• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
28 Ağustos 2012 Salı 11:12 | Son Güncelleme:

Suriyeli ailelere 7 il yasak mı?

Suriyeli ailelere 7 il yasak mı"

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Suriyeli 100 ailenin, Türkiye'nin muhtelif illerine dağıtılacağı; ancak bu ailelere 7 ilin yasak edileceği iddialarını, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Suriyeli 100 ailenin, Türkiye’nin muhtelif illerine dağıtılacağı; ancak bu ailelere 7 ilin yasak edileceği iddialarını hatırlatarak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Tanrıkulu, verdiği yazılı soru önergesinde, Türkiye’ye sığınan binlerce Suriye vatandaşının, sınır bölgelerindeki muhtelif kamplarda tutulduğunu belirtti. Bu kampların bazılarında Suriyeli muhalif askerlere eğitim verildiği iddialarını anımsatan Tanrıkulu, “Suriyeli 100 ailenin, Türkiye’nin muhtelif illerine dağıtılacağı; ancak bu ailelere ülkemizdeki 7 ilin yasak edileceği iddiası basına yansımıştır. Basına yansıdığı kadarıyla 100 ailenin Türkiye’nin (7 ili hariç) muhtelif yerlerine yerleştirilme işlemi gayri resmi olarak 27 Ağustos itibariyle başlatıldı” dedi. Suriye ordusundan kaçan subayların barındığı bir kampa basın mensuplarının ve CHP milletvekillerinden oluşan heyetin sokulmadığını vurgulayan Tanrıkulu, Bakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:
“-Suriyeli 100 ailenin Türkiye’nin muhtelif bölgelerine yerleştirileceği, ancak bu ailelere 7 ilin yasaklanacağı iddiaları doğru mu?
-Bu 100 aileye yasaklanacak iller hangileridir?
-Türkiye’deki yedi ilin Suriyeli ailelere yasaklanmasının sebebinin, bu illerde Alevi nüfusun yoğunlukta olmasından kaynaklandığı iddiası basına yansımıştır. Bu iddia doğru mu? Doğru değilse, 7 ilin sığınmacılara yasaklanmasının sebebini nasıl izah edeceksiniz? Doğruysa, bu ayrımcı politikanızın kökeninde neler yattığını izah eder misiniz?
-Türkiye’ye binlerce ailenin sığındığı bilinmektedir. Neden bu sığınmacı kitlesi içinden sadece 100 aile seçilmiştir? Bu seçim yapılırken hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Bu aileler kimlerden oluşmaktadır?
-Sınır boyuna yerleştirilen sığınmacılarla yöre halkı arasında çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunları gidermek için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
-Suriyeli sığınmacılar içinden sadece 100 aileyi seçip ‘kurtarmak’, diğerlerini de sınır boyunda kendi hallerine bırakmak nasıl bir politik hamlenin uzantısıdır?”

ANKA

<p>Peki, TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?  ASELSAN festivalle ilgili nasıl ger

TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?

Safranbolu'da heyecanlandıran keşif! 2 bin 500 yıllık gizli geçit bulundu

Görme engelli avukat, Ölüdeniz semalarında yamaç paraşütü keyfi yaşadı

''Postmodern darbe''nin üzerinden 24 yıl geçti