladı

2011'de Yurt Atayün’ün başında bulunduğu İstanbul TEM Şube’de 4 gün kaldım. Zekeriya Öz beni sorguladı. Bana, ‘Sen bu işten sıyıramazsın, günah keçisi olmuşsun, kurtulmanın tek yolu var’ dedi ve gizli tanık olmamı istedi. Kabul etmedim. 

ÇATIŞMAYA İTİLDiLER   

Bölgedeki rant nedeniyle Malatya'ya hakim olmak isteyen Hıristiyan gruplar birbirleriyle çatışma halindeydi. Angus William Raid isimli İngiliz misyoner liderlik mücadelesi yüzünden Malatya Zirve ofisinde Tilman Geske’yi yumrukladı. Malatya Protestan Kilisesi Alman Martin Delenge’ye bağlıydı. Martin ülkesine dönünce kilise yönetimini devretmesi gerekti. Angus William Raid ile Tilman Geske liderlik çatışması başladı. İkisi de ‘Ben olmuyorsam o da olmasın’ dediği için Necati Aydın adı ortaya çıktı ve o seçildi. Bu yaşananlar Eylül 2006’da, yani cinayetten 6 ay önceydi. 

Türkiye'den Zengezur adımı! İhale yapıldı, çalışmalar başlayacak
Türkiye'den Zengezur adımı! İhale yapıldı, çalışmalar başlayacak

Türkiye'den Zengezur adımı! İhale yapıldı, çalışmalar başlayacak

Han Yunus'ta çok sayıda can kaybı var! İsrail katliama devam ediyor
Han Yunus'ta çok sayıda can kaybı var! İsrail katliama devam ediyor

Han Yunus'ta çok sayıda can kaybı var! İsrail katliama devam ediyor

O ülkenin askerlerinden Türk ordusuna övgü: MSB, EFES-2024 Tatbikatı'nın görüntülerini paylaştı
O ülkenin askerlerinden Türk ordusuna övgü: MSB, EFES-2024 Tatbikatı'nın görüntülerini paylaştı

O ülkenin askerlerinden Türk ordusuna övgü: MSB, EFES-2024 Tatbikatı'nın görüntülerini paylaştı