• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
25 Haziran 2018 Pazartesi 15:19 | Son Güncelleme:

YSK CHP seçim sonuçları 2018 Muharrem İnce seçim sonuçları oy oranı ne kadar oldu?

YSK CHP seçim sonuçları 2018 Muharrem İnce seçim sonuçları oy oranı ne kadar oldu"

Muharrem İnce oy oranı, cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları CHP ne kadar oy aldı sorusu araştırılıyor. Muharrem İnce cumhurbaşkanı olabilecek mi? 24 Haziran’da tüm Türkiye cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı seçiminde cumhur ittifakı Recep Tayyip Erdoğan’ı aday gösterdi. Millet ittifakı ise bir adayda karar kılamadı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İP Genel Başkanı Meral Akşener, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurduğu Millet İttifakı'nın ortak adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP’nin adayı tutuklu İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek oldu. Maltepe’de 5 milyon topladığını iddia eden Muharrem İnce, İstanbul’un tamamından yarısı kadar oyu ancak alabildi. CHP 24 Haziran’da beklediği oy oranını yakalayamadı. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 22 oranında oy alan CHP, daha önce birinci çıktığı 6 ilde oy kaybederken 31 ilde oylarını arttırdı. Meclis’te 2015 seçimlerinde 134 olan sandalye sayısını 147’ye çıkaran CHP’nin 50 ilde oyları düştü, 31 ilde ise yükseldi. CHP, 13 ilde ise yıllar sonra ilk kez milletvekili çıkardı. CHP, parlamento seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yüzde 8’e yakın oranda daha az oy aldı.

Muharrem İnce oy oranı son dakika, 24 Haziran 2018 CHP seçim sonuçları araştırılıyor. Muharrem İnce son dakika oy oranı açılan sandık sayısı merak ediliyor. 24 Haziran seçimleri için oylama saat 08.00 itibari ile başladı ve 17.00’da sona erdi. Vatandaşlar sonuçları heyecanla beklemeye başladılar. Bu seçimde cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi yapılıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Resmi Gazete'de yayınladığı cumhurbaşkanlığı kesin aday listesine göre, yarış altı aday arasında geçti. Yapılan yeni düzenlemeler kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) grubu olan veya son genel seçimlerde geçerli oyların en az yüzde 5'ini alan siyasi partiler ve 100 bin seçmen cumhurbaşkanlığına aday gösterebiliyordu. Erdoğan, İnce ve Demirtaş, siyasi partiler tarafından aday gösterilen üç isim olarak sıralanıyor. 24 Haziran'da yapılacak erken seçimde, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce oldu. Seçmenler tarafından aday gösterilen isimler ise Akşener, Karamollaoğlu ve Perinçek oldu. Akşener adaylığına destek için 250 binin, Karamollaoğlu 160 bin ve Perinçek de 110 binden fazla imza topladı. Maltepe’de 5 milyon topladığını iddia eden Muharrem İnce, İstanbul’un tamamından yarısı kadar oyu ancak alabildi.

CHP 24 Haziran’da beklediği oy oranını yakalayamadı. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 22 oranında oy alan CHP, daha önce birinci çıktığı 6 ilde oy kaybederken 31 ilde oylarını arttırdı. Meclis’te 2015 seçimlerinde 134 olan sandalye sayısını 147’ye çıkaran CHP’nin 50 ilde oyları düştü, 31 ilde ise yükseldi. CHP, 13 ilde ise yıllar sonra ilk kez milletvekili çıkardı. CHP, parlamento seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yüzde 8’e yakın oranda daha az oy aldı.

MUHARREM İNCE’NİN OY ORANI KAÇ?

