• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
31 Ağustos 2012 Cuma 12:27 | Son Güncelleme:

Sosyalist oyları Kılıçdaroğlu'na

Sosyalist oyları Kılıçdaroğlu'na

CHP'nin, 'Oylar Kemal'e' anlamına gelen 'Kemal For Vice Presidency' broşürlü kampanyası işe yaradı. 4 yıl sonra Enternasyonal'in yönetimine dönen CHP'nin lideri Kılıçdaroğlu Cape Town'da Sosyalist Enternasyonal'in Başkan Yardımcısı seçildi

A.Rezzak ORAL / CAPE TOWN

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyalist Enternasyonal'in 'Yeni Bir Enternasyonal ve Kültürel Dayanışma İçin' konulu 24. Konsey Toplantısı'na katıldı. Kılıçdaroğlu'na Umut Oran, Faruk Loğoğlu, Gülsün Bilgehan, Osman Korutürk ve PM üyeleri eşlik etti. Toplantıda, 4 başkan yardımcılığı için seçim yapılırken CHP heyeti, Türkçe karşılığı 'Oylar Kemal'e' anlamına gelen 'Kemal For Vice Presidency' seçim broşürüyle Kılıçdaroğlu için üyelerden oy istedi. Başkan yardımcılığına seçilen Kılıçdaroğlu, delegelere 'Yoldaşlarım' diye seslenerek bir konuşma yaptı. 

TEK ADRES SOSYALİSTLER: Günümüz dünya ekonomisi krizle tanımlanıyor. Neo liberal politikalar, sorunlarımıza çözüm üretmekte yetersiz. Bu dönemde sosyal demokratlarla işbirliği sağlayarak, sorunlara doğru çözümler bulmak için Sosyalist Enternasyonal'den daha iyi bir adres yok.

YENİ POLİTİKA BULMALIYIZ: İnsanı odağına almayan hiçbir politika sürdürülemez. Geldiğimiz noktada tarih, biz sosyal demokratların önüne önemli bir sorumluluk koymaktadır. Ben Sosyalist Enternasyonal çatısı altında güçlü bir dayanışmayla bu sorumluluğun altından kalkabileceğimize inanıyorum.

"ssylstylri1.jpg"AİLE SİGORTASI: Bu çerçevede işsizlik ve borç yükü altında ezilen toplumun en yoksul kesimlerine özellikle kriz dönemlerinde asgari bir harcama gücünün enjekte edilmesini oldukça önemsiyorum.

YENİ DÜZEN ÖNCÜSÜ: 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan uluslararası sistemin günümüz sorunlarına yanıt verecek şekilde dönüştürülmesi şart. BM dahil, ekonomik, mali ve parasal uluslararası kurum ve kuruluşlar yeniden yapılandırılmalıdır. Sosyalist Enternasyonal eşitliğe, adalete ve dayanışmaya dayalı yeni bir dünya düzeninin kuruculuğunun öncülüğünü yapmalıdır.

EN CİDDİ TEHLİKE SAVAŞ: Küresel kriz ve ekonomik daralmanın en önemli sonucu dünyanın muhtelif yerlerinde savaş eğiliminin artırmasıdır. Sosyal demokratların, ülkelerin değişim ihtiyacını bahane eden özensiz ve aç gözlü dış müdahalelere karşı daha aktif bir tutum almaları gerekiyor.

NAMLUSU KIRIK SİLAHLA POZ
MÜSLÜMAN mahallesini, Mandela'nın 27 yıllık hapis hayatının ardından halka seslendiği binayı gezen CHP lideri, Gülsüm Bilgehan'la birlikte barışı temsil eden 'namlusu kıvrılmış silah' heykeli önünde de poz verdi.

Papandreu'dan Suriye desteği
KILIÇDAROĞLU önceki akşam Enternasyonel'in Başkanı Yorgo Papandreu ile bir araya geldi. CHP'nin Suriye için özel çalışma komisyonu kurulması önerisine destek veren Papandreu'nun, 'Enternasyonel Suriye'de bir an önce barışçıl çözümden yana' dediği ifade edildi.

Tutu'dan Öcalan'a dua
SOSYALİST Enternasyonel toplantısına katılan BDP'li Gülten Kışanak ve Nazmi Gür, ırkçılığa karşı mücadele eden Nobel Barış ödüllü Anglikan Kilisesi Başpiskoposu Desmond Tutu ile görüştü. 'Öcalan'a ev hapsi' isteyen Tutu'nun, görüşmeye 'Öncve Öcalan ve Kürtler için dua edelim, sonra görüşürüz'diye başladığı öğrenildi. Kışanak, 'Tutu, yaklaşık 5 dakika dua etti. Biz de sonunda 'Amin' diyerek duaya eşlik ettik' dediğini söyledi.

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı