• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
23 Temmuz 2014 Çarşamba 01:38 | Son Güncelleme:

Paralel temizlik

Paralel temizlik

Başbakan, bakanlar, MİT Müsteşarı dahil 2 bin 280 ismi casusluk amacıyla dinledikleri gerekçesiyle eski Emniyetçilere operasyon düzenlendi.

Seda KILIÇ / HABER MERKEZİ

17 ve 25 Aralık darbe girişiminin emniyetteki aktörlerine büyük operasyon. Dönemin istihbarat ve terör müdürleri  ile polisler uydurma Selam soruşturmasıyla başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan olmak üzere 2 bin 280 ismi casusluk amacıyla dinledikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. İstanbul merkezli 22 ilde düzenlenen iki farklı operasyonda hakkında yakalama kararı çıkarılan toplam 115 emniyet görevlisinden 99'u gözaltına alındı. 

GÖZALTINA ALINDILAR

Operasyonda eski Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Yurt Atayün ve dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse ve Emekli İstihbarat Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 52 emniyet mensubu gözaltına alındı.  Gözaltına alınan emniyet mensupları sabah saatlerinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.  

İKİNCİ OPERAYON YASA DIŞI DİNLEME 

İkinci operasyon ise Organize Şube Müdürlüğü tarafından aralarında milletvekilleri, gazeteciler ve bürokratların bulunduğu isimlerin yasa dışı dinlendiği iddialarına yönelik yapıldı. Operasyon kapsamında aralarında MİT krizinin ardından MİT'e koordinatör Emniyet Müdürü olarak görevlendirilen Emniyet Müdürü Hayati Başdağ, eski İstihbarat Müdürleri Erol Demirhan ile Serdar Güldalı’nın da aralarında bulunduğu 15 emniyet mensubunun gözaltına alındığı belirtildi.

Eski istihbarat müdürü sorguda

Hrant Dink cinayeti öncesindeki süreçte Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı  Şube müdürü olarak görev yaptı. Balyoz, Odatv, İnternet Andıcı, Devrimci Karargah davalarında İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu operasyonların ardından görev yeri değiştirilen Yılmazer Haziran 2014’te emekliye ayrıldı. Celalettin Cerrah sahip olduğu güce  ve alenen muhalefet etmesine rağmen Ali Fuat Yılmazer’in  göreve gelişini engelleyememişti.

Ömer köse TEM Müdürüydü
İstanbul eski Terörle Mücadele Müdürü 
Uzun yıllar İstanbul Terörle Mücadele şube Müdürlüğünde görev yaptı.  Ergenekon ve KCK soruşturmalarını yürüttü. 17 ve 25 Aralık’taki hükümeti devirmeye yönelik derin operasyondan sonra açığa alındı.  

Kocaeli'den Van'a baskın

Ankara'da 3 kişi, Kocaeli'de de 12 kişi, Antalya’da bir polis memuru, Şanlıurfa’da  4 polis, Van'da bir kişi, İzmir'de bir kişi, Diyarbakır’da ise şube müdürü M.Ç ve bir polis memuru gözaltına alındı. 

'250 KiŞiYi KEYFi DiNLEDiLER'

Gözaltına alınan polislerin içlerinde milletvekili, hakim, basın mensubu, üst düzey bürokrat olan kişileri sahte belgelerle yasadışı örgüt üyesi oldukları gerekçeleriyle dinledikleri, bu işlemin tamamen özel amaçlı yaptıkları belirlendi. 

BAŞSAVCI: CASUSLUK BELİRLENDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı operasyonun ardından yaptığı açıklamada emniyet mensuplarının 'Casusluk' faaliyeti nedeniyle gözaltına alındıklarına vurgu yaptı.  Ortada delil olmadan başlatılan Selam-Tevhid örgütü iddialarıyla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verildiği belirtilen açıklamada “Terör örgütü kurulduğu yönünde delil olmadığı halde bir kurgu oluşturarak 2010 yılında bir soruşturma başlandığı, yaklaşık 3 yıl süreyle 251 hedef kişi toplamda 2280 kişinin dinlendiği, Başbakan'ın ve bakanlarının diğer ülke yetkilileri ile olan görüşmelerinin kaydedildiği, MİT Müsteşarının kod adıyla örgüt üyesi olarak dinlenip kaydedildiği, özetle casusluk yapıldığının tespiti üzerine 21 Temmuz 2014 tarihli talimatımızla söz konusu Selam Tevhid adlı örgüt adıyla amaçlarının casusluk olduğu belirlenen 76 emniyet görevlisi hakkında gözaltı ve yakalama kararı verilmiş olup, şu ana kadar 52 kişi yakalanmıştır' denildi.

Hakan Fidan'ı gözaltına alacaktı
Yurt Atayün
Eski TEM Müdürü

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden Sorumlu Emniyet Müdürü Yurt Atayün Poyrazköy ve Balyoz gibi operasyonları yürüten isimdi. Hakan Fidan’ın gözaltına alınmasıyla ilgili yaşanan MİT krizinde de yine soruşturmanın başındaki isimdi. Yurt Atayün 17 Aralık darbe girişimi sonrası müfettişlerin yaptığı soruşturma ile açığa alınmıştı.   

Emniyette MİT Koordinatör Müdürüydü
Hayati Başdağ

MİT krizinin ardından  aynı kurumda koordinatör Emniyet müdürü  olarak görevlendirildi. Eski Emniyet İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Hayati Başdağ, kumpas operasyonu kapsamında gözaltına alındı. 

Bozdağ'dan ilk açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, emniyette"paralel yapı" operasyonu ile ilgili "Bende bir bilgi yok. Ben de medyadan takip ediyorum" dedi. Bozdağ, TBMM'ye gelişinde gazetecilerin emniyette sürdürülen "paralel yapı" operasyonu ile ilgili sorular üzerine, "Bende bir bilgi yok. Ben de medyadan takip ediyorum" karşılığını verdi. 

Yargı süreci işliyor bekleyip göreceğiz

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı Emniyet'teki "paralel yapı" operasyonunun başka alanlara sıçrayıp sıçramayacağı sorusu üzerine, "Görünen o, tabii tabii" dedi. Erdoğan, AK Parti Grup toplantısının ardından, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı operasyona ilişkin soruyu yanıtladı.

BAŞKA ALANLARA SIÇRAYABİLİR

Yargı kararını görmeden bir şey söylemesinin doğru olmayacağını ifade eden Erdoğan, "Yargı bu isimlerin toplanmasını ve ondan sonra da tabii ki gerek savcılık süreci, gerek bundan sonraki mahkeme süreci devam edecek. Şu anda biz de izlemedeyiz. Neler çıkacak, bunların hepsini göreceğiz" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, operasyonun başka alanlara sıçrayıp sıçramayacağı sorusunu ise "Görünen o, tabii tabii" diye yanıtladı. (AA)

 

İLK GÖRÜNTÜLER/ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

BÖYLE GÖZALTINA ALINDILAR/ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

<p>MODERATÖR GECE</p><p>Deneyimli gazeteci Erem Şentürk; 8 Mart Pazartesi gününden itibaren,

Erem Şentürk, 8 Mart Pazartesi'den itibaren 24 TV'de

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı