• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
24 Temmuz 2014 Perşembe 01:45 | Son Güncelleme:

Panikteki abilerden çözülmeyin mesajı

Panikteki abilerden çözülmeyin mesajı

Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda nasıl bir dinleme ağı kurulduğu gözler önüne serildi. İki ayrı operasyonda gözaltı sayısı 108'ya ulaştı. 2 polis serbest bırakıldı

17 Aralık darbe girişiminin mimarı olan emniyet müdürleri geceyi yıllarca yönettikleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Terör suçlularının kaldığı C Blok'taki nezarethanelerinde geçirdi. Eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 108 şüphelinin sorguları başladı. Emniyet müdürlerinin blok halinde hareket ederek 'ifade vermeme' kararı aldıkları öğrenildi. 

Birçok operasyonda ve yasa dışı dinlemede amirlerinin baskısı ile hareket eden bazı memurların aralarında ifade verip paralel yapıyı deşifre edeceklerini konuştukları belirtildi. Bunun üzerine abi diye tabir edilen müdürlerden nezaretteki polislere 'çözülmeyin, bizi buradan kurtaracaklar' mesajı gönderdiği öğrenildi.  
İstanbul merkezli 25 ilde düzenlenen "Selam örgütü adı altında yasa dışı dinleme" ve "sahte isimlerle yasadışı dinleme" operasyonlarında aralarında dönemin emniyet müdürlerinin de bulunduğu hakkında yakalama kararı çıkan toplam 115 kişiden 108'sı gözaltına alındı. 2 polis Emniyet'teki sorgularınhın ardından serbest bırakıldı.

9 İSTİHBARATÇI KAYIP

9 istihbaratçı polis ise kayıplara karıştı.  9 kritik istihbaratçı ise firarda. Kritik soruşturmalara imza atan Emniyet Müdürleri Erol Demirhan, Mehmet Yılmaz, Ahmet Öztürk, Halil Karakuzu, Emniyet Amirleri Murat Hamarat, İsmail Aslan, Ali İkli, Başkomiserler İkbal Kayaduman ve Fatih Tezcan adresleri ve bulunabilecekleri tüm adreslerde bulunamadı. Emniyet, yurtdışına kaçma ihtimallerine karşı sınır kapılarında önlem aldı. 
Gözaltına alınan eski İstihbarattan sorumlu emekli Emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski terörle mücadele şube müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu şüpheliler dün sağlık kontrolünden geçirildi.  Ali Fuat Yılmazer kelepçelenmesine tepki gösterip "bu şeref madalyalarını görün” diye bağırıp kendisine eşlik eden polislere 'şov yapın' diye çıkıştı. Ters kelepçe takılarak hastaneye getirilen eski Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün girişte, "Kimin ülkemizde operasyon yaptığı çok net görülüyor" dedi. Yurt Atayün çıkışta da, "Sistematik olarak psikolojik işkence yapılmaktadır" diye konuştu. 

KAYITLAR ARANIYOR 

Yapılan incelemede soruşturmada milyonları bulan çok önemli isimlere ait dinleme kayıtlarının 17 Aralık operasyonundan sonra buhar olduğu ortaya çıktı. Polis şimdi bu önemli kişilere şantaj amaçlı kullanılması planlanan ses kayıtlarının peşine düştü.  

İmaj için arkadan kelepleçeletti

Operasyonda gözaltına alınan emniyet müdürlerinin kelepçe tepkisinin altından ilginç bir detay çıktı. Bunun da kamuoyuna karşı bir imaj operasyonu olduğu öğrenildi. Eski terör müdürü Yurt Atayün, sağlık kontrolü yapıldığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde basın mensuplarına, "Teslim olduk arkadan kelepçelediler. Operasyon tamamen siyasi..." demişti. Ancak Atayün'ün kendisine önden kelepçe takılmak istenmesi üzerine bunu kabul etmeyip arkadan kelepçelenmek istediği bunun da kendisinin imzasının da bulunduğu bir tutanağa geçirildiği ortaya çıktı. 

Listede önemli isimler var

İçişleri Bakanlığı ve polisin yaptığı incelemede dinleme ağının ucunun Türkiye'de ne kadar önemli insan varsa hepsine dokunduğunu gösterdi. Yapılan araştırmada sahte isimlerle yasadışı dinleme operasyonunda yaklaşık 250 isimden oluşan yeni dinleme listesi bulundu. İşte dinlenen bazı isimler: Mehmet Ali Yalçındağ, İşadamı İnan Kıraç, Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Gençlerbirliği Futbol Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Yazar Latif Erdoğan ve bütün aile üyeleri, Nurettin Veren'in eşi Gönül Veren, Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut 
Ünlü'nün eşi Mine Ünlü, Gazeteciler Ali Eyüpoğlu, Fikret Bila, Saygı Öztürk, Müge Anlı, Eski Emniyet Müdürleri Emin Arslan, Cevdet Saral, Osman Ak, Eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı (KOM) Coşkun Hayal, Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert, Emekli Orgeneral Edip Başer, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Metin Külünk, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eski avukatı Faik Işık ve şarkıcı Fulden Uras. 

'Emin' koduyla dinlemişler

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının paralel yapıya yönelik başlattığı Casusluk ve Şantaj soruşturmada gözaltına alınan polislerin, sözde örgüt kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı, “Emin" kod adıyla dinlediği ortaya çıktı.  Şüphelilerin, 2011'de emniyete giden Kamile Yazıcıoğlu'nun ifadesine, Fidan'la ilgili asılsız bir sürü bilgi ekledikleri öğrenildi.

Şantajda sınır tanımamışlar

Paralel yapının Selam örgütü adı altında yaptığı dinlemeleri araştıran polis, şantajda hiçbir sınır tanınmadığını belirledi. Paralel yapı, Türkiye'nin en ünlü psikiyatristlerinden olan bir profesörü de uyuşturucu torbacısı diye sahte isimle dinlemiş. Psikiyatrisin ünlü hastalarıyla olan ilişkileri, kimlerin hangi hastalıkları olduğu tek tek kayıt altına alınmış. 

Yangından mal kaçırmışlar

Paralel yapıya yönelik operasyonun fezlekesinde emniyetin kendi içindeki bir dönem üst düzey görev alan müdür, müdür yardımcıları ve polislere yönelik operasyonuyla igili ilginç tespitlere yer verildi. “106 klasörün  kaçırılırcasına 17 aralık tarihinde adliyeye götürüldü” fezleke de 90 dosyanın tape çözüm işlemi yapılmadan dosyaya konması oldu.

Gareth Jenkis de telekulak kurbanı

20 yıldır Türkiye'de yaşayan gazeteci yazar Gareth Jenkis'in de yasa dışı dinlemelerin kurbanı olduğu ortaya çıktı. Müfettişler, paralel yapının; Ergenekon soruşturmasının Gülen hareketinin üyeleri tarafından yürütüldüğü ünlü gazeteciyi iki yıl boyunca bir çete üyesi olarak gösterdiği ve dinlediğini tespit etti.

<p>Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, lekelenmeme hakkının önemine dikkati çekerek '300 binin üzerinde so

300 bin kişi 'leke'den kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı