• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
19 Ocak 2021 Salı 03:02 | Son Güncelleme:

Mehmet Uçum kaleme aldı! 'Milli yargı yetkisi devredilemez'

Mehmet Uçum kaleme aldı! 'Milli yargı yetkisi devredilemez'

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, ulusal yargı ile AİHM ilişkisini irdeleyen bir makale kaleme aldı.

Ulusal yargı yetkisinin kısmen ya da tamamen ülke dışı veya ülke üstü mercilere devredilemeceğini belirten Uçum, bağımsız Türk yargısı ve AİHM ilişkisini şöyle tanımladı: “Uluslararası sözleşmelerin hükümlerinin, uluslararası yargı mercilerinin kararlarının ‘ikincillik’ özelliği, ‘ikincillik ilkesi’ vardır. Yani asıl olan ulusal yetkilerdir, uluslararası düzenlemeler ve kararlar talidir. Milli yargıya sahip olmak elbette uluslararası sözleşmelere taraf olmaya engel değildir. Ancak bu ilişkiler ulusal yargının bağımsızlığını ve asli olma özelliğini ‘birincillik ilkesini’ ortadan kaldıracak yahut ulusal yargıyı zaafa uğratacak şekilde olamaz.”

SALT HUKUK DEĞİL

Uçum şunları kaydetti: “AİHM kararlarının salt bir pozitif hukuk konusu olduğunu ve sadece hukuk alanında değerlendirilmesi gerektiğini savunmak fetişizmden başka bir şey değildir. AİHM sürecindeki ideolojik yaklaşımları, güç savaşlarını ve siyasi dinamikleri dikkate almadan yapılacak her değerlendirme Türkiye karşıtı siyasi proje olan kararlara farkında olmadan yahut bilerek ve isteyerek teslim olmak anlamına gelir. Ancak Türkiye’nin milli ve bağımsız yargısının siyasi proje içeren kararlara geçit vermeyeceğine inancımız tamdır.”

<p>Gizli tarih kendi içinde ne saklıyor? Araştırmacı-Yazar Erhan Altunay ve Araştırmacı Yazar Selçuk

İstanbul'dan kalanlar…

Kolombiya'nın Taç Mahal'i! büyük ilgi görüyor

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaat alanında çalışmalar hızla devam ediyor

Ani Örenyeri'ndeki kazılarda Selçuklu kümbeti ve mezarlığı bulundu