• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
31 Ekim 2013 Perşembe 12:31 | Son Güncelleme:

Meclis'te başörtüsü... Kazanan kadın ve demokrasi

Meclis'te başörtüsü... Kazanan kadın ve demokrasi

AK Parti'li dört kadın milletvekili TBMM'ye başörtülü olarak girerek Meclis tarihinde 14 yıl sonra bir "ilk"e imza attı. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak,Mardin milletvekili Gönül Şahkulubey ve Konya Milletvekili Gülay Samancı başörtülü olarak katıldı. Meclis'te konuşan kadın milletvekilleri kadın haklarına dikkat çekti. Tarihi günde kadına ilişkin çok çarpıcı mesajlar geldi. Başbakan Yardımcısı Arınç, sağduyu için herkese teşekkür etti...

AK Partili 4  kadın milletvekili TBMM'ye başörtülü olarak girerek Meclis tarihinde bir "ilk"e imza attı.  AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Denizli milletvekili Nurcan Dalbudak, Mardin milletvekili Gönül Şahkulubey  ve Konya Milletvekili Gülay Samancı başörtülü olarak Genel Kurul'a katıldı.

İŞTE FOTOĞRAFLAR, TIKLAYIN...

BÜLENT ARINÇ'IN KONUŞMASI İÇİN TIKLAYIN

TEBRİKLER BAŞLADI

Milletvekillerinin gelmesiyle birlikte özellikle AK Parti'li sıralarından tebrikler geldi.  Kadın vekillerin arka sıralara oturması üzerine diğer milletvekilleri kendilerini ön sıralara çağırdılar. Başörtülü vekillerin genel kurula girdiği sırada kabineden başbakan yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ AB Bakanı Egemen Bağış , Gıda Tarım ve Hayvancılık İşleri Bakanı Mehdi Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, orman ve Su işleri bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İçişleri bakanı Muammer Güler hazır bulundular. Vekilleri ilk tebrik eden isimlerden biri Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ oldu 

SİYAH TİŞÖRTLE OTURUYOR

Başörtülü vekillere karşı çıkan CHP’nin Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz tepkisini siyah tişört giyerek  gösterdi. Tişörtünün üzerinde Türk Bayrağıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün kalpaklı resminin bulunması dikkat çekti.
Ak Parti’nin başörtülü kadın milletvekilleri siyah uzun etek ve ceketten oluşan tayyör takımı giyerken, Başörtülerinin boyunun aşağı sarkan kısımlarını ceketlerini içine yerleştirdiler.  

MUHARREM İNCE KONUŞTU

CHP Grup Başkanvekilli Muharrem İnce parti sözcülerine ve Şafak Pavey'e söz verilmesini istedi, usul tartışması talep etti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise bugüne olağanüstü bir anlam yüklemenin doğru olmadığını söyledi. Bunun üzerine oturumu yönetim MHP'li Meral Akşener oturuma 15 dakika ara verdi. Bu aranın ardından CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce kürsüye çıkarak konuşma yaptı.

MUHARREM İNCE'NİN KONUŞMASI İÇİN TIKLAYIN

PERVİN BULDAN'IN KONUŞMASI: MECLİS'İ KUTLUYORUM

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise konuşmasında şunları söyledi:

Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin TBMM çatısı altında çözülmüş olmasından, ikinci bir Merve Kavakçı olayı yaşanmadığı için tüm meclisi kutluyorum. Bugün dört kadın milletvekili arkadaşımızın başörtüsüyle gelmesinin ardındaki en önemli neden kadınların verdiği mücadelenin sonucudur. Tüm kadınları kutluyorum. Çünkü AKP iktidarı 11 yıldır türban meselesini gündemine almadı ve çözmedi. Geçen yıl verdiğimiz önerge AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Özgürlük sadece türban meselesinde  olmamalıdır. Sadece türban ve başörtüsü değil kimlikler, diller, inançlar yasaklı haldedir.Erkeklere çağrım şudur. Kadın meselesinde erkekler lütfen konuşmasın.Kadınların ne giyeceğine, ne takacağına, nasıl davranacağına erkekler karışamaz. Biz kadınlar olarak erkeklerden hiç bir müdahale almayacağız. Sizlerden öğrenmek istemiyoruz.

ORTAK MÜCADELE EDELİM

Kadın arkadaşlarıma bir çağrım olacak. Kadına yönelik her türlü tecavüz, taciz, şiddet meselesinde biraraya gelmeliyiz. Bugun Nusaybin'de belediye başkanımız bedenini ölüme yatırdı. Utanç duvarına karşı başkanımız ölüme yattı. Haberiniz var mı? Hep birlikte tavır almalıyız. Kadınlar tek ses, tek yürek olduğu sürece gücümüz artacak.

MHP'Lİ RUHSAR DEMİREL BİZE MOBBİNG YAPILIYOR

MHP milletvekili Ruhsar Demirel ise şöyle konuştu:

Bizim için normal bir gündür. Burada özgürlük görüşmesi adı altında bizim görüşümüze bir mobbing yapılıyor. İnançları nedeniyle giyinen arkadaşlarımıza müdahale etmek kimseyi ilgilendirmez. Erkekleri biraz empatiye çağırıyorum.İnsanları kılığı, kıyafetiyle yargılamayı reddediyoruz. Mahremimizden çıkın lütfen

AK PARTİLİ SATIR: HAYIRLI OLSUN, MÜBAREK OLSUN

AK Parti'li Belma Satır'in konuşması ise şöyle:

Öncelikle başörtüsüyle aramıza gelen arkadaşlarımıza Allah hayırlı, mübarek etsin diyorum. Bu arkadaşlarımızın TBMM çatısı altında olması demokrasi, yasa gereğidir. Burada yasal hiç bir engel yoktu ama uygulama sıkıntısı vardı. Demokratikleşme girişimlerimizle birlikte bunun önüne geçildi. Artık önemli olan kadın temsilinin arttırılması. Bu kadın sayısını arttırmak önemlidir.Benden önce yapılan tüm konuşmalara katılıyorum. Kadınların hep kıyafetiyle, başörtüsüyle uğraşıldı. Kadın üzerinden siyaset yapıldı.Biraz heyecanlıyım, kusura bakmayın. Mahir Bey yapacaktı, bana görev verildi.Tekrar aramıza hoş geldiniz diyorum.

HDP EŞBAŞKANI SEBAHAT TUNCEL: KADINLARIN ZAFERİDİR

HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel: Öncelikle başkana bize söz hakkı verdiği için teşekkür ediyorum.Bu sorunun ortadan kalkması çok sevindirici. Bu siyasetin değil, hükümetin değil kadınların zaferidir.Kadınlar adına artık lütfen kadınlar konuşsun.

CHP'Lİ ŞAFAK PAVEY'İN KONUŞMASI

CHP İstanbul milletvekili Şafak Pavey ise bireysel olarak söz aldı ve şunları söyledi:

'Bu konuşmayı herşeyin yasak olduğu parlamentodan yapıyorum.Mecliste pantolon giymesi bir erkek tarafından engellenmiş bir vekil olarak yapıyorum. Olmayan bacağı siyaset malzemesi yapılan bir vekil olarak konuşuyorum. AK Parti'nin gerçek sahiplerinin ortaya çıkmasına çok seviniyorum. Özgürlük çok zor kurulur ama çok kolay yıkılır. Türbanlı kot giyen kızımız parkta sevgilisiyle öpüşebiliyorsa bunu Atatürk'e borçlu olduğunu unutmamalıdır.

 

<p>PKK'yı reddeden bir kişi HDP'nin içinde barınabilir mi?</p><p><br></p><p>HDP Millet İttifakı'na g

CHP'den HDP'ye 'bakanlık vaadi' tartışması

Siyah-beyaz mutluluk... Beşiktaş'ta kupa sevinci

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti