İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0674
  • 4.9883
  • 174.64
  • 111.034
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sanıklar evde darbe davası bomboş

Tutuklu sanıkları 6 ayda serbest kalan 28 Şubat davasında salon boş kaldı. Ağırlaştırılmış müebbet istenen isimlerin büyük bölümü duruşmaya katılmaya dahi tenezzül etmedi. 

x

Göksel ÇAĞLAV -  ANKARA 

Tutuklu tüm sanıkları 6 ayda tahliye edilen ve Özel Yetkili Mahkemeler’in (ÖYM) kapatılmasının ardından Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne devredilen 28 Şubat davasına, 4 aylık aradan sonra dün devam edildi. Davanın Ağır Ceza’daki ilk duruşmasında dikkat çeken ayrıntı sanık sandalyelerinin tamamen boş olmasıydı. 

TANKLAR KADINLARI EZDİ 

Son tutuklu sanıkları 19 Aralık 2013 tarihinde tahliye olan davanın "darbe" ile suçlanan ve haklarında "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezası istenen isimlerinin büyük bölümü, duruşmaya katılma gereği dahi duymadı. Salonda bulunan az sayıda sanık ise sanık sandalyesi yerine, dinleyici bölümünde oturmayı tercih etti. 

28 Şubat döneminde başörtüleri nedeniyle ağır mağduriyetlere uğrayan kadınlardan oluşan ve davaya müdahillik talebinde bulunan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri de, dünkü duruşmayı izleyen isimler arasında yer aldı. KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, duruşma sonrası AKŞAM'a özel açıklamalarda bulundu: 

SAYIN Başbakanımızın kızlarının da bulunduğu çok sayıda üyemiz, 28 Şubat darbesinin doğrudan mağdurudur. Davaya üyelerimizin adına müdahillik talebinde bulunduk ve adalet yerini buluna kadar bu davayı takip edeceğiz 28 Şubat darbesinin öncelikli mağdurları kadınlardır. Başörtülü öğrenciler, akademisyen ve memur kadınlar, 28 Şubat döneminde kelimenin tam anlamıyla ezilip, perişan edilmiştir. Hatta başörtülü ev kadınlarının üzerinden hareketle eşleri sürülmüş, soruşturulmuş, işten atılmıştır. Sincan'dan yürütülen tankların paletleri, adeta kadınları ezerek geçmiştir. 

SİVİL AYAĞI DA YARGILANMALI 

Darbenin ağır travmasını 17 yıldır yaşayan mağduru binlerce kadının gasp edilen hakları iade edilmelidir. Başörtüsü nedeniyle işini kaybeden kadınlarımız ve eşlerine işleri, 17 yıllık mağduriyetleri karşılanarak iade edilmelidir. Eğitim hakları ellerinden alınan ve uğradıkları mağduriyet nedeniyle bütün yaşamları altüst olan öğrencilerimizin zararları karşılanmalıdır. 

Yargıya, adalete elbetteki güveniyoruz. Ancak darbeyle suçlanan sanıkların tümünün altı ayda tahliye edilmelerini de manidar buluyoruz. Darbeye destek olan finans ve iş dünyası ile medya ve STK'ların sorumluları da adalete hesap vermelidir. 

Yazıcıoğlu hakkında soruşturma baskısı 

Kendisinin de 28 Şubat mağduru olan müşteki avukatı Reşat Petek, şunları söyledi: Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) Yozgat Başsavcılığı görevinden alınarak düz savcı yapıldım. Dönemin HSYK Üyesi Hüseyin Demirörs'ü ziyarete gittiğimde bana, 'Eşi başörtülü olanlar artık başsavcı olamayacak' dedi.  Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun Yozgat'ta yaptığı bir konuşma nedeniyle soruşturma başlatmam için baskı yapıldı.   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Fransa beton veriyor, stratejik ortak ABD 5000 TIR silah veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Operasyonlarla terörü birçok yerinden kırdık'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Şenol Güneş'in kafasına yabancı madde atıldı!

'Türk Kartalı' tanıtıldı