• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
26 Temmuz 2014 Cumartesi 01:45 | Son Güncelleme:

Konuşmaların servis edildiği kripto ‘uç‘larını arıyoruz

Konuşmaların servis edildiği kripto ‘uç‘larını arıyoruz

Bakan Fikri Işık, "Tespit edilen 80 IMEI numarasının içinde Başbakan‘dan Başbakan yardımcılarına, MİT Müsteşarına, bakanlara, Genelkurmaya kadar herkes var" dedi.

Miray ÇİMEN -ANKARA 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ın devletin zirvesindeki makamlar için ürettiği 164 kriptolu telefondan 80'inin yasadışı olarak dinlendiğini söyledi. Bakan Işık'ın değerlendirmeleri şöyle: 

TEK BAŞINA DİNLEYEMEZ 

Devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonların dinlenmesine ilişkin sorular üzerine Işık, TİB'in dinlemeyi tek başına yapma şansının olmadığını söyledi. Işık, "Kabinenin tamamı neredeyse dinlenmiş. Bu tespit edilen 80 IMEI numarası Başbakandan, Başbakan yardımcıları, MİT Müsteşarı, bakanlar, Genelkurmay hepsi var ama düşündüğümüz şu; 80'ine biz kırıntılardan ulaşabildik. O 80 numara içinde benim gördüğüm, Cumhurbaşkanımızın numarası yok ama dediğim gibi, orada 164 numaranın içinde olduğu için ihtimal yüzde 99,9 o numaralar da vardır" dedi. 

TİB’DE ÇOK ŞEY KARARTILMIŞ 

Şu an için ise üzerinde durdukları konunun, dinleme uçlarının nereye gittiği olduğunu belirten Işık, bunların bazı yerlere servis edilmesi için uç verilmesi gerektiğini söyledi. Işık, şu anda bunun üzerine bir çalışma yürüdüğünü belirterek, "Bu tabii çok daha zor bir iş. Çünkü TİB'de pek çok şey karartılmış, silinmiş. Biz bu bilgi kırıntılarından ortaya çıkardık.

Genelkurmayı da by-pass etmişler 

Kriptolu iletişim konusunda tüm dünyadaki genel kuralı da açıklayan Işık, "Kriptoyu üretenle sertifikayı üreten aynı yer olmaz. Genelkurmay buna dikkat etmiş ama onu da by-pass etmişler. Bunların organize yapının eline geçmemesi için mutlaka güvenlik tedbirlerinin alınması önemli" diye konuştu. 

Güvenli telefonlar yılbaşında hazır

Işık, "kriptolu telefonların tasarımından yazılımına, yazanın dahi dinleyemeyeceği bir kurgunun yapılması için çalışıyoruz. Yıl başına kadar yeni kriptolu cep telefonlarını üst düzey devlet yetkililerinin kullanımına sunacağız" dedi. 

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı