• $17,9624
  • €18,2049
  • 1025.78
  • 2879.02
6 Temmuz 2022 Çarşamba 19:00 | Son Güncelleme:

Somali'nin yalnızlığı bizimle sona erdi

Somali'nin yalnızlığı bizimle sona erdi

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile ortak basın toplantısında konuşan Başkan Erdoğan, “Son 10 yılda Somali'ye 1 milyar dolardan fazla insani yardım yaptık. Türkiye Somali'nin sesi olmaya devam edecektir” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan Somali'ye son 10 yılda 1 milyar dolar insani yardım yapıldığını söyledi. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Somali 2011 yılında uluslararası toplumun tabiri ile çökme noktasına gelmişti. O yıl kapsamlı bir heyetle Somali'yi ziyaret ederek tüm dünyaya Somalili kardeşlerimizin yanında olduğumuz mesajını vermiştim. Ziyaretim vesilesiyle Mogadişu büyükelçiliğimizin açılışını yapmıştık. Dünyada malumunuz en büyük büyükelçilik binamız Somali'dedir. 80 bin metrekarelik bir alanda inşa ettik ve bir başka ülkede bizim böyle bir büyükelçiliğimiz yok. Tabii bundan dolayı da ayrıca buradaki büyükelçiliğimizle iftihar ediyoruz."

BİZ AYAĞA KALDIRDIK

"Müteakiben Türk Hava Yolları Somali'nin 20 yıllık yalnızlığına doğrudan seferler başlatmak suretiyle son verdi. 2011, 2015 ve 2016 yıllarında üç kez Mogadişu'yu ziyaret ettim. 2012-2017 yılları arasında da Cumhurbaşkanlığı görevini deruhte eden değerli kardeşimle o dönemde birlikte attığımız adımlar Somali'nin yeniden ayağa kalkmasına yardımcı oldu."

1 MİLYAR DOLARI AŞTI

"Mogadişu'daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi sadece Somalili değil bölge ülkelerindeki kardeşlerimizin dertlerine de derman oluyor. Son 10 yılda Somali'ye yaptığımız insani ve kalkınma yardımlarının tutarı 1 milyar doları aştı. Türkiye bu dönemde de Somalili kardeşlerinin yanında yer almaya, uluslararası alanda Somali'nin sesi olmaya devam edecektir."

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Somalili askerlerin eğitim gördüğü Isparta Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nı ziyaret ederek, askerlerle bir araya geldi.

5 BİN ASKERE VE BİN POLİSE EĞİTİM VERDİK

"Görüşmelerimizde ayrıca bölgesel meseleleri de ele alarak Somali'nin istikrar ve güvenliğinin tüm Afrika boynuzu için taşıdığı önemine vurgu yaptık. Bugüne kadar 5 bin Somalili askerin eğitimini tamamladık. Ayrıca bin özel harekat polisine eğitim verdik. Türkiye olarak Somali'nin istikrar ve güvenliğine terörle mücadelesine katkılarımızı sürdürme kararlılığımızı bu vesileyle buradan tekrarlıyorum. Somali ülkemizin Afrika Kıtası'nın ekonomik kalkınmasına sosyal barış ve istikrarına verdiği önemi gösteren temel örnektir."

İŞBİRLİĞİ ARTARAK DEVAM EDECEK

Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye-Somali ilişkilerini ayrıntılarıyla ele aldık. Muhtelif alanlardaki işbirliğimizi artırarak sürdürme ve ilişkilerimizin ahdi zeminini tahkim etme konusunda mutabık kaldık. Somali'de hükümetin kurulmasının ardından bu konuda hızla gerekli adımları atma hususunda fikir birliğine vardık. İkili ticaret hacmimiz geçen sene yüzde 31 artarak 363 milyon dolara ulaştı. Bu noktalara 2003 yılının 2 milyon dolarlık seviyelerinden geldiğimiz de akılda bulundurulmalıdır" dedi.

STK'LAR DA YARDIM İÇİN DEVREDE

"Sağlıktan eğitime, altyapıdan kapasite gelişimine kadar Somali'ye her alanda destek verdik vermeye devam ediyoruz. TİKA, Türk Kızılay, AFAD başkanlığımız başta olmak üzere bir çok kurumumuz sahada faaliyetlerini sürdürüyor. Sadece resmi kurumlarımız değil önemli sayıda sivil toplum kuruluşumuz da yardımlarıyla Somalili kardeşlerimizin yanında yer alıyor."

ENFLASYONU KONTROL ALTINA ALACAĞIZ

Başkan Erdoğan "Kimseyi işsiz bırakmadık, aç bırakmadık, açıkta bırakmadık" dedi ve enflasyonun şubat-mart ile birlikte kontrol altına alınacağını açıkladı.

Başkan Erdoğan, Geçmiş Dönem Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda da önemli açıklamalar yaptı.

MAKAMLAR GELİP GEÇER: Sizler belediye başkanlığı dönemindeki eserlerle adlarını tarihe yazdırmış kadrosunuz. Nice badireleri aştık. Sıfatlar makamlar gelir geçer, gurur verici yaşanmış hakikatler kalır. Şahsıma sizler gibi çalışma arkadaşları nasip ettiği için Rabbime hamd ediyorum.

İSTANBUL VE ANKARA VURGUSU: AK Parti'yi kuranda iktidara getiren de girdiği her mücadelede yanında duran milletimizdir. En son 2019 seçimlerinde gücümüzü bir kez daha gösterdik. İstanbul, Ankara başkanlık nezdinde kaybedilmesinden üzüntü duyuyorum. Meclislerini biz kazandık. Meclisle beraber güçlüyseniz o belediyede gücünüz farklı olur. Bu şehirlerdeki seçimleri rakiplerimiz birleştiğimiz için kaybettik.

DODURGA SEÇİMLERİ: Kayıplarımızı ilk fırsatta telafi etmekte kararlıyız. Milletimiz bunları görüyor. Dodurga seçimleri Anadolu irfanının göstergesi olarak siyasi tarihimizde yerini aldı. Dodurga yüzde 87'lik oranla kazanılmıştır. Bu seçimde farklı sonuç çıksa ortalığı birbirine katacak olanların başını nasıl kuma gömdüğünü görüyorsunuz.

SIKINTILARI BİLİYORUZ: Eğitimden sağlığa ulaşımdan enerjiye kadar sahip olduğu güçlü alt yapıyla güçlü bir Türkiye var. Sıkıntılarımız mevcuttur. Asgari ücretten, memur ve emekli maaşlarına kadar gelir seviyelerini artırarak sıkıntıları hafifletmeye çalışıyoruz. Dünyanın resesyon eşiğinde bulunması ülkemizin büyütme esasına dayalı programı ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor. Kimseyi işsiz aç açıkta bırakmadık. Şubat martta enflasyonu kontrol altına alarak yolumuza devam edeceğiz.

PKK/YPG VE FETÖ, ARTIK NATO KAYITLARINDA

"PKK'lı YPG'li FETÖ teröristlerinin sınırlarımızda beklediğini, saldırmak için hazırlık yaptığı, çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Yavru muhalefet size sesleniyorum. NATO'nun kayıtlarına PKK/YPG girmiştir, hepsinden öte FETÖ terör örgütü olarak girmiştir. Bu kayıtlara girecek girmediği takdirde biz imza atmayız dedik. Kabul etmek zorunda kaldılar. "

2023'TE KIRGINLIKLA HAREKET EDİLEMEZ

"2023 seçimleri ayrı bir hassasiyete sahiptir. Bu seçim kırgınlıkla hareket edilecek bir seçim değildir. Bizim hakikati dile getirdiğimiz her yerde muhalefetin yalanlarıyla insanları zehirlemeye çalışacağını unutmamalıyız."

  • somali
  • hasan şeyh mahmud
  • basın toplantısı
Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı
Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı

Türkiye'de ilk dünyada üçüncü... Dev projede geri sayım başladı

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...
Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Rota oluşturuldu! Gözler Abdülhamid Han'dan gelecek güzel haberlerde...

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak
Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak

Karma sürü teknolojisi kanıtlandı! İHA'lar yer araçları ile entegre olacak