• $7,5277
  • €9,0089
  • 409.558
  • 1538.04
11 Ocak 2014 Cumartesi 02:00 | Son Güncelleme:

Yargının asıl hedefi saygın iş dünyamız

Yargının asıl hedefi saygın iş dünyamız

Yargının sermayeyi ablukaya almak istediğini söyleyen Erdoğan, “Finans sektöründeki aktörlere mesajımızı ileteceğiz. 28 Şubat postmoderndi, bu da kimilerinin dediği gibi “dost modern”...

MEHMET OCAKTAN
H. HÜMEYRA ŞAHİN 
MALEZYA

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak için gittiği Japonya, Singapur ve Malezya gezisinde kendisine eşlik eden gazetecilerle bir değerlendirme yaptı. Japonya ile enerji, altyapı ve uzay teknolojisinde; Singapur’la liman işletmeciliğinde, Malezya ile ise enerji sektöründe işbirliğinin güçlendirileceğini söyleyen Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

- Ekonomik göstergelerde, kırılganlık endişesi var mı? 
Endişem yok. Çok daha iyi olacak. Gösterge faizi 10.40’dan 9.79’a indi. Bunlar iklim koşulları gibidir. Tabanınız bünyeniz sağlam olursa, bir şey olmaz. Böyle Gezi’yle şununla bununla bizim sağlam bünyemize bir şey olmaz. Ekonomimizle oynayamazlar, oynatmayız. Dönüşte özellikle finans sektöründeki aktörlere de mesajlarımızı vereceğiz.  Bence en büyük sıkıntı yargı vesayeti… Türkiye’nin en saygın firmalarının düştüğü durum ortada… Devletle ilişkilerinden ötürü değil, yaptıkları alışveriş ve iş için insanları sıkıntıya sokuyorlar. Kara para aklama diyorlar. Neye göre kara para? Para bankaya girip bankadan çıkıyorsa, ona kara para diyemezsin. Biz iki kez vergi affını niye çıkarttık? Çünkü, para ya yastık altındaydı ya da yurt dışında. Onu sisteme çekmek için bu düzenlemeleri yaptık. Yargı bunu niye yapıyor? Vatana ihanetten başka dertleri yok. 3. Havaalanı, 3. Köprü istenmiyor, çünkü, ulaşım sıkıntısını çözeceğiz. Çözmemizi isterler mi? Yargının takıntılı tavrına güvenemiyoruz. 

- Bu süreçte büyük resmin tamamı ortaya çıktı mı peki? 
Hayır. Ortaya çıkacak daha çok şey var. Bedene giren virüs gibi… Virüs vücuda girer ve orada yer bulur. Ama sonra o virüsü yok eder… 

- HSYK’nın 66 sayfalık son açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Tıpkı Danıştay olayı gibi. HSYK kanunun 138. maddesini çalıştırıp, Anayasa Mahkemesi’ne güya ön alıyor. Psikolojik baskı girişimidir bu. Bu defa da HSYK’da yeni düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini varsayıp oraya gözdağı vermeye çalışıyorlar.   HSYK düzenlemesini siyasetin yargıya müdahalesi olarak yorumlayanlar var… Referandumda iyi niyet gösterdik. HSYK’ı bağımsız yaptık. Fırsat bildiler. Yargı kimilerine göre şimdi fiilen yürütme ve yasamanın üstüne çıktı. 

- Bu sürecin adı ne? 
Kimilerinin dediği gibi 28 Şubat post moderndi, bu da kimilerinin dediği gibi “dost modern”. 

- Yeniden yargılama, ‘Darbeciler er geç hesap verir’ imajını zedeler mi? 
Hakkın zayi olmamasına ilişkin, gerçekten haksızlığa uğramış olanlara yönelik bir süreç bu. 

- 2002-2009 arasında Ankara’da sanki hiçbir şey olmamış gibi bir algı çıkar mı? 
Çok uzağa gitmenize gerek yok. AK Parti’nin kapatılması teşebbüsünü hatırlamak bile yeterli. Anayasa Mahkemesi yeterli sayıya ulaşamadığı için 20 trilyon para cezasıyla yırttık. İnsan çıldırır… Vatanı mı sattık? Karar gerekçesinde öyle bir laiklik tanımı yapmışlar ki getirmişler başörtüsüne bağlamışlar. Ne oldu peki? Başörtüsü kamuda, okulda, Meclis’te artık serbest. Kıyamet mi koptu? Şimdi öyle güçlü gelelim ki o kararı veren Anayasa Mahkemesi’nden bile gerekirse hesap soralım. Hiç değilse 20 trilyon lirayı kurtaralım. 

