• $13,864
  • €15,6153
  • 792.078
  • 1927.39
1 Ağustos 2020 Cumartesi 18:31 | Son Güncelleme:

TBMM Başkanı Şentop, Tunuslu mevkidaşı Gannuşi görüştü

TBMM Başkanı Şentop, Tunuslu mevkidaşı Gannuşi görüştü
DHA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ile görüştü. Şentop, Kurban Bayramının iki ülke arasında ve İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederek Gannuşi'nin Kurban Bayramını kutladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Raşid el-Gannuşi'nin Kurban Bayramı'nı kutladı. Şentop, Tunus'ta yaşanan son siyasi gelişmeleri yakından takip ettiğini, komşu Libya'da yaşananlar dikkate alınınca Tunus'un siyasi iktidarının son derece önemli olduğunu vurguladı.

DHA'nın aktardığı habere göre, yaşanan krizler karşısında Gannuşi'nin tecrübelerinin ve bilge tavrının kilit bir rol oynayacağına inancının tam olduğunun altını çizen Şentop, Gannuşi'nin muhalefetin isteği ile düzenlenen güven oylamasından başarıyla çıkmasından memnuniyet duyduğunu da kaydetti. Gannuşi'nin gösterdiği ‘seçimle gelen seçimle gider’ tepkisinin de son derece anlamlı ve önemli olduğunu vurgulayan Meclis Başkanı Şentop, Türkiye olarak Tunus halkının yanında olduklarını belirtti.

Tunus Meclis Başkanı Gannuşi de görüşmede Türkiye ile ilişkilerinin çok güçlü olmasına özen gösterdiklerini belirterek, Türk milletine teşekkür etti. Gannuşi konuşmasında, şu ifadeleri kullandı:

"Güven oylamasından da başarılı çıktık, bu da önemliydi. Bu aslında parlamenterlerimizin tabii ki bir hakkıydı ama ben şunu söylemek isterim; Bu seçenek Tunus'un demokrasi alanındaki seçeneğiydi, buradan başarılı çıkmamız çok önemliydi. Burada demokrasi kazanmıştır. Tunus ve Türkiye arasında biraz daha fazla iş birliğine ihtiyacımız var. Malumumuz bölgede bazı anlaşmazlıklar meydana gelmekte. Bu konu o yüzden çok önemli. Bilgi ve deneyim alışverişi konusunda 2 ülkenin parlamentoları konusunda iş birliğine önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum."

TBMM Başkanı Mustafa Şentop parlamentolar arası münasebetlerin çok önemli olduğunu belirterek, salgın sürecinin ardından en kısa zamanda başta Gannuşi olmak üzere parlamento üyelerini Türkiye'de ağırlamak istediklerini söyledi. Gannuşi de ilk fırsatta Türkiye'ye geleceğini kaydetti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, aynı zamanda Kazakistan Meclis Başkanı Maulen Asimbayev, Cibuti Meclis Başkanı Mohamed Ali Houmed ve Cezayir Meclis Başkanı Süleyman Şenin ile görüştü. TBMM Başkanı Şentop, Cibuti Meclis Başkanı Muhammed Ali Houmed ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki iş birliğinin artarak devam edeceğini ifade etti. Houmed ise Meclis Başkanı Şentop'a, Türkiye'nin yaptığı yardımlar için çok teşekkür etti. Houmed, aynı zamanda Ayasofya konusunda Şentop'u tebrik edip, Ayasofya Camii'ni müze olarak ziyaret ettiğini ama bir sonraki ziyarette namaz kılmak istediğini belirtti. Şentop ise bu sözlerin üzerine beraber namaz kılmak için Houmed'e söz verdi.

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... "Yeni süper malzeme" Borofen Türkiye'de üretiliyor

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu
Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!
Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri