• $7,4934
  • €8,9517
  • 410.238
  • 1544.11
29 Temmuz 2014 Salı 01:45 | Son Güncelleme:

Paralel taklacılar

Paralel taklacılar

Derin örgütle göbek bağı olan bağımsız milletvekilleri ve gazeteciler, İstanbul Adliyesi'ne giderek gözaltındaki polislere destek verdi. Bazı milletvekilleri adliyede hakim ve savcıların odalarını bastı.

Paralel yapının emniyet ayağına yönelik yapılan operasyon, örgütün siyasi uzantılarının maskesini düşürdü. Bağımsız milletvekilleri İdris Naim Şahin, İlhan İşbilen, Hami Yıldırım, Hakan Şükür, İdris Bal ve Erdal Kalkan gibi isimler mahkemeye sevk edilenlere destek vermek için İstanbul Adliyesi'ne koştu. 

Kendilerini deşifre ettiler

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nin paralel yapının polislerine yönelik düzenlediği operasyonda gözaltına alınanların adliyedeki sorgusu sürüyor. Operasyon paralel yapının siyaset ve medya ayağını da deşifre etti. Bu zamana kadar kendilerini saklamaya çalışan bazı isimler operasyonun ardından adliyeye gitti. 

Eski bakan da adliyeye gitti 

Önceki akşam da adliyenin ziyaretçileri bağımsız milletvekilleri eski içişleri bakanı İdris Naim Şahin, İlhan İşbilen ve Hami Yıldırım oldu. Milletvekilleri nezaretteki polisleri ziyaret etmek için savcılığa başvurdu. İzin dilekçeleri savcı tarafından reddedildi. Milletvekilleri burada basın açıklaması yaparak paralel yapının polislerine desteklerini belirttiler. 

ATAYÜN İFADE VERİYOR

Paralel yapı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen İstanbul Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Yurt Atayün’ün ifadesi alınmaya başlandı.

ŞAHİN: En önemli delil bu ziyaret

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bağımsız milletvekilleri Hakan Şükür ve İdris Naim Şahin’in, cemaate mensup olduklarını söyleyerek, "Onların bu emniyet mensuplarını ziyaret etmesi, ’demek ki böyle bir yapı var’ tezini güçlendirir. Bu milletvekilleri bu polis memuru arkadaşlarımıza en büyük kötülüğü yapmışlardır. Cumhuriyet savcısının elindeki en önemli delillerden bir tanesi bu ziyarettir. Cem Sultan başaramadı, Pensilvanya'daki zat da başaramayacak. Korkarım orada hayatını kaybedecek. Bir an önce Türkiye'ye dönsün ve bu sevdadan vazgeçsin" diye konuştu. 

Avukatların telefon oyunu 

Paralel yapıya yönelik operasyonda gözaltına alınan aralarında Emniyet Müdürü Yurt Atayün’ün de bulunduğu 49 polisin nezarethanede cep telefonuyla olan fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı. İddiaya göre, nezarethanedeki polislerin gözaltı süresi bittiğinde cuma akşamı cep telefonları iade edildi. Telefonları ailelerine gönderdiler. Bazı avukatlar ise “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla cep telefonları toplatıldı. Biz de iade edilmesi için Başsavcılığa başvuracağız” dediler. Avukat Bilal Çalışır, şahit olarak kadın bir meslektaşını çağırarak “Cep telefonlarını polis topladı değil mi?” diye sordu. Kadın avukat ise “Hayır" diyerek Çalışır'ı yalanladı.

Malum medya da orada 

Polislere destek için adliyeye sadece siyasiler gitmedi. Paralel yapının medya uzantıları da oradaydı. İlk olarak Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı adliyeye gitti. Gözaltındakilerin yakınlarıyla konuşarak onlara bir görüşme yaptı. Daha sonra sırasıyla Samanyolu Medya Grup Başkanı Hidayet Karaca ve Mehmet Baransu da adliyeye gitti. 

Nezarette fotoğraf çektirdi 

Adliyeye ilk giden isim İstanbul Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür oldu. Şükür önce nezarete giderek polisleri ziyaret etti. Daha sonra onlarla topluca fotoğraf çektirerek sosyal medyada paylaştı. Bunun üzerine savcılık soruşturma başlattı. 

Polislere destek sözü 

Gözaltındaki polislerin hemen hemen her gün bir siyasi ziyaretçisi oldu. Şükür’ün hemen ertesi gününde bu defa nezaretteki polisleri Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal ziyaret etti. Nezaretin kapısının önünde polislerle konuşan Bal, onlara destek olacağı sözünü verdi. 

Emniyet: Gözaltı süreleri aşılmadı 

Emniyetteki "paralel yapı" iddialarına ilişkin yürütülen "casusluk" soruşturmasında, "mahkemeye sevk edilen 49 şüphelinin gözaltı sürelerinin aşıldığı" iddialarına İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yalanlandı. Emniyet tarafından Başsavcılığına gönderilen tutanakta, şüphelilerden her birinin gözaltına alınma saatleri ile yol süreleri ayrıntılı olarak belirtildi. Şüphelilerin 45 dakika ile 24 saat arasında değişen yol süreleri ile sorguda geçirdikleri sürenin gözaltı süresine dahil olmadığı, gözaltı sürelerinin aşılmadığı ifadesine yer verildi. 

Gazeteciler takma isimle dinlenmiş 

Yasadışı dinleme operasyonunu müfettiş raporunda Fikret Bila ve Fatih Altaylı’nın “provokatif saldırıya teşvik” suçlamasıyla dinlendikleri ortaya çıktı. Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in imzasının bulunduğu dinleme talep yazılarındada Fikret Bila 'Fikri' takma adıyla Ergenekon kapsamında dinlenmiş. 

<p>İnsanların, hayatı boyunca kilosunu sağlıklı bir düzeyde tutabilmesi kalbin de ilerleyen yaşlarda

Kalp hastaları dikkat! Fazla kilolar kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı