• $31,0926
  • €33,7072
  • 2024.23
  • 9356.89
10 Ekim 2017 Salı 01:00 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kırım’ın ilhakını tanımayacağız 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kırım’ın ilhakını tanımayacağız 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım’daki yasadışı işgalin ortadan kaldırılması için Ukrayna ile eşgüdüm içinde hareket etmeye devam edeceklerini söyledi. 

HİKMET GENÇ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Kırım’da yaşananlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna’nın Kırım Tatarlarına verdiği destekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Soydaşlarımızın durumunu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Kırım’daki yasadışı tutumun ortadan kalkması için Ukrayna ile eşgüdüm halinde çalışmaya devam edeceğiz.

Çatışmalar sona ermeli

İlhakı tanımıyoruz. Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların bir an önce sona ermesi de en büyük dileğimiz. Sorun uluslararası hukuk ve diyalog çerçevesinde bitirilebilir. Minsk sürecini destekliyoruz. Ukrayna halkı toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir ülkede yaşama arzusunu ortaya koymuştur” dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ABD’NiN ViZE KARARINA SERT TEPKi

Kabile devleti değiliz  

ABD’nin vize kararına tepki gösteren Erdoğan, “Mütekabiliyet esasına göre karşılık verilmesi talimatını ilettim” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ortak basın toplantısında, ABD’nin vize konusundaki değerlendirmesi de soruldu. Erdoğan, her şeyden önce kararın üzüntü verici olduğunu dile getirdi. ABD’nin yayımladığı metne mutekabiliyet esası gereğince aynı metinle karşılık verdiklerini ifade eden Erdoğan, “Bakanımız bu konuyu bana ilettiği anda kendilerine şunu söyledim; Türkiye bir kabile devleti değildir. Onların açıkladığı metin ne ise mütekabiliyet esasına dayanarak aynı metni bizim büyükelçimiz anında açıklasın. Süreç bundan ibarettir” diye konuştu.

BAĞIMSIZ YARGI İŞLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye bir hukuk devletidir. Burada bağımsız yargı işlemektedir” ifadelerini kullandı. 

Ebedi Zafer Anıtı’na çelenk bıraktı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna temasları kapsamında Ebedi Zafer Anıtı’nı ziyaret ederek çelenk bıraktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra resmi programları için Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi’ne hareket etti. 

Ukrayna ile dokuz anlaşma 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ukrayna’yı tekrar ziyaret etmekten memnunum. Dokuz anlaşma imzaladık. Değerli dostum Poroşenko’ya teşekkür ediyorum. Dostumuz, komşumuz ve stratejik ortağımız Ukrayna ile her geçen gün ilişkimiz gelişiyor. İlişkimizin çeyrek yüzyılda temeli dostluk ve işbirliği oldu. Ukrayna bölgemizini istikrarı için kilit ülkelerden biri. Bu itibarla biz ikili ilişkilerimize hep stratejik bir vizyonla yaklaştık” ifadelerini kullandı. 

Kültür merkeziyle Türk dili gelişecek

Cumhurbaşkanı Ukrayna’da Türk dilini ve Türk kültürünü geliştirmek için Yunus Emre Kültür Merkezi’ni açtıklarını ifade ederek bu konuda ilişkilerin daha ileri seviyelere taşınacağını ifade etti. 

ÖĞRENCiLERiN YOĞUN iLGiSi VARDI

Emine Erdoğan açılışlara katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ukrayna’daki bazı tesislerin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ziyarette yer alan isimlerdendi. Emine Erdoğan, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Kiev Milli Taras Shevchenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü’nde TİKA projeleri ve İsmail Gaspıralı Odası’nın açılış törenine katıldı. Erdoğan buradaki öğrencilerle toplu fotoğraf çekiminde yer aldı, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.  

Kiev’deki dev zirveye 10 bakan katıldı

Ukrayna’ya geniş heyetle çıkarma 

Çok sayıda bakan ile Ukrayna’ya adeta çıkarma yapan Erdoğan, kritik anlaşmalara imze attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geldiği Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından resmi törenle karşılandı. 
Törende Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, AB Bakanı Ömer Çelik, Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

SANCAKLI DA GELDİ 

Türk heyetinde ayrıca AK Parti Milletvekilleri Hüseyin Şahin, Mustafa İsen ile MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da yer aldı. 

KAAN'ın yankıları sürüyor: F-35'in müşterilerine göz koydu
KAAN'ın yankıları sürüyor: F-35'in müşterilerine göz koydu

KAAN'ın yankıları sürüyor: F-35'in müşterilerine göz koydu

İstanbul'a yeni nesil raylı ulaşım! Süre 20 dakikaya iniyor
İstanbul'a yeni nesil raylı ulaşım! Süre 20 dakikaya iniyor

İstanbul'a yeni nesil raylı ulaşım! Süre 20 dakikaya iniyor

Goldman Sachs'dan Türkiye raporu! 'Türk lirasının değerlenme hızı sürecek'
Goldman Sachs'dan Türkiye raporu! 'Türk lirasının değerlenme hızı sürecek'

Goldman Sachs'dan Türkiye raporu! 'Türk lirasının değerlenme hızı sürecek'