• $ 5,3188
  • € 6,0349
  • 227.701
  • 103.185
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Sayın Başkan Meclisi tarafsız yönetmiyorsunuz?'

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin grup önerisinin görüşülmesi sırasında yaşanan tartışmaların ardından TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, sataşmalardan dolayı milletvekillerine söz verdi.

x

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın konuşmasında ''CHP'nin Danışma Kurulu imzasına sadık kalmadığını'' ifade ettiğini anımsatarak, ''Geçen hafta perşembe günü yaşanmaması gereken bir olay yaşandı. Sayın Genç konuşması sona erdikten sonra idare amirinin bir saldırısına uğradı. Konu budur. Yapılması gereken TBMM'yi sükunete kavuşturmaktır. Bu fiili saldırının arkasında durursanız bu gerilimi hafifletmek maalesef mümkün olmayacaktır'' dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin'in ''aklın varsa zekan varsa...'' diyerek kendisine sataştığını ancak bu sözlere cevap vermeyeceğini kaydetti. Zeybekci, ''Millet bizden birlik, beraberlik, anlayış, kardeşlik bekliyor'' diye konuştu.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş'ın 10 dakika konuştuğunu ve hep kendisinden bahsettiğini ifade etti.
 
Elitaş'ın da konuya bağlı olarak konuşmadığını söyleyen Genç, ''Eğer geçen hafta TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un sözümü kesmesi doğru olsaydı, senin de sözünün kesilmesi lazımdı'' dedi.

Genç, Danışma Meclisi üyesiyken 1982 anayasasına tek başına ret verdiğini belirterek, ''Siz daha bugün sözlerime geliyorsunuz'' diye konuştu.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise, ''Ekran ekran dolaşarak bizim üzerimizden 'Kürtler ve Ergenekon' diye çakma kitabının reklamını yapanlar, bundan vazgeçsinler. Ben katilimle nasıl bir arada olabilirim? Bu kitabın reklamını yapmak adına 'BDP'lileri evire çevire döveceğiz' diyor. Gelin dövün. Hodri meydan'' dedi.

Kamer Genç'e yapılan hareketi anımsatan Sakık, ''Çıkıp buradan bir özür dilemek, halkın iradesine saygıdır. Sayısal çoğunluğunuza dayanarak şiddet yanlılarını aklayamazsınız'' diye konuştu.

AK Parti Antalya Milletvekili Vecdi Gönül de, sataşmadan dolayı söz aldı. 12 Eylül ihtilali sırasında Ankara Valisi olduğunu anımsatan Gönül, ''Beni Ankara Valiliğine 12 Eylül idaresi değil Adalet Partisi azınlık hükümeti getirdi'' dedi.

12 Eylül idaresinin ilk kararnameyle kendisini görevden aldığını belirten Gönül, ardından YÖK'te çalışmaya başladığını söyledi. Gönül, ''YÖK üyeliği utanılacak bir olay mıdır? O zaman niye kapatmadınız iktidarınızda?'' dedi.
 
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, gensoru görüşmelerine geçilememesine tepki gösterdi. Kaplan, ''Hacivat Karagöz'e çevirdiniz burayı'' diye konuştu.
        
Mumcu'ya tepki
        
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da, sataşmadan dolayı söz istedi ancak TBMM Başkanvekili Mumcu, tutanaklara bakacağını belirterek söz vermedi. Elitaş, Mumcu'ya ''Sayın Başkan, Meclisi tarafsız yönetmiyorsunuz?'' diyerek tepki gösterdi. AK Parti Grup Başkanvekilleri, Mumcu'nun söz vermemesi üzerine usul tartışması açılmasını istedi.

Açılan usul tartışmasında CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, TBMM'nin sükunete ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Giderek bu sükunet ortamından uzaklaşılmaktadır. Bir kaba kuvvetin arkasında durmayı devam ettirirseniz sükuneti bulamayız'' dedi.

Mumcu'nun tutanaklara bakacağını söylediğini, talebi reddetmediğini ifade eden Hamzaçebi, gensoru görüşmeleri bitene kadar karar alınıp Meclis TV'nin yayınlarının sürdürülmesini istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''Bir konuşmacı ağır hakaretlerde bulundu. Cevap vermek için söz almak istedik ama tutanaktan bahsettiniz. O zamana kadar tutanaklar neredeydi Allah aşkına?'' sorusunu yöneltti.
 
Gensoru'nun şu ya da bu saatte görüşülmesi gibi bir düşüncelerinin olmadığını ifade eden Canikli, ''Öyle olsaydı grup önerisi getirirdik'' diye konuştu.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da ''Mecliste sinirler yay vaziyette. Burada bir itilme oldu. Özür dileme erdemi yerine getirilmediği için şu ana kadar Hacivat Karagöz siyaseti yapılıyor'' dedi.
 
Kaplan da, karar alınarak Meclis TV'nin görüşmeler bitene kadar canlı yayına devam etmesini istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş ise, Güldal Mumcu'nun konuşma sürelerine uymadığını söyledi.

Konuşmaların ardından Mumcu, tutumunda bir değişiklik olmadığını kaydetti. Ancak daha sonra tutanakları incelediğini belirten Mumcu, Elitaş'a söz verdi. Elitaş, ''Yaptığınız hakaretler bizi rencide ettiği gibi bize oy veren halkımızı da rencide etmektedir'' diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, Elitaş'ın geçen hafta Perşembe günü kullandığı, ''Grup başkanvekilleri bostan korkuluğu mu?'' ifadesini geri almasını istedi. Vural, ''Bizim bostanımız yok. Herkes kendi bostanına baksın'' dedi.

Mumcu da ''Her türlü şiddete karşıyız. Bu tarz tartışmaların açılmamasını temenni ediyorum. Bu tarz yollara lütfen yol açmayalım'' dedi.

Daha sonra CHP'nin, okullardaki şiddet ve madde bağımlılığı gibi tehlikelerle ilgili araştırma önergesin bugün görüşülmesini içeren grup önerisi reddedildi.

Ardından BDP'nin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşmelerine geçildi. (AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Taksim Meydanı´nda tur otobüsünde çalışan personeller ile bir arap turist arasında çıkan kavga cep t

Taksim´de Arap turistle otobüsçüler arasındaki kavga kamerada

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Hangisi gerçek hangisi yalan? Çok dikkatli bakın

İsviçre'nin ilginç kedi merdivenler

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019