• $9,3428
  • €10,8704
  • 530.508
  • 1417.7
25 Şubat 2013 Pazartesi 02:32 | Son Güncelleme:

İşte Öcalan'ın mektupları

İşte Öcalan'ın mektupları

Abdullah Öcalan'ın, Kandil'e, PKK'nın Avrupa kanadına ve Türkiye kamuoyuna hitaben kaleme aldığı mektupların İmralı'ya giden BDP heyetine henüz teslim edilmediği ortaya çıktı.

Mektuplar, Öcalan'ın son rötuşlarının ardından, devlet aracılığıyla BDP'ye ulaştırılacak. Ancak Öcalan, BDP heyetine mektupların içeriği konusunda geniş kapsamlı bilgi sundu. Bu hafta içinde teslim edilmesi beklenen mektupların ayrıntılarına ise AKŞAM ulaştı. İşte Öcalan'ın mesajları:

Helin ALP

Kandil'e ve Avrupa'ya gidecek mektupta Öcalan 'çatışmalara son verin' çağrısında bulunduğu öğrenildi. Öcalan'ın, yeni anayasa hazırlık sürecinde çatışma ortamının, demokratik koşulların oluşmasına engel teşkil edeceğine dikkat çektiği belirtiliyor. Bunun için eylemsizlik sürecine girilmesini istediği ifade edildi. Ayrıca Öcalan, yeni anayasada yapılacak olası demokratik değişikliklerden sonra Türkiye içindeki PKK unsurlarının, sınır dışına çekilmesinin mümkün olacağı görüşünü de vurguluyor.
- ÖCALAN'IN Türkiye kamuoyuna hitaben kaleme aldığı üçüncü mektupta ise 'bölünmek değil, birlikte yaşamak önemli' vurgusunun yapıldığı belirtildi.  
- BDP heyetine 'Tarihi bir süreç yaşanıyor' diyen Öcalan, toplumun her kesiminin barış görüşmelerine destek olmasının önemine dikkat çekerek milliyetçiliği her türlüsünden kaçınmak gerektiğinin altını çizdiğini ve milliyetçilik üzerine BDP heyetiyle dakikalarca konuştuğu öğrenildi.
- ÖCALAN'IN, Sırrı Süreyya Önder'in de katıldığı BDP'nin olaylı Karadeniz gezisinin de üzerinde duruduğu öğrenildi. Benzer olaylar yaşanmaması konusunda BDP'lileri uyaran Öcalan'ın, 'barış sürecinde siyasi adımların daha dikkatli atılması ve hassas davranılması gerekir' dediği ifade edildi.
- KÜRTLERİN ve Türklerin bölünmek için değil birlikte yaşamak için çaba harcamasının önemli olduğunu vurgulayan Öcalan'ın, devlet tarafından İmralı'ya gönderilen heyete de güvendiğini, kendisinin barış ve çözüm konusunda ikna olduğunu belirttiği biliniyor.

İLK ADIM PKK'DAN
- İMRALI'DAN dönen BDP'li heyetin önceki akşam basınla paylaştığı Öcalan'ın ilk mesajına, PKK'nın sıcak baktığı öğrenildi. Öcalan'ın karşılıklı adımlar atılması gerekiyor diyerek PKK'dan 'elindeki tutsakları' bırakmasını isteyen Öcalan'ın çağrısının karşılık bulacağı belirtiliyor. Örgütün önümüzdeki hafta içinde, 'iyi niyet' adımı olarak elindeki asker, polis ve kamu görevlisi tutsakları serbest bırakması bekleniyor.

<p> </p>

Trabzonspor-Fenerbahçe Maç Yorumu Hakemin hatası var mıydı?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar