• $8,0984
  • €9,7516
  • 460.842
  • 1377.23
29 Nisan 2013 Pazartesi 18:05 | Son Güncelleme:

Mehmet Ağar'ın 369 günlük cezaevi macerası

Mehmet Ağar'ın 369 günlük cezaevi macerası

Mehmet Ağar, 50 kişilik cezaevinde 7 kişi kaldı. Eşi Emel Hanım Yenipazar’da ev kiraladı. İşte Ağar'ın 369 günlük cezaevi macerası.

ERHAN SEVEN/ ANKARA

Susurluk Davası’ndan yargılanan ve cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Ağar, sabah saatlerinde sessizce cezasını çektiği Aydın’ın Yenipazar ilçesi cezaevinden tahliye oldu. Ağar, 5 yıllık cezanın 3 yılını infaz yasası nedeniyle yatmış gibi kabul edilmişti. Kalan iki yılını da yatmak üzere Aydın Yenipazar ilçesi cezaevine konulmuştu. Ağar, iki yıllık sürenin de son bir yılında 3. Yargı paketi içinde yeralan ‘denetimli serbestlik’ ilkesinden yararlanarak, cezasının bitimine 361 gün kala serbest bırakıldı. 25 Nisan 2012’de cezaevine giren Ağar, 25 Nisan 2014’de çıkması gerekirken denetimli serbestlik hakkından yararlanarak 29 Nisan 2013 tarihinde tahliye edilmiş oldu.

CİTTASLOW (SAKİN ŞEHİR) YENİPAZAR’I TERCİH ETTİ

Tutuksuz yargılandığı davada hakkındaki hapis cezası kararı onandıktan sonra cezayı çekmek için teslim olmayan Ağar için önce arama karar çıkartılmıştı. Bu kararın ardından avukatları Adalet Bakanlığı ile irtibat kurarak, müvekkilleri Mehmet Ağar’ın  cezasını çekmek için teslim olacağını, ancak terör örgütlerinin ölüm listesinde olduğu için uygun cezaevi bulunması talebini ilettiler.

Bunun üzerine Ağar’ın cezasının rahat bir şekilde çekmesi için Adalet Bakanlığı arayış içine girdi. Sonunda ‘uluslar arası yavaş şehir(cittaslow)’ ödülü alan Aydın’ın 6 bin nüfuslu Yenipazar ilçesi’ndeki cezaevine yatması kararlaştırıldı. Doğayı ve yerel değerleri koruyup gürültü kirliliği ile mücadele eden yerleşim yerlerine verilen sakin şehir ödülü alan Yenipazar, Ağar’ın gelişiyle birlikte hareketlendi.

AĞAR İÇİN CEZAEVİ BOŞALTILDI

Ağar, Yenipazar’daki k1 Kapalı cezaevine gelmeden önce cezaevi ‘boyama ve tadilat yapılacağı’ gerekçesiyle boşaltıldı.  50 kişilik cezaevinde bulunan 42 mahkum çevredeki başka cezaevlerine gönderildi.  Ancak gönderilen bu mahkumlar bir daha Yenipazar cezaevine dönemedi, çünkü yapılan yeni tadilat ve düzenlemeler ile birlikte Ağar, adeta tek başına cezasını çekti. Ağar cezaevine girdiğinden kendisiyle beraber toplam 3 mahkum ceza çekti. Ayrılırken ise adi suçlardan mahkum olmuş kişiler de geldi ve toplam 7 kişi varken Ağar tahliye oldu. Ağar, zaten cezasını ayrı bir blokta çekti.

EŞİ EV KİRALADI

Bu arada Ağar’ın eşi Emel Ağar da büyük bir dayanışma örneği göstererek Yenipazar ilçesine geldi. Emel Ağar, cezaevine 300 metre ötede aylık kirası 350 lira olan bir ev tuttu. Emel Hanım, eşi Mehmet Ağar’ı yalnız bırakmadı ve sık sık ziyarette bulundu. Ağar’ın bakanlık ve emniyet müdürlüğü görevlerinde bulunduğu sırada yakın koruması olan bir polis memuru da Yenipazar’a yerleşti. Bu polis memurunun, Ağar ile birlikte cezası olmamasına rağmen cezaevinde kaldığı iddiaları da ortaya atılmıştı. Ancak bu iddialar daha sonra savcılık ve cezaevi müdürlüğü tarafından doğrulanmamıştı.

ÜNLÜ ZİYARETÇİLER GELDİ

Yenipazar K1 cezaevinde Ağar’ı ünlüler ziyaret etti. Galatasary Teknik Direktörü Fatih Terim, eski milli futbolcu Ak Parti milletvekili Hakan Şükür, Atletico Madrid’li oyuncu Arda Turan, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören , futbol yorumcusu Ömer Üründül, sanat ve siyaset dünyasından bazı isimler de Ağar’ı ziyaret edenler arasında yeraldı. Ayrıca, Yenipazarlılar da Ağar’ı yalnız bırakmadı. Yörükler Derneği, Yenipazarlılar Derneği gibi dernekler de başkanları ve üyeleriyle birlikte ziyarette bulundu.

AĞAR’DAN YARDIM

Bu arada Mehmet Ağar’ın Yenipazar’daki camilerin halılarını tanıdığı işadamlarına rica ederek yenilettiği, tadilatını yaptırdığı da ortaya çıktı. Ayrıca Lig TV kanallarının kaldığı koğuşa ve diğer koğuşlara bağlattığı öğrenildi.

İLÇEDE AĞAR ESPRİLERİ

Mehmet Ağar’ı ziyarete gelenler küçük ilçe Yenipazar’ın ekonomisinin belli bir oranda hareketlenmesini de sağlamıştı. Pidesiyle meşhur Yenipazar ilçesinin pidecileri seçkin konuklarını ağırlamıştı. Bazı esprilere de neden olan Ağar’ın konukları, şehirde şakalaşmalara da kaynak olmuştu. İlçenin en meşhur pidecisi olan Sümer Pide’yi arayan bir Yenipazarlı, ‘Bugün eski başbakanımız Tansu Çiller, Mehmet Ağar’ı ziyarete gelecek. Daha sonra da size gelerek pide yiyecek. Müşteri almayın,  Tansu hanım ve yanındakiler sizde yemek yiyecek’ demişti. Hazırlıklarını yapan Sümer Pide yöneticileri gün boyu Tansu Çiller’i beklemiş ancak kendisine ‘Ağar espirisi’ yapıldığını ancak akşam saatlerinde anlamıştı.

MEHMET AĞARDAN İLK AÇIKLAMA

 

<p class='MsoNormal'>Peki, yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür? Kıdemi çok olan işçinin izni de çok

Yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür?

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi