• $ 6,0501
  • € 6,5584
  • 307.678
  • 120792
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

PYD Cenevre’de masaya oturamaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD'nin bir terör örgütü olduğunu ve barış müzakerelerine katılması için ısrar edilmesinin Cenevre sürecini akamete uğratabileceğini ifade etti.

ANKARA

AB Türkiye Siyasi Diyalog Zirvesi sonrası Devlet Konukevi'nde gerçekleştirilen ortak basın toplantısında Çavuşoğlu, Suriye'yle ilgili Cenevre'de yapılacak toplantının PYD'nin katılımı ile ilgili tartışmalar nedeniyle ertelendiği yönündeki soruya şu yanıtı verdi: 

KESİN ÇÖZÜM SİYASİDİR

"Şu anda rejim güçlerinin İran'ın da desteğiyle ve Rusya'nın da havadan desteğiyle sivillere yönelik saldırıları çok sayıda çocuk ve kadın dahil sivillerin ölümüne neden oldu. Suriye'de kesin çözüm siyasi çözümdür. Bu süreçte muhalefeti sulandırmaya yönelik bazı ülkelerin çabaları var. Biz buna karşıyız. Muhalefet de buna karşı. Özellikle YPG gibi terör örgütlerinin de muhalefetin içinde yer almasını istemek bu süreci akamete uğratmaktır. Suriye'de kontrol ettiği alan bakımından YPG önemliyse o zaman DAEŞ de bir terör örgütüdür o da Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 40'ını kontrol ediyor. Dolayısıyla terör örgütleriyle ılımlı muhalefet arasındaki ayrımı çok iyi yapmak lazım. Terör örgütlerinin müzakere heyetinin içinde olmaması gerekiyor." 

DAEŞ'E KARŞI BAŞİKA'DAYIZ

Çavuşoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in İstanbul ziyareti sonrası Başika Kampı ile ilgili ABD ile ortak yeni inisiyatifler üzerinde çalışılması kararının neler içerdiğinin sorulması üzerine ise, "DAEŞ Irak topraklarının yüzde 30'unu hâlâ kontrol altında tutuyor. Görüştüğümüz bu. Bu konudaki çalışmalarımız devam edecek" yanıtını verdi.

Türkiye 5 fasıl bekliyor 

AB ile Türkiye arasındaki üst düzey siyasi diyalog toplantısında Türkiye’nin üyelik müzakereleri ve mülteci sorunu ele alındı. 

Ankara Palas'taki toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. AB Bakanı Bozkır, toplantıda Türkiye’deki terörle mücadele konusunu da ele aldıklarını belirtti.

ENERJİ TOPLANTISI 

Bozkır, "Türkiye 3 terör örgütüyle aynı anda mücadele eden bir ülke konumundadır. Bunu yaparken de vatandaşlarımızın başta yaşam hakkı olmak üzere her türlü hakkına da titizlikle sahip çıkan bir ülke konumundadır" diye konuştu. Bozkır ayrıca önümüzdeki süreçte AB'nin 5 yeni fasılda müzakereleri başlatması gerektiğini vurgularken, ay sonunda İstanbul'da AB'nin enerjiden sorumlu komiserinin katılımıyla bir zirve düzenleneceğini de açıkladı. 

Bizim için mülteci konusu önemli

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, toplantıda sığınmacılar ve göç sorununun gündeme geldiğini belirterek "Bizim için önemli konu şu. Bir eylem planı var sığınmacılar ve göçle ilgili olarak. Onun tamamen uygulanmasını biz temenni ediyoruz" ifadelerine kullandı.  Mogherini Türkiye'nin mülteciler konusundaki yükünü paylaşmak için 3 milyar euronun serbest bırakılacağını da söyledi.


HDP Önünde Eylem Yapan Bir Anne Daha Evladına Kavuştu

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Tarım Bakanlığı hileli ürünleri yayınladı! İşte taklit veya tağşiş yapılan ürünler...

Tarlasını sürerken buldu, hemen jandarmaya haber verdi