• $15,569
  • €16,2995
  • 913.442
  • 2390.79
27 Ağustos 2014 Çarşamba 07:00 | Son Güncelleme:

Tarihi kongrede Ahmet Davutoğlu Genel Başkan seçildi

Tarihi kongrede Ahmet Davutoğlu Genel Başkan seçildi

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, AK Parti Genel Başkan adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplam bin 382 oy alarak AK Parti Genel Başkanı seçildi.

AK Parti Genel Başkanlığına, Dışişleri Bakanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu seçildi.

AK Parti'nin, Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve tek gündemle toplanan 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlık için yapılan seçim tamamlandı. 

Kongre Divan Başkanı Haluk İpek, oy sayım işleminin tamamlandığını belirterek, ilçe seçim kurulu hakimine seri bir şekilde seçimleri sonuçlandırdığı için teşekkür etti. 

Seçimde bin 388 oy kullanıldığını, oyların bin 382'sinin geçerli, 6'sının geçersiz sayıldığını bildiren İpek, seçim sonucunu "Bu sonuçlara göre Dışişleri Bakanı ve Konya Milletvekili Sayın Ahmet Davutoğlu, toplam bin 382 oy alarak AK Parti Genel Başkanı seçilmiştir" sözleriyle duyurdu.

Sonucun, Davutoğlu'na, partiye ve millete hayırlı olmasını dileyen İpek, başarı diledi. 

Sonucun açıklanmasının ardından Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, platformdan delegelere ve partililere çiçek atarak, salondakileri selamladı. 

CUMA GÜNÜ YENİ DÖNEM BAŞLAYACAK

Bugün AK Parti'nin olağan kongresiyle Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu oldu. Yarın Cumhurbaşkanlığı, cuma günü de Başbakanlık'ta yeni dönem başlayacak. Üç tarihi başlangıçta da başrolü oynayacak isim Recep Tayyip Erdoğan olacak. 

AK Parti 1. Olağanüstü Genel Kurulu, Ankara Arena Stadında yaklaşık 30 bin kişinin katılımıyla yapıldı. Halkın oyuyla 12’nci Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa edecek. 

DİVAN BAŞKANLIĞINA HALUK İPEK SEÇİLDİ

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin divan başkanlığına AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek seçildi.

Ankara Arena Spor Salonunda gerçekleşitiren AK Parti Birinci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde AK Parti Tüzüğü gereğince divan başkanı ve üyelikleri için seçim yapıldı.

Tüzüğün ilgili maddeleri uyarınca açık oylamaya sunulan ve ilk sırada Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı listede çok sayıda bakan, parti genel başkan yardımcısı ve kongreye katılan bin 245 delegenin imzası yer aldı. 

Divan başkan ve üyelerinin birlikte seçildiği liste uyarınca Divan Başkanlığına  AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek seçildi. Divan Başkan Yardımcılığına da AK Parti İstanbul Milletveki ve Grup Başkanvekili Berna Satır seçilirken, divan üyeleri de İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Zafer Çubukcu, İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu oldu.

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Konya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bin 245 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterildi.

SÜLEYMAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti’nin siyasi tarih, demokrasi ve milli iradenin bu anlamlı gününde herkesi sevgiyle, saygıyla selamladıklarını dile getirdi. Toplam bin 245 delegenin katılımıyla açılışın yapıldığını belirten Soylu, gerekli çoğunluğun olduğunu ifade etti. Soylu, aday tekliflerinin 5 dakikalık sürenin ardından açılış başkanlığına ulaştırılması gerektiğini söyledi. Soylu, “AK Parti’nin Türk siyasi hayatını, devlet hayatını darbe hayatını darbe kanserinden ebediyen kurtarmıştır. Artık darbeler, entrikalar bu ülkede bir iktidar elde etmenin yolundan çoktan çıkartılmıştır. AK Parti kazandığı bütün seçimlerde, demokratik yollardan ve millet iradesinin kesin hükmüyle kazanmıştır. Vesayet tavsiye edilmiştir. Ülkeyi kimlerin yöneteceğine sadece millet karar vermektedir” dedi.

