• $7,1702
  • €8,7296
  • 413.937
  • 1483.02
29 Ocak 2021 Cuma 07:00 | Son Güncelleme:

MGK'dan Sincar ve Akdeniz uyarısı

MGK'dan Sincar ve Akdeniz uyarısı
- OSMAN NURİ CERİT

Milli Güvenlik Kurulu, Sincar için uluslararası tüm aktörlere “Sorumluluklarınızı yerine getirin” çağrısında bulundu. Akdeniz için de “Haklarımızı korumakta kararlıyız” uyarısını tekrarladı.

Yılın ilk MGK toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Erdoğan’ın başkanlığında yapıldı. 4,5 saat süren toplantının sonunda yazılı açıklama yapıldı. MGK bildirisinde terör örgütleriyle mücadele konusunda uluslararası topluma çağrıda bulunularak “Terör örgütlerinin, güney komşularımızın topraklarındaki varlığının sona erdirilmesi kapsamında atılan adımlar ele alınmış, meseleye müdahil olan uluslararası tüm aktörler üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet edilmiştir” denildi.

AFRİKA VURGUSU

Bildiride Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusunda da “Meselelerin çözümünde diplomasi ve diyalogdan yana olduğumuz, buna mukabil ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerini korumakta kararlı olduğumuz bir kez daha vurgulanmıştır” değerlendirmesinde bulunuldu. Bildiride ayrıca “Dost ve kardeş ülke Somali başta olmak üzere Afrika’da ve değişik coğrafyalardaki pek çok ülkede yükselişe geçen terör ve şiddet olayları kınanarak, Türkiye’nin barış, istikrar ve refahın tesisi hususunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceği belirtilmiştir” mesajına yer verildi.


Haberin Özeti

Yılın ilk MGK toplantısı, Başkan Erdoğan'ın başkanlığında yapıldı. 4,5 saat süren toplantının sonunda yazılı açıklama yapıldı.

BİLDİRİDEN
• "Terör örgütlerinin, güney komşularımızın topraklarındaki varlığının sona erdirilmesi kapsamında atılan adımlar ele alınmış, meseleye müdahil olan uluslararası tüm aktörler üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet edilmiştir."
• "Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusunda meselelerin çözümünde diplomasi ve diyalogdan yana olduğumuz, buna mukabil ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerini korumakta kararlı olduğumuz bir kez daha vurgulanmıştır."
• "Dost ve kardeş ülke Somali başta olmak üzere Afrika'da ve değişik coğrafyalardaki pek çok ülkede yükselişe geçen terör ve şiddet olayları kınanarak, Türkiye'nin barış, istikrar ve refahın tesisi hususunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceği belirtilmiştir."
<p>Din birliği, farklı toplumsal yapılar içerisinde, hiç kuşkusuz, en önemli ortak noktadır ve farkl

Sofuluk ile dindarlık aynı şey midir? Dindar, sofu olmak zorunda mıdır?

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü