• $ 5,6592
  • € 6,3832
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Türkiye, dünyanın en cömert ülkesi'

Dünyanın dört bir yanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Londra’da ödül alan Emine Erdoğan, Türkiye’nin insani yardımlara bakışını anlattı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a Dünya İnsaniyet Forumu’nca, insani yardımlara ilham verici çalışmalarından dolayı “Changemaker” (Fark Yaratan) ödülü verildi. Emine Erdoğan, dün Londra’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin insani yardımlara bakışını tüm dünyaya anlattı. 2010 ile 2017 yılları arasında sadece Afrika’ya 2 milyar dolar insani yardım yapıldığını hatırlatan Erdoğan, “Bu ödülü, ağlayan bir çocuk gördüğünde yüreği kabaran, yabancıya kuşkuyla değil, Tanrı misafiri diye bakan cömert Türk halkı adına kabul ediyorum” dedi.

KOLİDEN İBARET DEĞİL

Erdoğan, insani yardımları “Sömürgeci mantıkla” yapmadıklarını ifade eden Türkiye’nin yardımlarını sürdüreceğinin de altını çizerek şunları kaydetti: “Üzerinde yaşadığımız yer küre ne yazık ki, 21. yüzyılın bütün gelişmişlik ve medeniyet iddialarına rağmen, insani açıdan büyük krizler yaşatıyor. Biz Türk toplumu olarak gökyüzünü, büyük insanlık ailesinin altında yaşadığı tek bir çatı olarak görüyoruz." 

GELENEĞİMİZDE VAR

"Geçmişimizdeki birlikte yaşama kültürünü, ihtiyacı olanlara el uzatarak sürdürüyoruz. Devletimizin resmi kurumlarının yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Dünyanın en cömert ülkesi olarak anılıyoruz. Kızılay, AFAD, TİKA gibi kurumlarımız, elimizin ulaşamadığı her yere umut aşılamaktadır. AFAD, 2009’dan beri 54 farklı ülkede çalışma yürütmektedir. AFAD, ilk şokun atlatılmasından, hayatların yeniden tanzimine kadar, bugüne kadar 2 milyar dolarlık yardım yapmıştır. Aynı şekilde Türk Kızılayı, yılda ortalama 40’ın üzerinde ülkeye insani yardım götürmektedir.”

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Salda Gölü bir buçuk ayda 300 bin ziyaretçi ağırladı</p>

Salda Gölü Turist Sayısında Rekora Koşuyor

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İnsanların aklına gelen ilginç pratik çözümler

Kıbrıs Barış Harekatı'ndan çarpıcı kareler