Soylu, “AK Parti ve onun lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan millet yolunda çok çile çekmişlerdir. Nereden nereye’ sorusu çok anlamlı bir sorudur. Milletimiz başını ne zaman dik tutmak istediyse başına bastılar. Darağaçlarında mahfettiler, harcadılar. 3 Kasım 2002’de zulüm çarklarını, bu büyük millet bu çarkları tek tek kırarak ayağa kalktı. Kendi adamını, millet adamını bir tarih yapıcı olarak ortaya çıkardı. Bugün bu gerçeği, bu güzel tabloyla gönlü burada olanlarla hep birlikte yaşıyoruz. Genel Başkanımızı, milletin liderini milletin kendisine seçerek tebliği ettiği Cumhurbaşkanlığı görevini milyonlarca insanla, şanla şerefle uğurluyoruz. Bugün bir yanımız başımızla göklere değecek kadar onurluyuz. Bir yanımızda da bir hüznü yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, bu tarihi anda AK Parti’nin her kademedeki yöneticileri teşkilatları adına zatı alinize seslenmek istiyorum. Sizin cesaretiniz bu partide özenle yaşatılacaktır. Cesaretiniz ve kararlılığınız milletimize hizmet yolunda, bize bu kutlu yürüyüşe gönül verenlere rehber olacaktır” diye konuştu.

Soylu, konuşmasında şunları kaydetti: “Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Başbakanım, Sayın Genel Başkanım bilmelisiniz ki bütün dünya bilmelidir ki bundan sonra nerede olursanız olunuz, derinliklerin dibine kadar, mesafelerin sonuna kadar sizinle birlikte olacağız. Allah, bizleri bu kutlu yürüyüşün büyük mücadele insanlarını ayırmasın. Yeni Genel Başkanımızın ve Başbakanımızın, partimize ve milletimize bu tarihi yolculukta hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, saygılar sunuyorum.”

ERDOĞAN İMZALI KİTAPLAR

Stadın dışında da izleyiciler için dev ekranlar konulacak. Katılımcılara kumanya da dağıtılacak. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda davetlinin katılacağı kongre için AK Parti Teşkilat Başkanlığı ve Sosyal İşler Başkanlığı, bir dizi çalışma yaptı. Kongreye katılacak engellilerin salona rahat girebilmeleri ve konforlarının sağlanması için gerekli tedbirler alındı. Kongreyi bine yakın yerli ve yabancı basın mensubu izleyecek. Delegelere, Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı “Küresel Barış Vizyonu” kitabı ile imzalı fotoğrafları dağıtılacak.

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını Abdullah Gül’den yarın resmen devralacağı yemin töreni için de tüm hazırlıklar tamamlandı. Genel Kurul’un ses düzeni baştan sona elden geçirildi. Hoparlörlerin sayısı ve ses gücü artırıldı. Erdoğan’ın konuşmasının izleneceği basın locası ve izleyici locaları da düzenlendi. Ülkemizde bulunan büyükelçi, diplomat ve ataşelerin oturacağı kordiplomatlar bölümünde de anlık çeviri için her türlü önlem alındı. Cumhurbaşkanlarının Genel Kurul’a gelirken kullandığı Şeref Holü de Erdoğan için hazırlandı.

ERDOĞAN'IN GÖREVİ DAVUTOĞLU'NA 

Erdoğan'ın, "Genel Başkanlığa veda" konuşması yapacağı kongrede "yeni başlangıç" vurgusu öne çıkacak. Kongreyle birlikte, 13 yıldır AK Parti Kurucu Genel Başkanı olan Erdoğan görevini Davutoğlu'na devretmiş olacak. Perşembe TBMM'de "Cumhurbaşkanlığı yemin töreni" yapılacak. Meclis'e, forsu kapatılmış makam aracıyla gelecek olan Erdoğan, mazbatasını TBMM Başkanı Cemil Çiçek'ten aldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı yemini ederek resmen görevine başlayacak. Erdoğan, törenle görevi resmen Abdullah Gül'den devralarak 12. Cumhurbaşkanı olacak. 

İLK GÜN GÖREVİ VERECEK

TBMM’de yemin ederek resmen Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı olacak olan Erdoğan’ın aynı gün AK Parti’nin yeni genel başkanını kabul edip, Türkiye’nin 26. başbakanını atayacağı ve hükümeti kurmakla görevlendireceği belirtiliyor. Buna göre, 27 Ağustos’ta yapılacak kongrede AK Parti Genel Başkanlığı’na seçilecek olan Davutoğlu, kabine listesini bir gün sonra 29 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Erdoğan’ın aynı gün onaylayacağı yeni kabine ilk bakanlar toplantısını yaparak 62. Hükümet programını hazırlayacak.

PROGRAM VE GÜVENOYU

Erdoğan’ın atayacağı 26. Başbakan 62. Hükümeti kurarak ilk toplantısında hükümet programına hazırlayacak. Yeni başbakan veya yeni kabineden bir bakan hükümet programını atandığı tarihten başlayarak en geç 1 hafta içinde TBMM’ye sunacak ve bu program Genel Kurul’da okuyacak. Programın TBMM Genel Kurulu’nda okunmasının ardından güvenoyu yoklamasına başvurulacak. Güvenoyu için Genel Kurul görüşmeleri hükümet programının okunmasından 48 saat (iki gün) geçtikten sonra başlayacak. Güven oylaması ise görüşmelerin tamamlanmasının üzerinden 24 saat (bir gün) geçtikten sonra yapılacak.

'BAŞKOMUTAN' ERDOĞAN 

Cumhurbaşkanlığı görevini devralacak olan Erdoğan'ın, Cumartesi günü 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde "Başkomutan" sıfatıyla tebrikleri kabul etmesi ve resepsiyon vermesi öngörülüyor. 1 Eylül'de KKTC'yi, 3 Eylül'de Azerbaycan'ı, 4-5 Eylül'de de NATO Zirvesi için Galler'i ziyareti öngörülen Erdoğan, üç tarihi süreçte de başrolü oynamış olacak.

BAŞBAKAN OLACAK YEDİNCİ PROFESÖR

TÜRKİYE Cumhuriyeti, kurulduğu 1923 yılından bugüne geçirdiği 91 yılda toplam 11 cumhurbaşkanı, 61 hükümet ve 25 başbakan değiştirdi. Bazı isimler birkaç kere seçildi, bazı isimler sadece bir dönem bu görevi yerine getirebilme fırsatı buldu. Davutoğlu, 62. hükümeti kuracak ve Türkiye Cumhuriyeti’ne Başbakanlık yapacak 26. devlet adamı. Şimdiye kadar Başbakanlık yapan devlet adamları arasında eğitim durumu konusunda da ön plana çıkan Davutoğlu ayrıca, “7. Profesör Başbakan” olacak.

Davutoğlu ayrıca, Necmettin Erbakan’ın ardından 17 yıl sonra hükümetin başına gelen “profesör” ünvanlı başbakan. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık görevini toplam 6 isim profesör olarak yerine getirdi. Bu isimler sırasıyla Hasan Saka, Şemsettin Günaltay, Nihat Erim, Sadi Irmak, Tansu Çiller ve Necmettin Erbakan. Tek partili dönem dahil bir dönemde en uzun süre Başbakanlık görevi rekoru  4 yıl 5 ay 15 gün ile halen görevine devam eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait. Bu konuda birçok rekoru elde eden Erdoğan, çok partili dönemde kesintisiz en uzun süre Başbakanlık görevi ile çok partili dönemde en uzun süre Başbakanlık görevi gibi rekorları elinde tutuyor.

ERDOĞAN'A CUMHURBAŞKANLIĞI FORSU

Halkın oylarıyla 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a cumhurbaşkanlığı forsu hediye edildi.

Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilen AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi’nde Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a AK Parti grubu adına milletvekilleri tarafından Cumhurbaşkanlığı forsu hediye edildi.

Başbakan Erdoğan’a AK Parti gençlik teşkilatı adına Gençlik kolları başkanı, AK Partili belediye başkanları adına İBB Başkanı Topbaş ve Ankara İBB Melih Gökçek, AK Parti İl Başkanları adına Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Milletvekilleri adına Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Aydın ile Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Genel merkez MYK ve MKYK adına ise Nükhet Hotar ve Mehmet Ali Şahin hediyeleri verdiler.

EMİNE HANIM’A DA MİLLETVEKİLİ EŞLERİNDEN JEST

Milletvekilleri eşleri, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a da jest yaptı. Milletvekili eşlerinin organizasyonu ile alınan hediye Emine Erdoğan’a AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli’nin eşi Hatice Canikli tarafından verildi.

HADİSLİ TABLO HEDİYE EDİLDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı konuşmanın ardından kendisine bir çok hediye verildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Başbakan Erdoğan'a bir tablo hediye etti. Gökçek ve Topbaş'ın hediye ettiği tabloda Hz. Muhammed'in "İnsanların hayırlısı, onlara faydalı olandır" hadisi yazıyordu.

İLK KONUŞMA  SALONUN DIŞINDAKİLERE

AK PARTİ  Sözcüsü Hüseyin Çelik, dün kongrenin yapılacağı Ankara Arena Stadı’nda basın toplantısı düzenledi. AK Parti’nin olağanüstü kongrelere alışık olmadığını vurgulayan Çelik, “Biz bütün kongrelerimizi zamanında yapmaya özen gösteren bir partiyiz. Seçim takvimleri ve Başbakanımızın cumhurbaşkanlığına seçilmesi bu kongreyi zorunlu kıldı.

Başbakan Erdoğan’ın, sabah ilk konuşmasını salonun dışında kalan vatandaşlara yapacağını tahmin ediyorum. Kongre için tüm hazırlıklarımız tamamlanmış durumda” dedi. Öte yandan cumhurbaşkanlığı yemin törenine katılmayacağını açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da tepkiler sürüyor.

AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, “Kılıçdaroğlu gittikçe kabalaşan ve alınganlaşan kaba, tahammülsüz bir siyasetçi portresi ortaya koyuyor. Milletin kahir ekseriyetinin oy vererek seçtiği Cumhurbaşkanının yemin törenine katılmama kararı vurgusu yapması milletimizin temsiliyetinden öte belli bir çevrenin temsiliyetinde ısrar ettiği imajını pekiştirmektedir” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral ise, “CHP’nin halka rağmen halk partisi olma şizofrenisi genel başkan düzeyinde bir daha ikrar ettti” diye konuştu. 

AKRABA VE HEMŞEHRİLERİ HEYECANLA İZLİYOR

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'ni, Dışişleri Bakanı ve AK Parti Genel Başkan adayı Ahmet Davutoğlu'nun memleketi Taşkent'te akrabaları ve hemşehrileri heyecanla izliyor.

Ankara'da düzenlenen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "veda kongresi" olarak adlandırdığı kongre, Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesinden dolayı ayrı bir önem taşıyor. 

Davutoğlu'nun memleketi Konya'nın Taşkent ilçesinde ise bazı vatandaşlar, kongreyi izlemek için kahvehanede toplandı. İlçe halkının büyük çoğunluğunun, kongre heyecanını yerinde yaşamak için otobüslerle Ankara'ya gittiği öğrenildi.

- Nilüfer halanın kongre heyecanı

Kongreyi kızı ve eşiyle Taşkent'teki evinde izleyen Ahmet Davutoğlu'nun halası Nilüfer Özlen ise yeğeni Davutoğlu'nun konuşmasını merakla bekledi. Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından Davutoğlu'nun kürsüye çıkmasıyla büyük heyecan yaşayan Özlen, gözyaşlarına hakim olamadı.

Duygularını AA muhabiriyle paylaşan Özlen, yeğeni Davutoğlu ile gurur duyduğunu söyledi.

Ahmet Davutoğlu'nun kongre konuşması yapmak üzere kürsüye çağrılmasını göz yaşları içerisinde izleyen Özlen, "Yeğenimi kürsüye doğru yürürken görünce; 'Küçük yaşta öksüz kalmıştı, bugünlere getiren Allah'a hamdolsun' dedim, mutluluktan ağladım" diye konuştu.

Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı seçildiği günden itibaren, heyecanla bugünkü kongreyi beklediklerini ifade eden Özlen, yeğeninin AK Parti Genel Başkanı seçilmesiyle büyük mutluluk yaşadığını dile getirdi. Yeğeninin Dışişleri Bakanı olduğunda, bugünlere de geleceğine inandığını aktaran Özlen, şöyle devam etti:

"Yeğenim bu işi başlatmıştı, elhamdülillah sonunu getirdi. Başbakan olacak diye duymuştum. Çok şükür o ana geldik. Hepimiz hem ağladık hem güldük. Neredeydi nelere geldi diye... Çok mutluyuz. Yeğenimin yeni görevini Cenab-ı Hak hayırlı etsin. O hep dua aldı zaten. Herkesten dua aldı. Şimdi dualar ikiye katlanacak inşallah. Dualarımız onunla. Başarılar diliyoruz." 

Davutoğlu'nun dayısının eşi Gülümser Türkalp ise bugünün kendileri için ayrı bir anlamı olduğunu vurguladı. Aday gösterilmesinin ardından çok mutlu olduklarını belirten Türkalp, "Ahmet Davutoğlu bugün kongrede AK Parti Genel Başkanı seçiliyor. Kendisiyle gurur duyuyorum. Dualarım onunla" dedi.

DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI ONURUNA YEMEK VERİLECEK

Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninin ardından yarın akşam konuk devlet ve hükümet başkanları onuruna yemek verilecek.

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda yarın yemin ederek, görevine başlayacak. Devir teslim törenini, 90'ı aşkın ülkenin üst düzey temsilcileri de izleyecek.

Törende, 15 ülkenin cumhurbaşkanı ve devlet başkanı, 6 ülkenin meclis başkanı, 12 ülkenin başbakanı, 3 ülkenin cumhurbaşkanı yardımcısı, 7 ülkenin başbakan yardımcısı, yaklaşık 40 ülkenin bakanları, uluslararası örgütlerden de 9'unun temsilcisi hazır bulunacak.

Törene katılacak cumhurbaşkanları ve devlet başkanları şöyle:

"Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujor Nishani, Benin Devlet Başkanı Thomas Boni Yayi, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir Izetbegoviç, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, Katar Emiri Temim Bin Hamed Al Sani, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Togo Devlet Başkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko."

Gambiya'dan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Isatou Njie Saidy, Gana'dan Devlet Başkanı Yardımcısı Kwesi Amissah Arthur, Sudan'dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Bekri Hassan Salih de törende hazır bulunacak.

-Rusya'yı Sergey Narışkin temsil edecek

Arjantin Meclis Başkanı Amado Boudou, Cezayir Ulusal Konsey Başkanı Abdülkadir Bensalih, Fildişi Sahili Meclis Başkanı Guillaume Kigbafori Soro, Kırgız Cumhuriyeti Meclis Başkanı Asylbek Jeenbekov, Rusya Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin, Sırbistan Meclis Başkanı Maja Gojkovic törene katılacak.

-Başbakan ve başbakan yardımcıları

Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade, Belarus Başbakanı Mikhail V. Myasnikovich, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet, Ekvator Ginesi Başbakanı Vicente Ehate Tomi, Fas Başbakanı Abdelilah Benkirane, Gabon Başbakanı Daniel Ona Ondo, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Romanya Başbakanı Victor Ponta, Tacikistan Başbakanı Qohir Rasulzoda, Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour, Ruanda Başbakanı Anastase Murekezi de davetliler arasında bulunuyor.

Törene katılacak başbakan yardımcıları şöyle olacak:

"Karadağ'dan Rafet Husoviç, Kuveyt'ten Şeyh Halid El Carah El Sabah, Malezya'dan Muhyiddin bin Mohd Yassin, Portekiz'den Paulo Portas, Singapur'dan Teo Chee Hean, Svaziland'dan Paul Dlamini, Yunanistan'dan Evangelos Venizelos."

-Ermenistan'dan Dışişleri Bakanı gelecek

Törende, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian hazır bulunacak. İran'ı Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Irak'ı Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Divanı Başkanı Nasır El Ani, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni Başbakan Neçirvan Barzani temsil edilecek. Törene, Suriye adına Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Hadi Bahra katılacak.

Afganistan, Bahreyn, Bangladeş, Brezilya, Burundi, Burkina Faso, Ermenistan, Filistin, Güney Kore, Güney Sudan, Haiti, Hollanda, İran, Kamerun, Komorlar, Macaristan, Monako, Özbekistan, Suudi Arabistan, Tanzanya, Umman ve Yemen dışişleri bakanlarının katılacağı törende, Almanya, Belçika, Cibuti, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Kenya, Kongo, Maldivler, Mali, Moğolistan, Mozambik, Tunus ve Venezuella muhtelif bakanlarla temsil edilecek.

İtalya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Benedetto Della Vedova da katılımcılar arasında bulunacak. 

Afrika Birliği Komisyonu İnsan Kaynakları, Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Komiseri Iko unga Martial De Paul, AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier, Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Gabriella Battaini-Dragoni, CICA İcra Direktörü Büyükelçi Gong Jianwei, D-8'in Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammed Musavi, EİT Genel Sekreteri Şamil Aleskerov, KEİPA Genel Sekreteri Kyrylo Tretiak, OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitry Fyodorovich Mezentsev, Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı da törene katılanlar arasında yer alacak.

Erdoğan, akşam resepsiyonun ardından, tören için Ankara'ya gelen devlet ve hükümet başkanları onuruna yemek verecek.

Bakan Kirişci: Türkiye orman yangınlarını gözetlemede İHA kullanan ilk ülkedir
Bakan Kirişci: Türkiye orman yangınlarını gözetlemede İHA kullanan ilk ülkedir

Bakan Kirişci: Türkiye orman yangınlarını gözetlemede İHA kullanan ilk ülkedir

Kilosu 10 bin liradan satılıyor! Siparişlere yetişilmiyor... Hücre yenileme özelliği bulunuyor
Kilosu 10 bin liradan satılıyor! Siparişlere yetişilmiyor... Hücre yenileme özelliği bulunuyor

Kilosu 10 bin liradan satılıyor! Siparişlere yetişilmiyor... Hücre yenileme özelliği bulunuyor

Türk mühendisler tarafından geliştirildi! Seri üretime geçiliyor
Türk mühendisler tarafından geliştirildi! Seri üretime geçiliyor

Türk mühendisler tarafından geliştirildi! Seri üretime geçiliyor

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı