• $32,2384
  • €35,0106
  • 2438.58
  • 10677.5
17 Nisan 2024 Çarşamba 08:12 | Son Güncelleme:

Mazot parasına 2 milyarlık arazi

Mazot parasına 2 milyarlık arazi

Tunç Soyer'in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde 3.7 milyon liralık mazot borcuna karşılık Pars Petrol'e verdiği Sığacık'taki 42 bin metrekare büyüklüğündeki arazi 634 milyona icradan satışa çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Tunç Soyer'in, Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde, 2010-2013 yılları arasında 3.7 milyon liralık mazot borcuna mahsuben Pars Petrol'a verdiği Sığacık'ta 42 bin metrekare büyüklüğe sahip arazi icradan 634 milyona satışa çıkarıldı. Medyaradar'dan Ercan Öztürk'ün haberine göre, Seferihisar İcra Dairesi'nin satışa çıkardığı arazinin bedelinin %20 KDV'siyle 760 milyonu bulduğu görüldü.

206 KAT DEĞERLENDİ

Arazinin, Soyer'in Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde belediyenin borçlarına karşılık satışa çıkarılan 12 arsadan sadece biri olduğu öğrenildi. Pars Petrol'den 2022'den bu yana alacaklı olan bir şirket, parasını tahsil edemeyince icra davası açmıştı. 2 yıldır devam eden dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Seferihisar İcra Müdürlüğü, Pars Petrol'ün 2013'teki 3 milyon 70 bin 700 lira borcuna mahsuben aldığı söz konusu araziyi satışa çıkardı. 2013 yılından beri mazota fiyatları 14 kat artarken, Soyer'in mazot borcuna mahsuben sattığı arazi de 206 kat değerlenmiş oldu. Turizm imarlı arazinin konut imarına dönüşmesi ile birlikte değerinin iki milyar olacağı tahmin ediliyor.

ADAY GÖSTERİLMEYİNCE EŞİ DOSTU MÜDÜR YAPTI

CHP tarafından aday gösterilmeyince Esenyurt Belediyesi'nde 330 kişiyi işe alan eski Başkan Bozkurt'un meclis üyelerinin eşlerini, sekreteri, yakınlarını müdür olarak atadığı ortaya çıktı.

CHP'den Esenyurt Belediye Başkanı seçilen Ahmet Özer'in göreve başladığı gün "Son bir ayda ihtiyaç fazlası 300 kişiyi işe almışlar, kasayı boşaltmışlar" açıklamasıyla ortaya çıkan skandal işçi alımlarının detayları ortaya çıktı. CHP'li Esenyurt Belediyesi eski Başkanı Kemal Deniz Bozkurt'un aday olmayacağı belli olduktan sonra CHP Meclis Üyesi Muharrem Daş'ın eşi Gülşah Daş'ı Afet İşleri Müdürü yaptığı belirlendi. Söz konusu atamalarda eski Özel Kalem Müdürü Mustafa Kemal Şahin önce başkan yardımcısı sonra da asaleten Hukuk İşleri Müdürü olarak atandı. Bozkurt'un giderayak CHP eski Esenyurt ilçe yöneticilerinden Ali Rıza Demirbilek'i İnovasyon ve Teknoloji Müdürü, Renaz Kılıç'ı Sağlık İşleri Müdürü, sivil hayatta sekreterliğini yapan Esra Yıldız Taşgülük'ü ise Sosyal Yardım İşleri Müdürü olarak atadığı da belirlendi.

YENİ MÜDÜRLÜKLER AÇILDI

Alımlar bunlarla sınırlı kalmadı. Ruhsat Denetim Müdürü olarak CHP ilçe Kadın Kolları Başkanı Emine Polat'ın oğlu Mehmet Polat'ın ataması yapıldı. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü, bir süre Özel Kalem'de danışman olarak çalışan Senem Özmen Kadın ve Aile Hizmetler Müdürü, CHP ilçe yöneticisi Murat Boduroğlu ise Yerel Hizmetler Müdürü olarak atandı. Kemal Deniz Bozkurt'un bu isimlere yer bulmak için son aylarda dört tane yeni müdürlük açtığı ortaya çıktı. Afet İşleri Müdürlüğü, Akıllı Ulaşım Sistemler Müdürlüğü, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ve İnovasyon ve Teknoloji Müdürlüğünü meclis kararıyla açıldığı öğrenildi.

ŞİŞLİ'DE 330 MALTEPE'DE 250 AVCILAR'DA 155!

Skandalın diğer CHP'li belediyelerde de yaşandığı belirlendi. Şişli Belediyesi eski Başkanı Muammer Keskin'in 1 ayda 330 kişiyi işe başlattığı ortaya çıktı. Şişli Belediyesi'nde işe başlayanların büyük çoğunluğunun ise birim müdürlerinin yakını olduğu belirlendi. Avcılar Belediyesi eski Başkanı Turan Hançerli'nin de aynı yöntemle son 1 ayda 115 kişiyi işe aldığı, Maltepe Belediyesi'nde ise şu ana kadar 250 kişiye kadro açıldığı tespit edildi. Eş dost kontenjanı olarak tespit edilen söz konusu kişiler yeni başkanlar tarafından işten çıkarıldı.

CHP'Lİ ÖZCAN KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

Bolu Belediye Başkanı CHP'li Tanju Özcan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne özellikle Afrika ülkelerinden öğrencilerin getirildiğini belirterek, otobüs biletlerine astronomik zam yapacağını söyledi. Özcan, "Bütün dünyaya rezil olduk" diyerek, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile öğrencilerin getirilmesini organize ettiğini ileri sürdüğü İbrahim Kürtül'ün görevden alınmasını istedi.

DEVAMI DA GELECEK

Bolu'daki yabancı öğrenci sayısının 3 yılda 15 katına çıktığını ifade eden Özcan, şöyle devam etti: "Şu anda Bolu'da bizim tespitlerimize göre 102 ülkeden öğrenci var. Bu öğrencilerin kendi ülkelerinde hangi okul mezunu dahi olduğunu bilmiyoruz. Ajanslar türedi. Bu ajansa Somali'den başvuruyor. Ajans buna diyor ki 'Şu üniversiteye senin kaydını yaptırırsak 18 bin liraya mâl olur' diyor. Kendi komisyonu hariç. Üniversite bunlardan 3-5 kuruş para alıyor ama üniversiteye maliyeti çok daha fazla. Belediye olarak bizim yetkilerimiz sınırlı. Otobüs biletleri dışında neler yapabileceğimizi de tartışıyoruz."

Türkiye'den Zengezur adımı! İhale yapıldı, çalışmalar başlayacak
Türkiye'den Zengezur adımı! İhale yapıldı, çalışmalar başlayacak

Türkiye'den Zengezur adımı! İhale yapıldı, çalışmalar başlayacak

Han Yunus'ta çok sayıda can kaybı var! İsrail katliama devam ediyor
Han Yunus'ta çok sayıda can kaybı var! İsrail katliama devam ediyor

Han Yunus'ta çok sayıda can kaybı var! İsrail katliama devam ediyor

O ülkenin askerlerinden Türk ordusuna övgü: MSB, EFES-2024 Tatbikatı'nın görüntülerini paylaştı
O ülkenin askerlerinden Türk ordusuna övgü: MSB, EFES-2024 Tatbikatı'nın görüntülerini paylaştı

O ülkenin askerlerinden Türk ordusuna övgü: MSB, EFES-2024 Tatbikatı'nın görüntülerini paylaştı