• $ 5,8116
  • € 6,607
  • 263.272
  • 95.421
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Tunus'ta seçim öncesi 2 parti ittifak kararı aldı

Tunus'ta Başbakan Yusuf Şahid'e yakınlığıyla bilinen "Yaşasın Tunus Partisi" ile Kemal Murcan liderliğindeki "Demokratik Anayasal Girişimi"seçimler öncesinde birleşme kararı aldı.

Tunus, sonbaharda yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine hazırlanırken, partiler arasındaki ittifak arayışları da hız kazandı. Kısa süre önce kurulan ve Başbakan Yusuf Şahid'e yakınlığıyla bilinen "Yaşasın Tunus Partisi" ile Kemal Murcan liderliğindeki "Demokratik Anayasal Girişimi" yayımladıkları ortak açıklamayla, iki partinin birleştiğini duyurdu.  Söz konusu partilerin, "Milli ve gelişimci güçlerin bir idare altında toplanması amacıyla bu birleşmenin gerçekleştiği" belirtilen açıklamada, iki partinin parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri için birlikte çalışacağı paylaşıldı.  Dün de aynı şekilde, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif Merzuki liderliğindeki "Tunus İrade Hareketi Partisi", Abdurrauf el-İyadi liderliğindeki "Vefa Hareketi Partisi" ve bazı bağımsız siyasiler "Başka Bir Tunus Mümkün" adı altında yeni bir ittifak kurmuştu.

Tunus'ta bu yıl içinde 6 Ekim'de genel, 17 Kasım'da ise cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. Tunus siyaseti, seçimler öncesinde, partiler arası koalisyon, ittifak ve ayrışmaların yaşandığı yoğun bir döneme sahne oluyor.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bir inşaatın yemek çadırına dadanan boz ayı, inşaat bekçisini çileden

Sarıkamış´ta Bir Ayı İnşaat Bekçisini Çıldırttı!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Otomotivin yolculuğu bu müzede: Anadolu Arabaları Müzesi