• $7,4001
  • €8,9606
  • 413.674
  • 1471.39
22 Şubat 2021 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

TBMM Başkanı Prof Dr. Mustafa Şentop hakemli dergide anlattı! Yassıada yasasına bilimsel çerçeve

TBMM Başkanı Prof Dr. Mustafa Şentop hakemli dergide anlattı! Yassıada yasasına bilimsel çerçeve
- OSMAN NURİ CERİT

TBMM Başkanı Şentop, Yassıada düzenlemesiyle ilgili eleştirileri bilimsel ölçülerle yanıtladı.

TBMM Başkanı Prof Dr. Mustafa Şentop, hakemli "Yasama Dergisi"inde yayınlanan makalesiyle Yassıada yargılamalarında verilen hükümleri ortadan kaldıran Yassıada düzenlemesine ilişkin eleştirilere bilimsel yanıt verdi.

Eski Başbakan Adnan Menderes ile eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Tansu Polatkan'ın idam kararlarının da alındığı Yassıada yargılamalarını hükümsüz kılacak yasa değişikliği teklifi, TBMM'de oy birliği ile kabul edilerek yasalaşmıştı. Şentop'un ilk imzacısı olduğu yasa teklifi ile 27 Mayıs 1960 sonrası 592 kişiyi yargılayan ve 15 idam cezasına hükmedip, Menderes dahil 3 ismin idamının infazı sonucunu doğuran Yüksek Adalet Divanı kararları geçersiz kılınmıştı.

TOPLU İLGA

Şentop, "Zaten yürürlükte olmayan bir yasa yürürlükten kaldırıldı" ve, "Geçmişe dönük yürürlük maddesi uygulandı" gibi eleştirilere verdiği cevapta, "Çok eski tarihli olması, fiilen uygulanmaması veya mevzuat veri tabanında bulunmaması gibi hususlar bir kanunun yürürlükten kalktığını gösteren olgular değildir. Nitekim çok eski tarihli ve uzun yıllardır uygulanmayan kanunların, belirli dönemlerde çıkarılan kanunlarla toplu şekilde ilga edilmesi de bunu göstermektedir" değerlendirmesine yer verdi.

HAKEMLER İSMİ GÖRMEDİ

Hakemli Yasama Dergisi'nde yer alan makalenin yayınlanma aşamasının ise farklı bir yöntemle gerçekleştirildiği belirtildi. Makalenin, dergi yayın kurulu tarafından değerlendirmeleri için üniversitelerden hakem bilim insanlarına yazarın ismi verilmeden gönderildiği kaydedildi. Makaleyi Mustafa Şentop'un kaleme aldığını bilmeden değerlendiren dergi hakemlerinin, bilimsel kriterlere uygun olduğu kararını vermesi üzerine makalenin dergide yer aldığı öğrenildi.

<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek