• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
30 Temmuz 2014 Çarşamba 01:45 | Son Güncelleme:

Paralel olmayanlara namus tuzağı

Paralel olmayanlara namus tuzağı

Derin yapının kendileriyle ortak çalışmayan ve kontrollerine girmeyen emniyet müdürleri ve amirlerin eşlerini ve kızlarını yasadışı dinledikleri ortaya çıktı. Konuşmaları şantaj olarak kullanan örgüt emniyette korku imparatorluğu kurmuş.

Paralel yapıya yönelik 'yasadışı dinleme' soruşturması derinleştikçe korkunç detaylar ortaya çıkıyor. İstanbul emniyetindeki paralel yapılanmanın Türkiye genelinde kendilerine uymayan polis müdürlerinin eşleri ve kızlarının telefonlarını şantaj amaçlı dinlediği tespit edildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde önemli operasyonlarda ortam dinlemesi yapan 'obzer' aracı da defalarca il dışına kayıt dışı çıkmış.  

Paralel yapının emniyet ayağına yapılan yasadışı dinleme operasyonunda polislerin meslektaşlarının mahremlerine girdiği ortaya çıktı. Geriye dönük soruşturmada paralel yapının emniyet müdürlerinin kendi sistemlerini bozan emniyet mensuplarının eşleri ve kızlarının telefon konuşmalarını yasadışı olarak takibe aldığı belirlendi. Kendilerine karşı koyan, istediklerini yapmayan emniyet müdürlerine paralel yapının eşleri ve kız çocukları üzerinden şantaj yaptığı değerlendiriliyor.   

Neden dinlediniz 

Emniyet içerisinde kurdukları düzenin bozulmaması için her şeyi mubah gören derin yapı korku imparatorluğu oluşturarak tüm müdürleri sindirmiş. Soruşturma kapsamında gözaltındaki emniyetçilere meslektaşlarının ailelerini ne amaçla dinledikleri de sorulacak. Yapılan taramada ailesi dinlenen polis müdürleri dava dosyasında mağdur sıfatıyla yer alacak.  

OBZER aracına yasadışı görev

Müfettişlerin yaptığı incelemede emniyetteki dinleme araçlarının gizlice paralel yapı tarafından kullanıldığı da ortaya çıktı. Yapılan araştırmada resmi il dışı görev yazısı olmadan obzer dinleme aracının defalarca başta Ankara olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerine dinleme yapmak için gönderildiği belirlendi. Obzer aracının dinleme yapılacak kurum ya da kişiler belirlendikten sonra çok özel bir ekip kayıt dışı olarak buralara gönderilmiş. Dinleme kayıtları tutanaklar olmadan veri bankasına depolanmış.  

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı