• $8,0663
  • €9,6738
  • 461.254
  • 1408.14
26 Haziran 2018 Salı 09:23 | Son Güncelleme:

Kılıçdaroğlu'nun tasfiye için adaylığa sürdüğü İnce, parti içine dönük mücadele sinyali verdi

Kılıçdaroğlu'nun tasfiye için adaylığa sürdüğü İnce, parti içine dönük mücadele sinyali verdi

Seçimin kaybeden isimlerinden Kılıçdaroğlu sessizliğe bürünürken, tasfiye için adaylığa sürdüğü Muharrem İnce, parti içine dönük mücadele sinyali verdi. Seçim sonuçlarını kabul ettiğini söyleyen İnce, “30 barajını yıktık, 50’yi de yıkabiliriz. Önümüzde yürü derlerse, ben yürümeye hazırım.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’den daha yüksek oy alan Muharrem İnce, parti için savaşın kıvılcımını çaktı. Seçim yenilgisinin ardından dün sabah kameraların karşısına geçen İnce, CHP Genel Başkanlığı için ilk sinyali verdi. Seçim sonuçlarını kabul ettiğini söyleyen İnce, isim vermeden kendini ‘Karaoğlan’ Bülent Ecevit’ ile kıyaslayarak "41 yıl sonra 30 barajını geçmişiz. 8-9 puan fazla almışız ama muhalefet partileri onun üzerinde bir oy alsalardı seçim ikinci turdaydı zaten. Ben söylememeyim bunu, ayıp olur. 30 barajını yıktık, 50'yi de yıkabiliriz. Önümüzde yürü derlerse, ben yürümeye hazırım" dedi.

8 PUAN İÇ KAVGANIN İLK İŞARETİ

Siyasi hayatının en zor kararını vererek son iki kongrede karşısına çıkan Muharrem İnce’yi CHP adayı olarak cumhurbaşkanlığına aday gösteren Kılıçdaroğlu, bu adımla hem liderliğini korumayı hem de yarışta kaybedecek İnce’yi saf dışı bırakmayı hedeflemişti. İnce önceki günkü seçimlerde, CHP'nin oyundan yüzde 8 yüksek aldı. Bu tablo, CHP içinde yeni bir kavganın ilk işareti olarak değerlendiriliyor.

BAZI PARTİLİLER HAZIRLIK YAPIYOR

İnce'nin CHP'den yüksek oy almasıyla, Kılıçdaroğlu'nun parti içindeki otoritesi sarsıldı. Kılıçdaroğlu'nun kongre sürecinde PM'den seçim sürecinde de Meclis’te liste dışı bıraktığı, İnce'ye yakın isimlerin olağanüstü kurultay çağrısı yaparak kazan kaldırmasına kesin gözüyle bakılırken, parti içinde tepkiler dillendirilmeye başlandı. Bazı partililerin 9 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu'na karşı harekete geçmek için hazırlık yaptığı belirtiliyor.

MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM

Açıklamada, genel başkanlık sinyali de veren İnce, "Mücadelemi sürdüreceğim. Bize düşen söylediklerimizin takipçisi olmak ve seçimde birlikte yaşadığımız heyecanı, inancı büyüyerek devam ettirmektir. Önümüzdeki yerel seçimlere kadar yaşayacağımız süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. Ve halkımızla buluşmaya devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı. İnce, "Onun için bunu başarabiliriz diyorum. 30 barajını yıktık, 50 barajını da yıkacağız. Bana derlerse yürü önümüzden, ben yürümeye hazırım" ifadelerini kullandı.

CHP’nin yanlışları var

CHP’nin yanlışları ve eksiklikleri olduğunu vurgulayan İnce, “O halde eksikliklerimizi tamamlamak zorundayız. Yapılan her şeyde yanlışlar bulunabilir. O halde bize düşen yanlışlarımızı düzeltmek olmalıdır” diye konuştu.

İnce, “Bakın size bir şey söyleyeyim, diğer muhalefet parti üyeleri çok düşük oy aldı. Zaten biraz yüksek alsaydı, zaten seçim ikinci turdaydı. Utanırım ben böyle şeyleri söylemeye, 8-9 puan fazla oy almışız. 77’den bu yana 41 yıl sonra 30 barajını geçmişiz. Bunu ben söylemeyeyim, ama diğer muhalefet partileri de 10’un üzerinde bir oy alsalardı seçim ikinci turdaydı zaten” sözleri ile birlikte ittifak kurdukları partilerin yeterince oy alamadığını iddia etti.

Sonuçları kabul ediyorum

CHP’den daha çok oy alan İnce, dün Genel Merkez’de bir basın toplantısı düzenledi. İnce, “Görevlilerimizin bize ulaştırdıkları tutanaklarda, YSK’nın açıkladığı oranlar ve rakamlar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Olan farklılıklar toplam sonucu değiştirecek nitelikte değildir. Dolayısıyla seçim sonuçlarını kabul ediyorum.” dedi.

İlk işi TRT’yi kovmak oldu

Muharrem İnce seçim süreci boyunca TRT ve Anadolu Ajansı’nı hedef alan açıklamalarının ardından dün bir skandala daha imza attı. Seçimi kaybetmesinin ardından dün öğle saatlerinde parti merkezinde basın toplantısı düzenleyen İnce, toplantıyı takip etmek için salona gelen TRT ekibini dışarı çıkarttırdı.

(Yeni Şafak)

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de