• $8,0651
  • €9,6787
  • 460.301
  • 1408.14
31 Mart 2021 Çarşamba 17:33 | Son Güncelleme:

Türkiye'den ABD'ye çok sert FETÖ tepkisi: Halen idrak edemedi

Türkiye'den ABD'ye çok sert FETÖ tepkisi: Halen idrak edemedi
DHA

Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye yayımladığı İnsan Hakları Raporu nedeniyle tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan son dakika açıklamasında, "ABD'nin bu terör örgütüyle haklı mücadelemizi halen idrak edemediğini, raporu hazırlarken de yine malum çevrelerin görüşlerine alet olduğunu göstermektedir." ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığınca, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye İnsan Hakları Raporu'nun, bu yıl da asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içerdiği belirtilerek, tepki gösterildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığınca her yıl 190'dan fazla ülke için hazırlanan İnsan Hakları Raporlarının, 30 Mart 2021 tarihinde yayımlandığı belirtildi. Bu çerçevede hazırlanan Türkiye İnsan Hakları Raporunun, bu yıl da kaynağı belirsiz iddialar temelinde, objektiflikten uzak bir şekilde kaleme alındığı ve Türkiye'ye yönelik asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içerdiği ifade edilerek, şöyle denildi:

"Demokrasimize kasteden, yüzlerce vatandaşımızı şehit eden, 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili FETÖ'den, bu yıl da raporda 'Gülen hareketi' olarak bahsedilmesi, ABD'nin bu terör örgütüyle haklı mücadelemizi halen idrak edemediğini, bu terör örgütüne ilişkin ortaya koyduğumuz somut delilleri gözardı ettiğini, raporu hazırlarken de yine malum çevrelerin görüşlerine alet olduğunu göstermektedir. Suriye'deki terörle mücadele harekatlarımız bağlamındaki iddialar kabul edilemezdir. Bu iddiaların, daha önce çeşitli vesilelerle reddedilmesine rağmen tekrarlanmasının izahı bulunmamaktadır. Öte yandan, raporda muhtelif hak ihlalleri bağlamında atıfta bulunulan PKK/YPG terör örgütünün Suriyelilere yönelik terör eylemlerine değinilmemesi ve Suriye'nin toprak bütünlüğü aleyhine attığı ayrılıkçı adımlarına yer verilmemesi dikkat çekicidir."

Raporda, PKK bağlamında bu örgütün terörist kimliğini gözardı eden ve terörle iltisaklı çevrelerin söylemlerine destek mahiyetindeki iddialara yer verilmesinin de kabul edilemez olduğuna dikkat çekilerek, "Ülkemizin, insan haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik iradesi tamdır. İki yıl önce açıklanan Yargı Reformu Stratejisi'nin ardından ahiren kamuoyuyla paylaşılan İnsan Hakları Eylem Planı, bu iradenin somut göstergesidir. Türkiye, demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde, kendi vatandaşlarına ilaveten, ev sahipliği yaptığı milyonlarca kişinin haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarını kesintisiz sürdürecektir" denildi.

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de