İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.8311
  • 5.6535
  • 193.29
  • 89897
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sudan Devlet Başkanı Beşir: ABD uluslararası arenada yalnız kaldı

Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkesine yaptığı ziyaretin ciddi önem arz ettiğini dile getirerek, "Bu ziyaret sonrası ilişkilerimizin çok daha güçlü olmasını temenni ediyorum" dedi.

x

Beşir, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başkent Hartum'da yaptığı ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Erdoğan'ı ve heyetini ağırladıklarından dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.

'TARİHİ BİR GÜN YAŞIYORUZ'

Devlet Başkanı Beşir, "Sayın Erdoğan, Türkiye'den Sudan'ı ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olması hasebiyle tarihi bir gün yaşıyoruz. Sudan halkı olarak biz Cumhurbaşkanı'nı memnuniyetle karşılıyoruz. Müslümanların zulüm, baskı ve sıkıntılara maruz kaldığı, birlik ve beraberliğe çok fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı bu ziyaret ciddi önem arz ediyor. Bu ziyaret sonrası ilişkilerimizin çok daha güçlü olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı öncesinde gerçekleşen baş başa görüşmeye de değinen Beşir,  Erdoğan'ın İslam ümmetini ilgilendiren konularda kendilerine verdikleri güçlü destekten dolayı Sudan halkına teşekkür ettiğini belirtti.

'ERDOĞAN ÇOK ÇABA HARCIYOR'

Son günlerde İslam dünyasının temel konusu olan ABD'nin Kudüs kararı sonrası başta olmak üzere İslam ülkeleri ve dünya ülkelerinin ABD'yi yalnız bıraktığına vurgu yapan Beşir, şöyle konuştu:

"Sayın Erdoğan, İslam ümmetini ilgilendiren konularda çaba harcıyor. Bu önemli çabalarının sonuncusu, kendisinin daveti ile Kudüs hakkında gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) İstanbul'daki zirvesi. ABD'nin Kudüs kararı sonrası İstanbul'da gerçekleştirilen zirvede İİT üyesi ülkeler, güçlü bir şekilde karara karşı tavırlarını ortaya koydu. ABD'nin kararına karşı sadece İstanbul'da değil Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde 14 üyenin desteği ile karara karşı güçlü bir ses ortaya çıktı. Daha sonra ise BM Genel Kurulunda kararın reddine yönelik tasarı üye ülkelerin birçoğunun desteği ile kabul edilerek, karar sonrasına ABD uluslararası arenada yalnız kaldı."

12 ALANDA ANLAŞMA İMZALANDI

İki ülke arasında başta siyasi, ekonomik, kültürel ve toplumsal alanlar olmak üzere birçok alanı etkileyecek 12 ayrı stratejik alanda anlaşmanın imzalandığını aktaran Beşir, imzalanan anlaşmalar sonrasında Türkiye ile Sudan ilişkilerinin bundan sonraki süreçte çok daha güçlü bir şekilde gelişeceğini kaydetti.

Tarihi ziyaret kapsamında yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Port Sudan kentini ziyaret edeceklerini bildiren Beşir, "Tarihi kent Port Sudan, içinde bir çok tarihi mekanı barındırmasının yanı sıra Osmanlı eserini de barındırıyor. Bu tarihi Osmanlı eserleri iki ülke halkı arasındaki köklü ilişkilerin tarihini ve boyutunu ortaya koyuyor. Sudan halkı, son hilafet ülkesi olmasından dolayı Türkiye'yi çok seviyor. Sudan halkı ayrıca Müslümanların  tekrar birleşmesini arzuluyor" diye konuştu.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Adnan Oktar ve müridlerine yönelik düzenlenen operasyonun ardından, örgütle ilgili yeni detaylar da

Adnan Oktar örgütü liseli kızları ağına böyle düşürüyormuş

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

98 milyon lira unutuldu

Türkiye'yi uçuracak adım

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/_codes/picomm_detay_sagframe_dyn.asp, line 2

The include file '/_data/main/home.txt' was not found.