• $32,8609
  • €35,1796
  • 2453.34
  • 10471.3
12 Haziran 2024 Çarşamba 00:48 | Son Güncelleme:

Hakan Fidan Kremlin Sarayı'nda! Putin'den subliminal mesaj mı?

Hakan Fidan Kremlin Sarayı'nda! Putin'den subliminal mesaj mı"
AA

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ı Kremlin Sarayı'nda ağırladı. Putin'in, Bakan Fidan ile protokolleri hiçe sayarak karşılıklı oturması sosyal medyada gündem oldu. Putin, Türkiye'nin dost ve güvenilir bir ülke olması hasebiyle subniminal mesaj mı vermek istedi? Ayrıntılar haberimizde...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerinin gelişmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Tüm gelişmeler, dostum Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde ve doğrudan desteğiyle gerçekleşiyor." dedi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Putin, Kremlin Sarayı'nda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ı kabul etti.

Bakan Fidan'ın, Rusya'nın Nijniy Novgorod şehrinde BRICS üyelerinin dışişleri bakanlarıyla bir araya geldiğini belirten Putin, "Türkiye'nin BRICS'in çalışmalarına yönelik ilgisini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu Birlik ülkeleri ile birlikte olma isteğini mutlaka her şekilde destekleyeceğiz." diye konuştu.

Mevcut durumun özellikle de iki ülkenin bulunduğu bölge itibarıyla güvenlik ve ekonomik işbirliği açısından daha fazla etkileşim gerektirdiğini vurgulayan Putin, "Az önce bahsettiğim her şey öyle ya da böyle önceliklerimiz arasında yer alıyor ve etkin şekilde geliştiriliyor." ifadesini kullandı.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinen Putin, "Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin gelişmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Elbette tüm gelişmeler, dostum Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde ve doğrudan desteğiyle gerçekleşiyor." dedi.

Putin, iki ülke ticaret hacminde geçen yılki yükselişe rağmen bu yıl düşüş yaşandığına işaret ederek, bunun ana gerekçesi olarak ihraç ve ithal edilen malların fiyat düzeltmesinden ötürü yaşandığını ve bu durumu telafi etmeyi umduklarını söyledi.

"TÜRKİYE'NİN KRİZLERİN ÇÖZÜMÜNE KATKIDA BULUNMA KARARLILIĞINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

Ukrayna'daki krize değinen Putin, şu değerlendirmede bulundu:

"Türk dostlarımızın Ukrayna krizi dahil olmak üzere kriz durumlarının çözümüne katkıda bulunma kararlılığını memnuniyetle karşılıyoruz. Müzakere sürecine verdiğiniz desteğinizden, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik müzakereler için İstanbul platformunu sağladığınız için sizlere teşekkür etmek istiyorum."

Putin, Erdoğan'ın Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasında 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da Tahıl Koridoru Anlaşması'nın yapılmasında önemli rol oynadığını vurgulayarak, "Maalesef, anlaşma uzatılmadı ve bu bizim suçumuz değil." ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın Karadeniz'deki durumla ilgili inisiyatiflerde bulunduğunu dile getiren Putin, şunları aktardı:

"Biz bu inisiyatifi destekledik. Ama maalesef, Ukrayna tarafı son anda bu teklifi reddetti. Yine de Türkiye Cumhuriyeti'nin bu yöndeki tüm girişimlerini dikkatle ve büyük saygıyla değerlendiriyoruz. Bu bağlamda sizlerle iletişim halinde olmaya devam edeceğiz."

"SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜNDE ÖNEMLİ ROL OYNADIK"

Vladimir Putin, Rusya ile Türkiye'nin Suriye krizinin çözümünde önemli rol oynadığını belirtetek, "Astana formatının sürdürülmesi, terörle mücadele edilmesi, bizim için en önemli olan bu yönde durumun normale dünüşmesinin sağlanması için üzerimize düşenin yapılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Genel olarak durum olumlu yönde gelişiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Putin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en güzel dileklerimi iletmenizi istiyorum. Umuyorum ki yakın bir gelecekte, yani 3-4 Temmuz'da uluslararası bir etkinlik kapsamında, Erdoğan bildiğim kadarıyla Astana'da olacak ve kendisiyle bir araya gelip tüm konuları tartışma fırsatı bulacağız." ifadelerini kullandı.

PUTİN SUBNİMİNAL MESAJ MI VERMEK İSTEDİ

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Kremlin Sarayı'nda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ı kabul ettiğini anlara ait görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

PUTİN'DEN SUBNİMİNAL MESAJ MI?

Devlet protokolleri gereğince ülke devlet başkanı sadece konuk denk devlet başkanıyla karşılıklı oturma düzeninde olması gerekirken, Putin'in Bakan Fidan'ı bu pozisyon ağırlaması merak konusu oldu. Bunun Türkiye'ye yönelik duyulan güvenilirlik ve dost ülke olma hasebiyle yapıldığı konuşulurken, Putin'in bu oturma düzenini bilerek kurguladığı ve bununla Türkiye ile olan iyi ilişkilere anlatmak için subniminal bir mesaj vermek istediği iddia edildi.

Öte yandan sosyal medyada bu görüntü sonrası akıllara 2022 yılı içerisinde Rus liderin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüntüleri getirdi.

640 futbol sahası büyüklüğünde: Dağlar çelik ağlarla örülüyor
640 futbol sahası büyüklüğünde: Dağlar çelik ağlarla örülüyor

640 futbol sahası büyüklüğünde: Dağlar çelik ağlarla örülüyor

Yurt dışından isteyen çok olacak... Türkiye'nin yeni gücü vitrine çıkıyor
Yurt dışından isteyen çok olacak... Türkiye'nin yeni gücü vitrine çıkıyor

Yurt dışından isteyen çok olacak... Türkiye'nin yeni gücü vitrine çıkıyor

Hedefi yüksek hassasiyetle vurdu... Oyun değiştirici olacak!
Hedefi yüksek hassasiyetle vurdu... Oyun değiştirici olacak!

Hedefi yüksek hassasiyetle vurdu... Oyun değiştirici olacak!