• $ 5,6592
  • € 6,3832
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Takiyye, yalan, gizlilik

Başkan Erdoğan, Kırgızistan’da FET֒yle mücadeleyle ilgili bilgi verdi. Erdoğan, “Takiyye, yalan ve gizlilik, bu örgütün en önemli özelliğidir” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, “Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi”ne katıldı.  Kırgızistan’ın ev sahipliğinde Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye’nin üye olduğu zirveye, Özbekistan “onur konuğu”, Macaristan ise “gözlemci ülke” sıfatıyla katıldı. Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi’nde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban hazır bulundu.  

EĞİTİMDE ÖRGÜTLENDİLER 

Konuşmasında Türkiye olarak FETÖ, DEAŞ ve PKK gibi farklı terör örgütleriyle yoğun bir mücadelenin içinde bulunduklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:  

“Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili ve 251 vatandaşımızın katili olan FET֒nün tasfiyesine büyük önem veriyoruz. Bu yapı, bir dönem ülkemizde olduğu gibi dünyanın dört bir yanında eğitim kurumları üzerinden örgütlenmiştir. Takiyye, yalan ve gizlilik, bu örgütün en önemli özelliğidir. Son 5 yıldır yaşadıklarımız bize olduğu kadar tüm dostlarımıza da FETÖ ile mücadelede geç kalınmaması gerektiğini çok açık ve net bir şekilde göstermiştir.  

ÖZBEKİSTAN’A TEŞEKKÜR 

Bu konuda özellikle Özbekistan’ın atmış olduğu adımları bizler de takdirle anıyoruz. Bu çerçevede FET֒yle mücadelede bize destek olan tüm Türk Konseyi üyelerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Teröre bulaşmış bu yapının tasfiyesini talep ederken, eğitim alanında ortaya çıkan boşluğu da göz ardı etmiyoruz. Bu amaçla FETÖ iltisaklı okulları devralmak, eğitimle alanındaki ilişkilerimizi güçlendirmek, yurtdışında yeni okullar açmak amacıyla Türkiye Maarif Vakfı’nı kurduk. Vakfın, Türk Konseyi ülkelerinde faaliyet göstermesi için desteklerinizi bekliyoruz.”  

FİLİSTİN TÜRK DÜNYASINDA 

Türk dünyası olarak barış ve istikrarı yakından ilgilendiren her meseleye ilgi göstermeleri gerektiğini vurgulayan Erdoğan, bu çerçevede Yukarı Karabağ sorununun, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü esasında çözümü için ellerinden gelen gayreti göstermeye devam edeceklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde, Kıbrıslı Türklerin Türk Dünyası ile ilişkilerinin daha da ileriye taşınması, destek ve dayanışma sergilenmesi gerektiğini de belirterek, “Tıpkı Balkanlar gibi genel olarak Kuzey Afrika’yı, özellikle de Filistin’i, Türk dünyasının dışında görmüyoruz. Filistin meselesi adil ve kalıcı bir çözüme kavuşmadıkça yalnızca bölgesel değil, uluslararası güvenlik ve istikrarın tesisi de mümkün olmayacaktır” diye konuştu.  

Vatan bir bütündür parçalanamaz

Başkan Erdoğan, Sivas Kongresi’nin 99’uncu yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.  Erdoğan, mesajında şunları kaydetti: “Kahraman milletimizin, bugu¨n de ekonomik ve siyasi bagˆımsızlıgˆımıza yo¨nelen her tu¨rlu¨ saldırı kars¸ısında birlik ve beraberligˆinden o¨du¨n vermeden, iradesine ve istikbaline sahip c¸ıkması, u¨lkemize yo¨nelik hain giris¸imlere kars¸ı tu¨m gu¨cu¨yle direnmesi, o mu¨cadele ruhunun halen muhafaza edildigˆinin somut bir go¨stergesidir. Sivas Kongresi’nin yıl do¨nu¨mu¨nde, bas¸ta Gazi Mustafa Kemal olmak u¨zere, tu¨m kahramanlarımızı saygı ve s¸u¨kranla anıyor, Sivaslıları ve tu¨m vatandas¸larımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.” 

Kucaklaştılar 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov tarafından konuk devlet başkanları karşılandı ve aile fotoğrafı çekimi yapıldı.  Bu arada, Başkan Erdoğan’ın, aile fotoğrafı çekimi öncesinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyovev ile samimi şekilde sohbet etmesi dikkati çekti. 

Barış için mücadele

Erdoğan, Filistin başta olmak üzere Suriye’den Irak’a, Yemen’den Afganistan’a kadar bölgede ve bölgenin ötesinde barış, adalet ve istikrarın temini için mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı. 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Olay Lagos şehrindeki Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı?nda meydana geldi. Uçağın içindeki

Uçağın Kanadına Tırmanan Adam Panik Yaşattı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kıbrıs Barış Harekatı'ndan çarpıcı kareler

FaceApp çılgınlığına Greenpeace'ten EarthApp yorumu