• $ 5,6462
  • € 6,3577
  • 260.363
  • 102271
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Şam'ın mesajını Ankara'ya getirdi

Esad’la görüşme yapıp Ankara’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Zarif, Başkan Erdoğan’ın kabulü öncesi Çavuşoğlu’yla buluştu. Zarif, “Esad’la görüşmemi rapor olarak sunacağım” dedi.  

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesinin öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya geldi. Zarif, Türkiye’den önce Şam’da Beşşar Esad’la görüştüğünü, bu görüşmenin raporunu Başkan Erdoğan’a sunacağını açıkladı. Zarif, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da Dışişleri Konutu’ndaki görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı. Zarif, Suriye’de Esad ile yaptığı görüşmeden sonra Türkiye’ye mesaj getirip getirmediği hakkındaki soru üzerine, “Ben Suriye’de Beşşar Esad ile çok uzun bir görüşme yaptım. Bu konuşmanın bir raporunu Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacağım” diye konuştu. 

SURİYE’DE ANAYASA İÇİN ORTAK ÇABA

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Türkiye’yle diyaloğa vurgu yaptı, bölgedeki ülkelerin aralarında kurduğu ilişkilerinin ABD tarafından kontrol edilemeyeceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Zarif, “Suriye’deki siyasi süreci ilerletme ve anayasa komisyonunun kurulması konusunda, oradaki insanların da çektiklerinini dindirme adına Türkiye ve Rusya ile çabalarımıza devam edeceğiz. İdlib ve Suriye’nin diğer bölgelerinde de bu huzur ortamı inşallah devam eder. Tabii ki Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve Suriye halkının isteklerine saygı duyarak” dedi. Zarif şunları söyledi: “Biz, ABD’nin diğer ülkelerin ilişkilerini kontrol altına alamayacağına inanıyoruz. Hiçbir zaman bir ülke, menfaatlerini terk etmez. Bizim ABD’li şirketlerle ticaret konusunda herhangi bir sorunumuz yok. ABD’ye bizim diğer ülkelerle ticari ilişkilerimizi etkilemesine izin vermeyiz."

ABD BİZE MAL SATMAYA DEVAM EDİYOR

İran Dışişleri Bakanı Zarif, yaptırımlara rağmen ABD’nin İran’a yönelik ihracatının devam ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Belki herkes için ilginç olacak ancak geçen yıl İran’ın diğer ülkelerle ekonomik ilişkileri ciddi şekilde azaldı fakat ABD’nin İran’a ihracatı devam etti. Bu da ABD’nin münafıkça politikasının göstergesidir.”  Zarif açıklamasının devamında şunları ifade etti:  "Bütün dünya ABD’nin karşısında durmalıdır. Aksi halde ABD, dünya ülkelerinin birbirleriyle ilişkilerini çıkarları çerçevesinde şekillendirecektir.” 

Türk ve İran heyetleri buluştu.

TÜRKİYE'NİN POLİTİKASI AKILCI

Türkiye’nin akılcı ve yasalara uygun şekilde ABD ambargolarına karşı çıktığına vurgu yapan Zarif, bu konudaki tutumu ve ABD’nin, “terörle mücadele eden bir yapı olan İran Devrim Muhafızlarını” terör örgütleri listesine almasına tepki göstermesinden dolayı da Türkiye’ye teşekkür etti. Türkiye ve Rusya ile Suriye’deki çabalarına devam edeceklerini belirten Zarif, şöyle devam etti: “İlk olarak yerinden edilmiş insanların tekrar kendi evlerine, kendi vatanlarına dönmesi için çabalarımıza devam edeceğiz.”

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Aradaki farklar sevgiye ve merhamete engel değil :)</p>

İhtiyacımız Olan Tek Şey Sevgi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Büyükçekmece yol çökme nedeniyle trafiğe kapatıldı

Van'da minibüs takla attı: 15 kişi hayatını kaybetti