• $8,1682
  • €9,7195
  • 452.941
  • 1375.91
03 Mart 2021 Çarşamba 23:02 | Son Güncelleme:

MUBI belgeselinde “idam” mesajı!

MUBI belgeselinde “idam” mesajı!

‘Ah Gözel İstanbul' isimli belgesel filmde Topkapı Sarayı önünde idam edilen Osmanlı elitlerinden bahsedildiği sırada kullanılan “Bugünün Saraylısı yaptıklarının hesabını vermeyecek olmanın rahatlığındadır” cümlesi tepki topladı.

Söz konusu ifade Başkan Erdoğan'a gönderme olarak yorumlandı. 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin seçkisinde yer alan ve 39. İstanbul Film Festivali'nde Mansiyon Ödülü sahibi olan 'Ah Gözel İstanbul' belgeseli dijital streaming platformu MUBI'de gösterime girdi.

O SÖZLE KİMİ KASTETTİ?

Zeynep Dadak imzalı belgeselin bir bölümünde Topkapı Sarayı'ndan bahsedildi. Büyük kapının dışında beylerin, paşaların, zorbaların idam edildiği aktarılırken, "Divan kapısı denilen bu yerde idam mahkumlarının başı kesilir. Kesilen başlar saray burnu kapısından denize atılır. Bugünün saraylısı yaptıklarının hesabını vermeyecek olmanın rahatlığındadır" denildi. Belgeseldeki anlatının kaynağı olan, Eremya Çelebi Kömürciyan'ın 1661 yılında kaleme aldığı İstanbul Seyahatnamesi'nde bu yönde bir ifade bulunmadığı belirtildi.

ALTINDAN KAVALA ÇIKTI

Erdoğan'a idam göndermesinin olduğu belirtilen belgeseli çeken Zeynep Dadak'ın Osman Kavala'dan destek aldığı öğrenildi. Dadak belgeselle ilgili bir röportajında belgeselin finansı için Kavala'nın kendisini Portekiz'deki Gülbenkyan Vakfı'na yönlendirdiğini, vakfın da Kavala 'kefil' olduğu için destek verdiğini söylüyor.

<p>RAMAZAN'IN İLK GÜNÜ YAĞIŞLAR ÇEKİLİYOR</p><p>Hafta başında Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nu

Meteoroloji Uzmanı açıkladı... Ramazan'da hava durumu nasıl olacak?

Azerbaycan'da 'Savaş Ganimetleri Müzesi' açıldı

Ramazan davulcuları ilk mesailerine başladı

Yerin metrelerce altında ilk sahur böyle görüntülendi