• $ 5,7045
  • € 6,3114
  • 270.21
  • 106484
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Türkiye ve KKTC ebediyen beraber

Alparslan Türkeş Müzesi’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bu müze Anadolu ve Kıbrıs arasındaki güçlü bağın sembolü olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla TİKA tarafından Lefkoşa’da müze haline getirilen MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in doğduğu evin açılışını yaptı. Oktay, Alparslan Türkeş Müzesi’ne gelişinde merhum Türkeş’in oğlu AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye ve KKTC için anlamlı bir açılışta beraber olduklarını belirtti. 

BAĞIMIZIN SEMBOLÜ 

Türkiye ve KKTC’nin ebediyen bir ve beraber olduğunu vurgulayan Fuat Oktay, “Açılışını yaptığımız bu eser birlik ve beraberliğin en önemli sembollerinden birisi. Merhum Türkeş, sadece KKTC, sadece Türkiye değil Türk dünyası için son derece değerli bir siyaset adamıydı” ifadelerini kullandı. Oktay, Türkiye ve KKTC’nin kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda birlik ve beraberliğinin daim olacağını vurguladı. 

Kararlılık sürecek

Oktay, Gemi Kurtaran Römorkörü Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti’ne Görevlendirilmesi Töreni’nde yaptığı konuşmada, römorkörün KKTC’ye hayırlı olmasını diledi. Oktay, ”Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve KKTC'nin haklarının güvencesi, uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları kapsamında barış ve güvenliğin teminatıdır. Doğu Akdeniz'in bir barış denizi haline gelmesini, bunun için doğal kaynakların adil bir şekilde çıkartılması ve paylaşılması gerektiğini savunmaya devam ediyoruz" dedi.  

Yavru değil olgun vatan

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a böyle bir müzeyi Lefkoşa’ya kazandırdığı için teşekkür etti. KKTC’nin Anadolu’nun bir parçası olduğunu, Türklüğün devamı olduklarını vurgulayan Başbakan Ersin Tatar, “Dün de söyledim. Artık KKTC yavru vatan değildir. Olgunlaşmış, büyümüş, serhat vatandır. Bu Sayın Türkeş’in duygularına hitap etmektedir. Türkeş bağrımızdan çıkmış, destan yazmış, kendi tabanına kendi Türklüğünü haykırmış ve Kıbrıs Türkü’nün temsilcisi olmuştur” diye konuştu. 

Türkeş’ten teşekkür

Tuğrul Türkeş babası merhum Türkeş’in 102 yıl önce bu evde dünyaya geldiğini anımsattı. Türkeş, Başkan Erdoğan’a ailece müteşekkir olduklarını belirtti. 

 

 

 


<p>Olay, Avustralya’nın Sydney kentindeki bir kafede meydana geldi. 43 yaşında olduğu açıklanan sald

Başörtülü hamile kadına çirkin saldırı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

90 oyunculuk liste açıklandı... İşte dünyanın en iyi futbolcusu

Jandarma komandolarından nefes kesen tatbikat