• $7,3539
  • €8,9443
  • 418.267
  • 1488.21
27 Ağustos 2012 Pazartesi 08:10 | Son Güncelleme:

Yeni başlangıç yapalım

Yeni başlangıç yapalım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Suriye'deki gelişmeler ve etkileriyle ilgili 3 sayfalık bir mektup gönderdi.

Komşu ülkede yaşanan olaylarla ilgili çözüm önerilerinde bulunan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin yeni bir başlangıç yaparak, ağırlığını Suriye'de barış, uzlaşma, istikrar ve güvenden yana koyması gerektiğini vurguladı. TBMM'nin olağanüstü toplanmasını isteyen Kılıçdaroğlu, bir deklarasyonla uluslararası konferans çağrısı yapılması gerektiğini ifade etti.

ESAD'LI ÇÖZÜM ÖNERDİ
Kılıçdaroğlu, BM Genel Sekreteri'nin himayesinde BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, Arap Ligi, AB, İran, Suriye'nin Arap komşuları ve Türkiye'nin katılacağı konferansa Suriye rejimi ve muhalefetinden temsilcilerin de davet edilmesi ve bu temsilcilerin tam yetkili olmalarının sağlanmasının önem taşıdığını dile getirdi. 15 gün boyunca Suriye yönetimi ve muhalefetinin BM Genel Sekreteri gözetiminde müzakere yapmasını öneren Kılıçdaroğlu, BM Genel Sekreteri tarafından hazırlanan ve Suriyeliler arasındaki anlaşmayı yansıtan belgenin BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere oylanabileceğini ifade etti. Müzakerelerin ateşkes, insani yardım akışı, ülkeden kaçanların dönüşü gibi başlıkları da kapsayan konularda anlaşma sağlanıncaya kadar sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

MECLİS'TEN KAÇAN SİZSİNİZ
CHP MYK dün Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Açıklama parti sözcüsü Haluk Koç'tan geldi. TBMM Başkanı Çiçek'in Ulusal Mutabakat önerisini değerlendiren Koç, şöyle dedi: İngilizlerin sözü var 'Öğleden sonra günaydın' diye. Bu sözleri biz söyledik Sayın Çiçek. Siz TBMM Başkanıydınız. Yani Suriye olayları ve artan terörün karşısında 14 Ağustos'ta Meclis'i kim toplantıya çağırdı ve kimler engelledi? Siz TBMM Başkanısınız. Böyle naif, saf bildirileri, hükümetin kaleme aldığı bildirileri 'Kendim yazıyorum. Bireysel milletvekili talebim' diye kamuoyuna sunarsanız, size İçtüzük'ün 7. maddesini hatırlatırız. İçtüzük'ün 7. maddesi TBMM Başkanına gereken hallerde TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırma hakkı veriyor. Kullanın yetkinizi.

Üzerinde çalışıyoruz
- MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in teröre karşı ortak mutabakat çağrısı üzerinde çalıştıklarını, partinin yetkili kurullarında konuyu değerlendireceklerini söyledi. Şandır, 'Çalışıyoruz. Değerlendirme tamamlandıktan sonra bir açıklama yapılacaktır' diye konuştu. Şandır, şöyle devam etti: 'Bölücü terör örgütüyle etkin mücadele eden her tavra biz destek vereceğiz. Anayasa değişikliği teklifi önerimiz de bu yöndedir.'
- BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise ortak bir mutabakat için  kullanılacak dilin önemli olduğunu söyledi: Soruna terör sorunu olarak yaklaşılıyorsa çözüm bulunmaz. Sorun Kürt sorunudur. Ancak Sayın Çiçek meseleye farklı yerden bakıyor. Bu konuda dili iyi oturtmak lazım.

<p>Süper Lig'in 27.haftasında Beşiktaş, düşme hattından kurtulmak isteyen Yukatel Denizlispor'u Voda

Beşiktaş-Denizlispor Maç Önü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti