• $ 6,8651
  • € 7,7738
  • 393.727
  • 118485
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
05 Mart 2015 Perşembe 01:20 | Son Güncelleme:

Vatandaşın CHP‘den umudu yok

Davutoğlu ‘Şah Fırat operasyonunun B planında, ateş açılması halinde türbeye kadar olan alanı kontrol altına almak vardı’ dedi, CHP'yi eleştirdi: 11 ilde aday adaylığı başvurusu olmadı, vatandaşların umudu yok.

Murat KELKİTLİOĞLU
LİZBON 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Portekiz’deki temaslarının ardından ABD’ye geçti. New York’a giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, CHP liderliğine oynadığını ve vatandaşların CHP’den umudu kalmadığını söyledi. CHP’nin paralelin nihai hedefi olduğunu ifade eden Davutoğlu açıklamalarında şunları söyledi: 

Perinçek CHP'ye oynuyor 

“Çözüm sürecinden her parti kazanır. Seçim yatırımı düşünsek başka alanlarda yapardık. Kılıçdaroğlu vahim hata yapıyor. Kılıçdaroğlu sandığa değil, sokağa çağırıyor. Kılıçdaroğlu yüzde 35 oy oranı hedefliyorum demiş. Türk siyasi hayatında böyle zillet görmedim. CHP'nin 11 ilde aday adayı yok. Üç büyük ilde (Erzurum, Van, Mardin)’de ise sadece birer kişi aday adaylığına başvurdu. Çünkü vatandaşların CHP'den umudu yok. CHP halkın gündeminden çok uzak. Baasçı bir zihniyetleri var. Bakınız sadece iki parti gitti Esad'a CHP ve Vatan Partisi. Belki de Perinçek CHP liderliğine oynuyor. O zaman tam taşlar yerine oturur Baasçılar CHP'ye el koymuş olur." 

ÇÖZÜMÜ BAASÇILAR İSTEMİYOR 

Bu çatışma ortamı ekonomik sektör oluşturuyor, bunun değişme ihtimali pek çok çevreyi rahatsız ediyor. Yabancı istihbarat ve bazı dış odaklar da rahatsız oluyor bir barış ortamının başlamasından. Elinde silah olanlar "barış olursa ben ne yapacağım" diyor. Bundan başka Kürt ve Türk ulusalcılar rahatsız oluyor. Bu durumun düzelmesi bu Baasçılaarın elindeki argümanları aldı. 

REJİM HEDEFİMİZ OLURDU 

Ordumuza bir ay önce Süleyman Şah operasyonuyla ilgili yazılı talimatı verdik. Plan aynen çalıştı. Ve herkese şu mesaj verildi. Türkiye isterse Suriye'de 40 km içeriye anında girer. Eğer tek bir saldırı olsaydı. O bölgeyi sınırdan Süleyman Şah karakoluna  kadar askeri kontrol alanı yapacaktık. O bölgenin tamamı kontrolümüz altına alınacaktı, bu bizim B planımızdı. Eğer Suriye rejimi o esnada bizi tehdit etse ve bir tek kurşun sıksaydı Suriye rejimi hedefimiz olurdu. 

MUSUL'DA SÜNNİ BİRLİKLER OLMALI

Halep, ne DEAŞ'in ne de rejimin eline düşsün. Her iki durumda da Türkiye’ye yeni bir mülteci akımı olacaktır. Sınıra yakın bölgede terörist tehditlerin olmaması lazım. DEAŞ çekilince Şii milisler gelmemeli. Musul'da böyle bir tehlike var. Burada Sünni ordu birlikleri olmalı. Türkiye'nin kaygıları koalisyondan farklı. DEAŞ'ın boşalttığı yere Suriye'de rejim girmemeli, Irak'ta da Şii milisler girmemeli. Koalisyon "DEAŞ'ı temizleyelim sonrasına bakarız" diyor. Biz sınırımızda risk azalsın istiyoruz. Bazı istihbarat örgütleri de kaos ortamının devamını istiyor. 

Mezhep çatışmasını istemiyoruz

Irak'ta 4 temel politikamız var. Merkezi hükümetle çok sıkı bir şekilde görüşüyoruz. Onları çeşitli yardımlarla destekliyoruz. Irak'ın istikrarı için merkezi hükümete büyük önem veriyoruz. İkinci olarak Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nin istikrarını önemsiyoruz. TSK, peşmergeyi eğitiyor. Üçüncü olarak Türkmenlerin güvenliğini temin edecek şekilde onlara destek veriyoruz. Ve son olarak Musul'da Sünni-Şii çatışmasına engellemeye yönelik  bir politika yürütüyoruz. 

Saldırıya misliyle cevap veririz

Türkiye, Irak'a ya da Suriye'de sıcak bir çatışmanın tarafı olmaz. Musul'a desteğimiz olur ama doğrudan çatışmayız. Türkiye'ye doğrudan saldırı olursa anında cevap veririz buna potansiyelimiz de kudretimiz de  var. Halktan destek alan yapılara desteğiniz olur. Seçilmiş Musul Valisi Nuceyfi bizim için hâlâ Musul'un valisidir.

O düğüne katılmayı çok isterdim 

Diyarbakırlı anne dağdan inen çocuğunu evlendiriyor, düğününe beni de davet etti. Bu düğüne katılmayı çok isterdim. Ne zaman dağda öleceği belli olmayan bir çocuk dağdan indi ve bir düğünle evleniyor. İnşallah bir dönem kapanır. 

İstanbul'da 94 manzaraları... 'Eko-Felaket' eleştirileri haklı mı?

İstanbul'da 94 manzaraları... 'Eko-Felaket' eleştirileri haklı mı?

Aksaray'da otomobil ile minibüs çarpıştı: 7 yaralı

Aksaray'da otomobil ile minibüs çarpıştı: 7 yaralı

Konya'da lisede üretilen farklı tasarımlı maskeler yoğun ilgi g&#

Konya'da lisede üretilen farklı tasarımlı maskeler yoğun ilgi görüyor

Üşengeç insanların dahiyane çözümleri

Üşengeç insanların dahiyane çözümleri