• $ 6,1538
  • € 6,6609
  • 333.174
  • 114384
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sistemin eksikleri gözden geçiriliyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin eksiklerinin belirlenmesi için çalışma başlatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, siyasi, hukuki ve bürokratik değerlendirmeler yapıyor.

Osman Nuri CERİT 

Geçtiğimiz yıl 24 Haziran seçimlerinden Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı büyük bir başarıyla çıkarken, bu galibiyet Türk siyaset tarihinden yeni bir kapının açılmasını sağladı. 16 Nisan referandumu ile kabul edilen Başkanlık Sitemi bu seçimle birlikte yürürlüğe girdi. Aradan geçen bir yılda yapılanlar ve eksik kalanların belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan bir yılın muhasebesi için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir ekibin çalışma başlatması talimatını verdi. Toplantılara, siyasetten bürokrasiye pek çok paydaş katılıyor. Oktay başkanlığından dün gerçekleşen toplantıda AK Parti grup başkanvekilleri ve Genel Başkan yardımcılarıyla bir araya geldi. 

Saha çalışmaları anlatıldı 

Toplantıda AK Parti kurmayları yeni sistemle ilgili sahadan edindikleri izlenimleri dile getirdi. Sisteme ilişkin öneri ve görüşler dinlendi. Yeni sistemle ilgili daha önce de bakanlıklarla toplantılar yapılmıştı. Bundan sonraki süreçte sistem eksiklikleri hem siyasi, hem hukuki, hem de bürokrasi düzeyinde irdelenmeye devam edecek. Yapılan çalışmalar sonucunda tüm kurumların ve AK Parti grubunun karnesini ortaya koyulacak. 

Ofis ve kurullar mercek altında

Başkanlık sistemi ile birlikte kurulan ofisler ve kuruların çalışmaları da Oktay’ın başkanlığındaki heyetin gündemi olacak. Ofis ve kurulların bir yıl içerisindeki neler yaptıkları, kuruluş süreçlerinde atılan adımlar, önümüzdeki süreçlere ilişkin hedefler de tek tek belirlenecek. Başkanlık sistemin ilk bir yıllık sürecine ilişkin değerlendirme en kısa sürece tamamlanacak. İlk olarak başkan Erdoğan’a sunulacak. Yapılan tespitler sonucunda ortaya çıkan eksiklerin giderilmesi için çalışma başlatılacak. Gerekli görülmesi durumunda yeni yasal düzenlemelerde gündeme gelebilecek. 

Vatandaşlar dinleniyor

Başkanlık kabinesi tarafından hazırlanan ve Başkan Erdoğan’ın ilan ettiği birinci ve ikinci eylem planlarında yer alan başlıklar bir kez daha ele alınacak. Bu başlıklarla ilgili atılan adımların başarı oranları değerlendirilirken, eksik kalan bölümlerin nedenleri de irdelenecek. Bakanlıklar tarafından açıklanan stratejik eylem planları da tek tek değerlendirilecek. Eylem planlarının hangi takvim doğrultusunda ilerleyeceği, eylem planlarında aciliyeti gereken konularda hangi adımların atıldığı da tespit edilecek. Vatandaşların istek ve beklentileri doğrultusunda bundan sonraki acil konularda belirlenecek. 

 

 

 


Herkes bu görüntüyü konuşuyor!

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Aynada kendini görüp kaçan hırsız kameraya takıldı

Kontrolsüz zekanın sonuçları çok acı olabilir