• $8,1205
  • €9,7248
  • 455.659
  • 1378.37
26 Haziran 2018 Salı 01:00 | Son Güncelleme:

TBMM’de ilkler yaşanacak 

TBMM’de ilkler yaşanacak 

Yeni sistemle birlikte Meclis’te birçok uygulama tarihe karışacak. Sandalye sayısı değişecek, Genel Kurul’da artık hükümet için bir bölüm olmayacak.

Yelda GÖKDAĞ / ANKARA 

Yeni TBMM’nin 27. Dönem 1. Yasama Yılı, 1 Ekim 2018 tarihinde resmen başlayacak. Yeni dönemde birçok yenilik de hayata geçirilecek. 600 olan milletvekili sayısı için Meclis Genel Kurulu yeniden düzenlenecek. Başbakanlık makamı sonlanacağı için TBMM’deki Hükümet sıraları da kaldırılacak. Daha önce milletvekillerinin, başka vekiller ya da bakanların yanıtlaması istemiyle verdikleri yazılı soru önergesi, artık bakanlar ve cumhurbaşkanı yardımcılarına iletilecek. Milletvekilleri artık sözlü soru önergesi veremeyecek. 

GENSORU TARİH OLUYOR 

Denetim yolu olarak TBMM’de Bakanlar Kurulu’nun ya da bir bakanın düşürülebilmesi için verilen gensoru önergesi, yeni sistemde yer almayacak. Ancak Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve bakanlar hakkında soruşturma talebinde bulunulabilecek. Bunun için önergede, Meclis salt çoğunluk oyu gerekecek.  

400 oyla yüce divan 

TBMM üye tam sayısının beşte üçünün (360) gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verebilecek. 400 gizli oyla Yüce Divana sevk kararı alınabilecek.
 

 

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Aynı cadde üzerinde 1 dakika arayla iftar yapıyorlar

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu