• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
23 Eylül 2014 Salı 13:29 | Son Güncelleme:

O yazara Erdoğan'a hakaretten ceza

O yazara Erdoğan'a hakaretten ceza

Gezi eylemleriyle ilgili yazdığı 'Gezi Fenomeni' isimli kitapta Erdoğan'a Başbakanlık döneminde hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında kamu davası açılan Abdurrahman Erol Özkoray suçlu bulundu.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Abdurrahman Erol Özkoray ve avukatı katılmadı. Şikayetçi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan'ı ise avukat Ferah Yıldız temsil etti.

Savcı, mahkemeye gönderilen sanık avukatının sağlık raporu ekli mazaret dilekçesinin, "avukatın daha önceki duruşmalarda da savunma yapmayıp süre istediği, mazeret gönderdiği" gerekçeleriyle reddedilmesi talebinde bulundu. Savcının talebini değerlendiren mahkeme, dilekçeyi kabul etmedi. 

Savcı, 22 Mayıs'ta verilen mütalaayı tekrar ettiğini belirtti. Erdoğan'ın avukatı da bu mütalaa doğrultusunda sanığın cezalandırılmasını talep etti.

KARAR

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Abdurrahman Erol Özkoray'ın, Erdoğan'a karşı, "basın yoluyla hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapse cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 231. maddesi uyarınca sanık hakkında verilen 11 ay 20 günlük hapis cezasını, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla erteledi. 

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Erol Özkoray'ın eşiyle yazdığı kitabın içeriğinde, Gezi Parkı eylemleri sürecinde Başbakan görevinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik, toplum önünde küçük düşürücü, onur ve şerefini zedeleyici nitelikte beyanlara yer verildiği belirtilmişti. 

Şüphelinin, "bu sözlerin başkaları tarafından atılan sloganlar ve duvar yazıları olduğu" şeklinde savunma yapmasına rağmen, dava konusu sözlerin küçültücü ve aşağılayıcı nitelikte olduğu, aynen benimsenerek kitapta yayımlandığı ve bu tür sözlerin eleştiri olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı hatırlatılan iddianamede, şüpheli Özkoray'ın, "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan 1 yıl 4 ay ile 2 yıl 8 ay arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep edilmişti. AA

<p>Van'ın işlek caddelerinden birinde cep telefonuyla çekilen görüntülerde, ayakta durmakta güçlük ç

Genç kadının ayakta durmakta güçlük çektiği anları görüntüleyip, paylaştılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Siirt'te 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi! İşte ilk fotoğraflar

Uğur böcekleri şehri bastı