Maltepe’de 5 milyon topladığını iddia eden Muharrem İnce, İstanbul’un tamamından yarısı kadar oyu ancak alabildi. CHP 24 Haziran’da beklediği oy oranını yakalayamadı. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 22 oranında oy alan CHP, daha önce birinci çıktığı 6 ilde oy kaybederken 31 ilde oylarını arttırdı. Meclis’te 2015 seçimlerinde 134 olan sandalye sayısını 147’ye çıkaran CHP’nin 50 ilde oyları düştü, 31 ilde ise yükseldi. CHP, 13 ilde ise yıllar sonra ilk kez milletvekili çıkardı. CHP, parlamento seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yüzde 8’e yakın oranda daha az oy aldı.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce seçimde yüzde 30.8 oy aldı. Bu oran partisinin yüzde 22.7’lik oyundan 8.1 puan fazla. İnce, dün basının karşısına çıkıp konuşmadı. Bugün 12.00’de CHP Genel Merkezi’nde açıklama yapacak.
CHP'NİN OY ORANI NASIL?

CHP 24 Haziran’da beklediği oy oranını yakalayamadı. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 22 oranında oy alan CHP, daha önce birinci çıktığı 6 ilde oy kaybederken 31 ilde oylarını arttırdı. Meclis’te 2015 seçimlerinde 134 olan sandalye sayısını 147’ye çıkaran CHP’nin 50 ilde oyları düştü, 31 ilde ise yükseldi. CHP, 13 ilde ise yıllar sonra ilk kez milletvekili çıkardı. CHP, parlamento seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yüzde 8’e yakın oranda daha az oy aldı.

CHP, milletvekili seçimlerinde İzmir, Muğla, Aydın, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde birinci parti oldu. Ancak bu illerde de 1 Kasım 2015 seçimlerine göre oylarını düşürdü. CHP’nin, belediyesi olan kentlerde de oylarını düşürdüğü gözlendi.

31 İLDE OY ARTIŞI

CHP’nin oylarını arttırdığı iller arasında Adıyaman, Aksaray, Batman, Bayburt, Bingöl, Elazığ Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Sivas, Şanlıurfa ve Van bulunuyor. CHP, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Isparta, Ankara’da bir önceki seçime göre birer milletvekili kaybetti. Ancak Aydın, Denizli, Konya ve Ordu’da birer milletvekili arttırdı. İstanbul, İzmir, Adana, Muğla ve Hatay’da ise değişiklik olmadı. CHP, Elazığ, Karabük, Karaman, Kırşehir, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Adıyaman, Yozgat ve Şanlıurfa’da ise yıllar sonra ilk kez vekil çıkardı. CHP Genel Merkezi, gün boyunca sabahtan itibaren teyakkuz halindeydi. Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan başkanlığında, genel başkan yardımcıları Muharrem Erkek, Onursal Adıgüzel ve Tuncay Özkan’dan oluşan 4 kişilik İzleme ve Koordinasyon Merkezi kuruldu. Sonuçları Genel Merkez bahçesinde kurulan ekrandan takip edenlerin sayısı saatler geçtikçe arttı. Heyecanlı bekleyiş zaman ilerledikçe yerini hüsrana bıraktı.

ANKET SONUÇLARI NE DİYOR?

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine 20 gün kala ORC Araştırma’nın yaptığı ankette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en yakın rakibine iki katından fazla attı.

ORC Araştırma’nın 28 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında 37 ilde 3 bin 410 kişiyleyüzyüze yapılan ankete katılanların yüzde 53.4’ü Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyledi.

AK PARTİ YÜZDE 52.8

Erdoğan’ı yüzde 23.8 oyla CHP adayı Muharrem İnce ve yüzde 11.5 ile İP adayı Meral Akşener takip etti. Ankette seçmenlere Milletvekili Genel Seçimleri’nde hangi partiye oy verecekleri de soruldu. ORC’nin öz kaynaklarıyla finanse ettiği araştırmaya göre, halkın yüzde 52.8’i AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’na oy vereceğini beyan etti. Ankete katılanların yüzde 35.6’sı CHP-İP-Saadet Partisi ve DP’den oluşan Millet İttifakı’na mühür basacaklarını bildirdi.

SEÇİM İKİNCİ TURA KALMAZ

OPTİMAR Başkanı Hilmi Daşdemir verdiği röportajda 24 Haziran seçimlerin öncesi yaptıkları son seçim anketlerinin detaylarını paylaştı.

Seçime yaklaşık 1 ay kaldı. Araştırmalara baktığınızda Başkanlık ve milletvekilliği seçimlerinde genel tablo nedir?

Bizim yapmış olduğumuz araştırmalarda çok büyük bir risk gözükmüyor. İlk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine biteceği öngörülebiliyor. Örneğin katılımcılara açık uçlu olarak sorduğumuzda, yani herhangi bir isim vermeden katılımcılara sorduğumuz soruda %48 Erdoğan, dedi. Ama daha sonrasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başkanlık için oy verir misiniz?" diye sorduğumuzda ise yüzde 51'lik bir sonuç ortaya çıktı. Üstelik bu rakam kararsızlar dağıtılmadan tabii. Kararsızlar dağıtıldığında daha da yukarıya çıkacak bir orandan söz ediyoruz. Dolayısıyla bu veriler bize ilk turda cumhurbaşkanlığı için yarışın Erdoğan lehine neticeleneceğini gösteriyor.

MUHARREM İNCE İLE AKŞENER ARASINDA İKİNCİLİK YARIŞI OLACAK

Seçim sürecinde bazı CHP teşkilatlarının Akşener için çalıştığını aktaran Daşdemir, "Meral Akşener ile Muharrem İnce arasında geçecek daha çok ikincilik yarışı ama Muharrem İnce rahatlıkla ikinci olur.

BAZI CHP TEŞKİLATLARI AKŞENER'E TAHSİS EDİLDİ!

Bazı CHP teşkilatlarının da Akşener için çalıştığını söyleyebiliriz. Muhtemelen Ege'de bazı CHP teşkilatları Muharrem İnce yerine Akşener için çalışabilir" dedi.

KAMUOYUNA "BAŞKANLIKTA ERDOĞAN'A, MECLİSTE DİĞERLERİNE" ALGISI POMPALANIYOR

"Başkanlıkta Erdoğan'a oy verin, mecliste başka partilere" algısı pompalanıyor. Çünkü bu yarışın ilk turda biteceğini araştırmalarımız söylüyor. Bir araştırmaya göre değil birçok araştırmaya göre söylüyorum bunu. 2013'ten beri yapmış olduğumuz araştırmalar gerek Cumhurbaşkanlığı seçiminde gerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde Erdoğan'ın oyunun kararsızlar dağıtılmadan bile yüzde 51 olarak görüyoruz. Sonuç olarak Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettiklerini düşünen kimi çevreler meclis dağılımını etkilemek üzere çalışma yapıyor. "Cumhurbaşkanlığı için oyunuzu Erdoğan'a verin, ancak meclise Saadet de girsin, İP de girsin" şeklinde çeşitli algı oyunları yapılıyor. Bunu başarmış olsalar onlar için bunun neticesi olarak mecliste güçlü olmayan bir iktidar partisi ve tekrar bir seçim ümidi doğacak. Keza bu durumun yerel seçimlere de yansıması olacaktır.

AK PARTİ YÜZDE 50 BANDINA OTURDU, CHP 18'LERDE…

Peki tablo bu iken 24 Haziran'da milletvekili seçimleri de olacak. Şu anda partilerin genel oy dağılımı nedir yüzdelik olarak?

Bizim 10 gün kadar önce yaptığımız son araştırmalara göre AK Parti zaten son seçimlerde gösterdiği performans üzere yüzde 50'ler bandına oturmuş durumda ve bunu korumaya devam ediyor. CHP'nin oyu karasızlar dağıtılmadan yüzde 18.7, MHP'nin oyu yüzde 10.9. Geri kalan payı ise diğer parti ve adaylar bölüşüyor. Ancak sonuç itibariyle bu seçime ilişkin genel tabloyu milletvekili adayları belirlendikten sonra daha net görülebileceğini söyleyebiliriz.

CUMRHUBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ NASIL GEÇER?

2018 Cumhurbaşkanlığı seçim yarışının Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce ve Meral Akşener arasında geçmesi bekleniyor. ABD merkezli Bloomberg'in Foresight Danışmanlık firmasına yaptırdığı ankete göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ilk turda yüzde 50.8 ile seçimi kazanması ihtimal dahilinde. Şimdiye kadar yapılan anket sonuçlarına göre seçimler ikinci tura kalırsa yarış Recep Tayyip Erdoğan ile  Muharrem İnce geçecek. Anketlere göre Erdoğan'ın oy oranı ile Muharrem İnce ve Meral Akşener tahminleri şöyle: Amerikan İlerleme Merkezi'nin elindeki ankete göre ise seçmenlerin yüzde 45’i Erdoğan’ı destekliyor, Muharrem İnce %19 ile ikinci sırada gelirken parlamento seçimlerinde, Meclis çoğunluğu için HDP anahtar parti konumunda. Anket sonuçlarına göre HDP %10’luk barajın hemen üstünde yer alırken, Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 48, Millet İttifakı’nın ise %32.8. Bu bulgular Amerikan İlerleme Merkezi ve Metropoll’un ortak anketinin sonuçları. 24 Mayıs - 4 Haziran 2018 arasında 28 kentte 2 bin 534 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelerin sonuçları şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan: %45.2

Muharrem İnce: %19

Meral Akşener: %11.3

Selahattin Demirtaş: %10

Temel Karamollaoğlu: %1.2

Doğu Perinçek: %0.3

Kararsız: %8.5

MUHARREM İNCE KİMDİR?

CHP eski Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, 4 Mayıs 1964 tarihinde Yalova ilinin Elmalık köyünde doğdu. Muharrem İnce’nin annesinin adı Zekiye, babasının adı ise Şerif’dir.

Ülkü İnce ile evli olan Salih Arda adında bir oğlu bulunan Muharrem İnce, ilk ve orta öğrenimini Yalova ilinde bitirdi. Üniversite eğitimini ise Bursa – Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Fizik-Kimya Öğretmenliği bölümünde tamamlayarak mezun oldu.

Eskiden CHP Grup Başkan vekilliği görevini icra eden ve şimdilerde TBMM'deki milletvekilliği görevini de yürüten Muharrem İnce, Fizik öğretmeni ve okul müdürü unvanıyla pek çok lisede görevde bulunmasıyla birlikte özel dershanelerde de eğitmenlik görevini sürdürdü.

2012 yılında “Buyurun Sayın İnce” isimli bir kitap yazan Muharrem İnce,  Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne, Cumhuriyet Halk Partisi‘nden 22. dönemde Yalova milletvekili olarak göreve getirilmiştir. Şu anda da 23. dönemde de milletvekililiği görevini icra etmektedir.

Bir süre boyunca Yalovaspor‘un basın sözcüğü görevini yürüten İnce, Yalova Atatürkçü Düşünce Derneği il başkanlığı görevinde de yer almıştır.

24. Dönemde Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Grubu Üyesi seçilen Muharrem İnce, 2002 genel seçimlerinde CHP Yalova milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) girdi. 2007 genel seçimlerinde de partisi tarafından aday gösterildi ve seçim sonucunda meclisteki yerini korudu.  13 Haz 2011 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye milletvekili seçimlerinde tekrar Yalova CHP milletvekili seçildi.

MUHARREM İNCE'NİN EŞİ VE ÇOCUKLARI

Evli olan Muharrem İnce'nin eşinin ismi Ülkü İnce'dir. Muharrem İnce ile karısı Ülke İnce'nin evliliklerinden bir çocukları bulunmaktadır.

MUHARREM İNCE’NİN OĞLU KİMDİR?

Muharrem İnce'nin tek çocuğu olan oğlunun ismi Salih Arda İnce'dir. İnce ailesi Eylül 2017'de oğulları Salih Arda'nın mürüvvetini gördüler. Salih Arda İnce, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar'ın kızı İdil Göknil Işıklar evlendi. Yalova'nın Elmalık Köyü'nde 'Selanik usulü' yapılan köy düğününde Muharrem İnce horon çekip harmandalı oynamıştı.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü