• $ 5,9142
  • € 6,5624
  • 296.348
  • 123142
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kaşıkçı'nın sesi daha güçlü yankılanıyor

Gazeteci Cemal Kaşıkçı 1 yıl önce katledildiği Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluk binasının önünde anıldı. Anmaya Kaşıkçı’nın yazdığı, Washington Post’un sahibi Jeff Bezos da katıldı. 

Gazeteci Cemal Kaşıkçı, 1. yılında katledildiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlenen etkinlikle anıldı. Dünyanın en zengin insanları arasında olan, amazon.com ve Kaşıkçı’nın da çalıştığı Washington Post’un sahibi olan Jeff Bezos da İstanbul’daki anma etkinliğine katıldı. Bezos konuşmasını Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’e ithaf etti. Kaşıkçı’nın başkonsolosluk binasına girdiği 13.14’te bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma etkinliğinin moderatörlüğünü Middle East Eye Editörü David Hearst yaptı. 

O BENİM HAYATIMIN AŞKIYDI 

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, “Gazetecilerin haklarını korumaları, suç işleyenlerin karşılığını alması için buradayız” açıklamasını yaptı. Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, “O benim en iyi arkadaşımdı, en iyi dostumdu, hayatımın aşkıydı. Şimdi kalbi kırık biri olarak buradayım ama gururluyum” dedi. 

KATLEDİLDİĞİ YERDE ANILDI 

GÜLÜŞÜYLE HATIRLIYORUM 

Programın moderatörü olan Middle East Eye Editörü David Hearst ise “Cemal’in mesajı çok güçlü. Entelektüel bir merakı olan ve yenilikçi düşünceleri ve tecrübeleri olan birisiydi. Cemal mütevazı bir insandı. Onu gülüşüyle hatırlıyorum. Mizah anlayışı olan birisiydi. Bütün bu olanlardan sonra şunu söyleyebilirim; Cemal’in sesi artık daha güçlü” dedi. 

İNFAZ TİMİNİ DÜNYAYA AKŞAM GÖSTERDİ 

Dünya, Kaşıkçı’yı öldürmek için Suudi Arabistan’dan gelen infaz timinin Atatürk Havalimanı’ndan girişi, otele yerleşmesi ve Türkiye’den çıkış görüntülerini ilk kez AKŞAM’ın sayfalarından görmüştü. AKŞAM’ın 10 Ekim 2018’de sürmanşetten “Suudi Timi Kamerada” başlığıyla verdiği haberde olay günü Atatürk Havalimanı’na inen 2 Suudi jetindeki 9 kişinin kontrol noktalarından geçip araçlarla önce otele ardından da konsolosluk binasına girdikleri görüntüler yer alıyordu. İnfaz timinin aynı günün akşamı yine havalimanından jetlerle taşındığı görüntüler de Akşam’ın birinci sayfasında yer almıştı. 

BEZOS: SENİNLEYİZ, KALBİMİZDESİN 

Bezos, Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’e hitaben yaptığı konuşmada, Cengiz’in güçlü bir kadın olduğunu anlatarak, “Bu hayal bile edilemez olayda sen burada konsolosluğun önünde sabırla ve sevgiyle Cemal’i saatlerce bekledin. Ama o hiçbir zaman dışarı çıkmadı. Bilmelisin ki biz buradayız ve seninleyiz, sen bizim kalbimizdesin” dedi. 


Dr. Kadıoğlu, kürsüde kalp krizi geçirdi

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Zayıflatan soğan kür nasıl hazırlanır? Yararları nelerdir?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları