• $8,2695
  • €9,7348
  • 498.788
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Nisan 2014 Pazartesi 02:00 | Son Güncelleme:

Suikastlarda paralel izi var

Suikastlarda paralel izi var

Emekli Hakim Albay Üçok, paralel yapının Ötüken adında gizli bir örgüt kurduğunu açıkladı. Alperen Ocakları’nın paralel yapı tarafından ele geçirildiğini söyleyen Üçok, "Rahip Santoro, Hrant Dink ve Zirve Yayınevi katliamlarının tetikçilerinin milliyetçi-muhafazakar olması tesadüf değil" dedi.

AHMET DİNÇ

Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda başsavcıyken Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en parlak subaylarının başında geliyordu. Generalliğe yükselmek üzereydi. Önüne Aziz Yıldırım, Karargah Evleri ve Işık Evleri soruşturmaları geldi, hayatı değişti. Soruşturmalarda karşısına paralel yapının TSK’nın her yerine sızmış uzantıları çıktı, başına gelmeyen kalmadı. 2009 yılında Işıkevleri iddianamesini bitirdiği gecenin sabahında tutuklandı, Balyoz, Sahte Çürük Çetesi başta olmak üzere 10 ayrı davada yaklaşık 1000 yıl hapsi istendi, 36 yıl 3 ay ceza aldı. Ankara Sincan Cezaevi’nde bulunan Üçok, AKŞAM'a paralel yapıyla ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Üçok'un gündem değiştirecek açıklamaları:  

ÜLKEMİ KORUDUĞUM İÇİN BURADAYIM

Ne suç işlediniz de buralara düştünüz? 
Suçtan düşmedim, kökü dışarıda hainlerden ülkemi korumaya çalıştığım için buradayım. TSK içinde yoğun bir şekilde örgütlenen Fethullahçı paralel yapının sızmasını önlemeye çalıştığım için başıma bunlar geldi.  

EN ÇETREFİL DAVALARA BAKTIM

Sizi hapse düşüren süreç, galiba bazı soruşturmaları yapmanızla başladı. Bu süreçte hangi davalara baktınız? 
TSK tarihinin belki en çetrefilli davaları bizim savcılığımıza geldi. Heron ihaneti, Işık Evleri, Karargâh Evleri davaları. Türkiye Cumhuriyeti’nde hemen hiçbir savcılığa böyle davalar gelmemiştir. 100’e yakın ev araması, 1000 civarı telefon dinlemesi yaptık. Özellikle Işık Evleri soruşturması… Karargâh Evleri kumpasını MİT’in içindeki paralel yapı yaptı.   

GEZİ DE ÖTÜKEN İŞİ

Cemaatin şiddete dönük bir yapısı olmadığı söylenir sürekli? 
Cemaat mensupları sokak ve silahlı şiddet eylemlerine uygun olmadığı için paralel yapı, Alperen Ocakları’na çengel attı. Alperen Ocakları’nın büyük oranda ele geçirdiği bilgisi bana geldi. Muhsin Yazıcıoğlu’nun, ‘Bizim tarlamız çoktan sürülmüş’ sözünün asıl anlamı budur. Büyük Birlik Partisi’nin 17 Aralık'ta paralel yapıyı cansiperane desteklediğini de unutmamalı.

Bu bir çıkarım mı, net bilgi mi? 
Paralel yapı tarafından kurulmuş Ötüken adlı gizli bir örgütün bulunduğunu ve bu oluşum aracılığıyla eylemler yapıldığı ve yapılacağı bilgisine sahibim. Gezi’de de Ötüken kullanıldı. Rahip Santoro, Hırant Dink, Zirve, Danıştay cinayetlerinde tetikçilerinin milliyetçi muhafazakâr olması boşuna değil. 

Cinayetlerde azmettirenler konusunda ileri gidilememesinin nedeni paralel örgütün MOSSAD tarzı hücresel yapılanmasıdır. Soruşturmalarda en fazla 2-3 kişiye kadar gidilebiliyor.

CİNAYETLER İÇİN ŞANTAJ

Bu cinayetlerin arkasında paralel yapının bulunduğunu somut belgelerle bilen bazı büyük istihbarat örgütleri ve devletler, paralel yapıya şantaj yaparak onu hükümete ve TSK’ya karşı adeta bir kamikaze gibi kullanıyor. paralel yapı  zarar göreceğini bile bile bu işe girişiyor. 

MİT DE OYUNA GETİRİLDİ

Karargah Evleri soruşturmasına kumpas demenizin anlamı nedir? 
Fethullahçı paralel yapı, Karargâh Evleri kumpasında belge düzenleyip MİT’i büyük bir oyuna getirdi. Karargâh Evleri soruşturması, MİT Müsteşarı Emre Taner’in imzasıyla bize gelen çok gizli bir belgeyle başladı. Sırf gizli belgede adları geçtiği için 11 Harp Okulu öğrencisi okuldan, bazı subaylar ordudan atıldı. Oyuna getirildiğini sonradan anlayan Taner, belgeyi imzaladığı için büyük pişmanlık duydu. 

TSK’YA KURULAN İLK KUMPAS

‘Karargah Evleri soruşturmasına MİT'tten gelen çok gizli belge üzerine başladıklarını anlatan Üçok, belgenin sızdırıldığını ve  daha sonra İşçi Partisi'nde  bulunduğunu söyledi. Üçok bu sırada  Savcı Zekeriya Öz'ün de devreye girdiğini belirtti. Yaptıkları soruşturmada suç unsuru bulamadıklarını söyleyen Üçok, "Emre Taner çok üzüldü. ‘Bu bana kurulan bir kumpastır’ dedi. Bu olay paralel yapının TSK’ya kurduğu ilk kumpastı" diye konuştu.  

YENİ HEDEF ERDOĞAN

Ötüken diye bir örgüt ismini ilk kez duyuyoruz. Bundan sonra ne yapabilirler? 
Paralel yapı gözünü tamamen karartmış durumda. Gemileri her anlamda yaktı. Ötüken’e bu çerçevede çok iş düşebilir. Hatta ben Ötüken’in Başbakan Erdoğan’a karşı da kullanılabileceğini düşünüyorum. 

AİLEM BİLE TEHDİT ALTINDA 

Karargâh Evleri ve Işık Evleri soruşturmalarını yürütürken tehdit aldınız mı? 
13 yaşındaki kızımın böbreklerini sökerek öldüreceklerini söylediler. Hasdal Cezaevi’ndeyken eşimin trafik kazasına kurban gidebileceğini söylediler. Bana yaptıkları tehditleri saymıyorum. 

YARIN:

- Paralel yapı TSK’da hangi birimlere nasıl ve ne oranda sızdı? 
- Askeri okullar sınavında soruları paralel yapıya nasıl veriliyor? 
- Paralel yapı Kayseri’de sisteme nasıl girip sahte emir yayınladı? 
- 17 Aralak'ta paralel yapı darbe mi yapacaktı?

<p>Fransa'nın Lyon şehrinde trafikte kalan vatandaşlarla işgalci Ermenistan yanlısı protestocular ar

İşgal yanlısı Ermeni eylemciler Türk vatandaşlara sopa, balta ve bıçaklarla saldırdılar: Türk babanın hayatı tehlikede

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Pençe-Kaplan Operasyonunda çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi

Başkentte drone destekli narkotik uygulaması yapıldı