İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5483
  • 5.3765
  • 189.02
  • 102.912
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Yüce Divan tuzağı

Gezi olayları, 17–25 Aralık darbe girişimi ve yargıda yapamadıklarını Yüce Divan'la yapmaya çalışıyorlar. Seçim öncesi AK Parti’ye tuzak kurmaya çalışan paralel üst akılın şimdiki oyunu ise 4 eski bakanı Yüce Divan'a göndermek.

x

Kararlar şantaj ürünü mü?

ERDOĞAN başbakanlığı döneminde 26 Nisan 2014’te Konya Ereğli’deki konuşmasında bir şeyin altını çiziyordu. Erdoğan; “Anayasa Mahkemesi'ni de dinliyorlar. Son zamanlarda atılan adımlar işte bizde bu soru işaretlerini doğuruyor. Çünkü her şeyleri bunların şantaj, her şeyleri montaj” dedi. AYM’nin son dönemde aldığı kararlarda tarafsızlığını yitirmesi paralel yapı ‘AYM üyelerine de mi şantaj yapıyor’ sorusunu akıllara getirdi. Zira AYM son dönemde aldığı hemen her kararda tarafsız olmadığını gösterdi. İşte AYM’nin kamuoyu tarafından tartışılan kararları: 

VARAN 1: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SAYDI

17-25 Aralık'taki darbe operasyonlarında kişisel hak ve hürriyetler, yasadışı dinlemelerin yaşandığı sosyal medyayla ilgili TİB’in kapama kararının ardından AYM ‘oybirliği’ ile hükümete yönelik iftira, hakaret ve küfür içerikli twitter mesajlarını ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi ve yasağın kaldırılmasına hükmetti.  

VARAN 2: HSYK DÜZENLEMELERİ 

Yargı içindeki paralel yapının temizlenmesinin amaçlandığı yeni yargı paketi ve HSYK ile ilgili düzenlemeler konusunda da AYM tarafsız olmadığını gösterdi. Pensilvanya’nın işbirlikçisi durumuna gelen CHP’nin başvurusunu değerlendiren AYM; bu başvuruyu kabul etti ve esastan görüşme kararı aldı.

VARAN 3: SEÇİM BARAJI TARTIŞMASI

AYM’nin tarafsızlığına gölge düşürecek adımlarından biri de seçim barajıyla ilgili Başkan Haşim Kılıç’ın yaptığı açıklama oldu. Kılıç, genel seçimler öncesi görev alanında olmamasına karşın yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili yapılan bireysel başvuruyu kabul ederek bunu karara bağlayacakları yönünde açıklama  yaptı. 

VARAN 4: PARALEL YAPI SEVİNDİ 

Yasadışı dinlemelere imza attıkları gerekçesiyle görevden alınanlara yönelik AYM’nin verdiği karar yine paralel yapıyı desteklediğinin açıkça göstergesi. Torba kanunlara koyulan hükümlerle, görevden alınanlar hakkında mahkemelerin vereceği "iptal" ve "göreve iade" kararlarının "2 yıl içinde uygulanabilmesinin" önünü açan yasa AYM tarafından iptal edildi. 

VARAN 5: ÖZELLEŞTİRMEYE SET

Bazı KİT’lerin özelleştirilmesiyle ilgili olarak hükümet tarafından yapılan yasal değişiklikleri de AYM iki kez iptal etti. Daha önce Çeşme Limanı, Kuşadası Limanı, ETİ Alüminyum gibi büyük özelleştirmeler yapılmış, ancak mahkemeler bu özelleştirmeleri 5 yıl geçtikten sonra iptal kararı vermişti. Bu kararla KİT’lerin devletin sırtında kambur olmasına devam etmesini sağladı. 

VARAN 6: 'VİCDAN İŞGALİ' DEDİ  

AYM Başkanı’nın siyasi parti lideri gibi olan şu söylemleri dikkat çekici:  “Hukukun işgal altında kurutulması lazımdır. Vicdan evrensel değerleri inşa eder. Vicdanların işgali sonunda ortaya çıkan her sorun yeni bir kanunla çözülmeye çalışılıyor. Türkiye en fazla kanun çıkaran ve kanun değiştiren ülkeleri başında gelmektedir.” 

ERDOĞAN’A HAYIRLI OLSUNA GİTMEDİ 

Başkan Haşim Kılıç bugüne kadar seçilen tüm cumhurbaşkanlarını ziyaret etti. Ancak halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ı 4 aydır ziyaret etmemesi ise dikkat çekici. 

artışmaların odağında

 AYM Başkanı Kılıç 8 Nisan günkü açıklamasındada, AYM 'nin twitter kararıyla ilgili, "Biz ifade özgürlüğünün şoke edici, rahatsız edici ve bizleri huzursuz edici boyutlarını hesap ederiz." demişti.

PARALELi YOK SAYDI 

25 Nisan günü Kılıç, "Yargı milletin iradesine tuzak kurulacak yer değildir. Yargı bu konuyla ilgili olarak paralel devlet ya da çete diye nitelendirilen çok vahim çok ciddi bir suçlamayla karşı karşıyadır" dedi. 

SEÇİM BARAJINI 2015'TE UYGULARIZ 

Kasım ayında AYM’nin “seçim barajı hak ihlali” kararı alması durumunda bunun 2015 seçimlerinde uygulanacağını söyledi. 

ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ RAHATSIZ 

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yaş haddinden dolayı 13 Mart’ta emekli oluyor. Kılıç emekli olduktan sonra sessiz kalmayacağını belirtti. Kılıç “Mahkemenin gündeminin açıklanmasıyla birlikte, üyelerimiz üzerinde müthiş bir baskı kurulmaya çalışılıyor. Mahkemenin üyeleri de alabildiğine rahatsız” ifadelerini kullandı. 

CUMURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE 367 ŞARTI KOYDU 

2007 yılında Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçilen Haşim Kılıç 11. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur oylamasını iptal etti. AYM, seçimin ilk turuna 367 vekilin katılmasını şart koştu. 

İSTİKRARAR KAPATMA DAVASI 

2008 yılında AK Parti’yi kapatılması istemiyle açılan davada AYM'nin 6 üyesi AK Parti’nin kapatılması yönünde oy kullandı. 

’İLLE DE GİTSİN’ DENİLİYORSA BU BİR TUZAKTIR

Prof. Dr. Burhan Kuzu (TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı): “17 ve 25 Aralık’ta militan ruhla bir soruşturma yapıldı. Savcılar bir yerlerden aldıkları talimatlarla can siperane çalıştılar, bildiriler dağıttılar. Gelinen noktada baktığımızda bu savcılara soruşturmalar açıldı açığa alındılar. Davanın altının boş olduğu ortaya çıktı. Ama şu an için davanın temeli çökmüş durumda. Tüm bunlara rağmen ‘Yüce Divan'a gitsinler, aklansınlar’ demek doğru bir yaklaşım değil. İlle de bu şekilde deniliyorsa o zaman arkasında muhtemelen bir tuzak var demektir.”

AYM’NİN VERDİĞİ KARARLAR ORTADA 

Reşat Petek (Emekli Cumhuriyet Başsavcısı): “Israrla ‘gidip aklansınlar’ demek doğru olmaz. Yeterli delil olmadığı halde bu insanların Yüce Divan’a gönderilmesi temel bir hak ihlali olur. Öte yandan AYM’nin verdiği kararlar da ortada. Eğer AYM Başkanı bir siyasi parti başkanı gibi davranmamış olsaydı zaten bugün bu sorun da olmazdı. Bunu bu kadar tartışmalı hale getiren AYM’nin verdiği kararlar ve başkanının son dönemdeki açıklamalarıdır. Baktığımızda parti kapatma kararlar, 367 kararı ve daha birçok keyfi karar AYM tarafından verildi.” 

HUKUKİ DAYANAĞININ OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Avukat Kezban Hatemi: “Yolsuzlukla mücadele için yola çıktık diyen bir hükümete karşı yapılan 17 ve 25 Aralık operasyonları bir darbe girişimidir. Yüce Divan yargılamasını yapacak olan AYM ve Başkanı Haşim Kılıç’ın tavrı ortadadır. Kaldı ki, bu bakanlar adli yargıda yargılanmış, mahkeme 17 Aralık hakkında;  takipsizlik kararı vermiş, karara yapılan itiraz da reddedilmiştir. Yargılanıp suçlu bulunmayan bir davada suçlu olmadığını ispat etmek üzere hangi saikle Yüce Divan’a sevk edilecektir? Sonuç olarak; zorlama yorumlar Komisyonu’nun itibarına da zarar verir.” 

AYM TARAFSIZ VE ADİL DEĞİL
 
Ceza Hukukçucu Av. İbrahim Sapan: “AYM’nin yetkisinin dışına çıkılarak kararlar alınıyor. AYM Başkanı’nın yaptığı açıklamalar AYM’ye olan güveni sarstı. Sıkıntı 4 eski bakanın Yüce Divan’a gitmesi değil, AYM’nin adil ve tarafsız olma özeliğini yitirmesidir. AYM Başkanı’nın yaptığı muhalefet Pensilvanya ve CHP’nin yaptığı muhalefeti katlıyor. Dolayısıyla seçime giderken, yeni bir kaos yaratılma ihtimali var." 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
ABD ve Guatemala´nın ardından Paraguay da Kudüs´te büyükelçilik açtı.

Bir ülke daha Kudüs’te büyükelçiliğini açtı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Prim borçlusu emekliye düşük faizli kredi desteği

Beyaz Show yayından kaldırıldı Kanal D'de bir devir kapandı

En Çok Okunanlar