-  El Kaide’nin Suriye ve Irak’taki faaliyetleri için ne düşünüyorsunuz? 
Ana muhalefet bizi El Kaide ve El Nusra’ya iliştirmeye çalışıyor. Halbuki El Kaide gibi örgütlere karşı en kararlı mücadeleyi veren biziz. Adana’daki o savcı, TIR olayından önce Reyhanlı’daki olaylarda konuya el koymaktan kaçınan savcıydı. TIR olayında ise kalkıp Adana’dan koşarak geldi. 

- Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması konusunda bir düşünceniz var mı? 
Bir çalışma yapıyoruz. Hukukçularımız yargıyla ilgili sıkıntıların hepsini bir pakette toplayacaklar. Aslında yargının önce kendi içini temizlemesi lazım… Bu iş benim başıma geldi. Ziya Gökalp’ten bir şiir okudum yargı beni içeri aldı. Biri çıkmış şimdi onu hatırlatıyor bana… Biliyorsunuz yüksek yargıdan birisi rüşvete karıştı ama onu bıraktılar gitti. 

‘O savcı dürüst değil’ 
Kalkıp benim kendisine yüksek yargıdan birilerini gönderdiğimi söylüyor o savcı. Dürüst değil. Bir kere ben böyle bir şey yapmam. Buna gerek olsa ben konuyu Adalet Bakanımla ya da müsteşarıyla konuşurum. Yurt dışı seyahatlerine ilişkin kayıtların hepsi ortada. Kurcaladıkça başka şeyler de ortaya çıkabilir. Yargı önce kendi içinde temizlik yapmalı, kendini temizlemeli. 

‘28 Şubat’ın sivil ayağı yargılanacak’
- Ergenekon ve Balyoz dahil olmak üzere yeniden yargılamanın kapsamı ne olacak? 

Yeniden yargılama 17 Aralık komplosu ile ilgili değil. Kuru-yaş meselesi. Mesela Genelkurmay Başkanımız İlker Başbuğ ile ilgili süreci daha önce de konuşmuştum. Kalkıp ona terör örgütü lideri derseniz felakete yol açarsınız. Hem sonra niye o görevindeyken yapmadınız bunu. O zaman neredeydiniz sayın savcı? Genelkurmay Başkanının dokunulmazlığı yoktu. Emeklilikten sonra mı önünüze geldi? Ayrıca emir komuta zincirindekiler ne olacak? Sivillerden en alt düzeydeki askere kadar herkesi kapsaması lazım. Biz herhalde burada katilliği tescilli olanların yeniden yargılanmasından bahsetmiyoruz. Olay, Ergenekon ve Balyoz da değil. Bu işin sermaye ayağı medya ayağı da var. 28 Şubat’ta medya ve sermaye ayaklarına dokunulmadı. Yeniden yargılamada onlar da gündeme gelecek. Bir başka yön ise o davalarda TSK personelinin yanı sıra siviller de içeriye alındı. 28 Şubat’ta medya ve sermaye hükümet indirip hükümet kuruyorlardı. 3 dönemdir AK Parti iktidarda. Şimdi ‘Onu nasıl indiririz’ toplantıları yapıyorlar. Menderes’e yapılanı bizim hükümetimize yapmak istiyorlar. Yargı erki son referandumla yürütmeye müdahale gücü elde etti ve bunu uygulamaya başladı. 

‘Avrupa için çalışıyoruz’
- Avrupa’da Türkiye’nin pırıltısını doldurmak için içerideki taşeronların da desteği ile bir çalışma var. Bu konuda bir çalışmanız var mı? 

Avrupa ile ilgili bir çalışmamız var. Ay sonunda Brüksel’e gidiyorum, Şubat’ta da Almanya’ya gideceğim. Ayrıca, bazı arkadaşlarımız vasıtasıyla Avrupa’da çalışmalar yapıyoruz.

 

 

 

<p>İlk etapta atışlarda biraz başarısız olsa da eğitimini  alarak ve kurallara uyarak gerçekleştirdi

Bordo berelinin poligon macerası Zeki Gümüş'le Rastgele'de

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi