• $ 6,8615
  • € 7,7903
  • 399.26
  • 118713
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
07 Şubat 2019 Perşembe 08:00 | Son Güncelleme:

'İşkenceyi perde arkasından izlerdi'

CHP İzmir adayı Tunç Soyer’in savcı babası Nurettin Soyer'in tutuklu yakınlarına bile işkence yaptırdığı, sorguları perde arkasından izlediği ortaya çıktı. 

Muammer BAŞKAN 

CHP’nin İzmir adayı Tunç Soyer’in ‘gurur duyuyorum’ dediği 12 Eylül döneminde askeri savcı olan babası Nurettin Soyer’in talimatıyla işkence gördüğünü söyleyen ülkücüler o günleri AKŞAM’a anlatmaya devam ediyor. O dönemde İzmir'de gözaltına alınan Abdullah Paltacı şunları söyledi:

'SEN AKILLANMADIN!' 

“Nurettin Soyer’in talimatıyla Mamak C5 koğuşuna getirildik. Bir kardeşimizin kayınvalidesi ve kayınbabasını getirmişlerdi. 70 yaşından fazla olan iki yaşlı insana akıllara gelmeyecek işkenceler yapıldı. Bize işkence yapılırken Soyer perdenin arkasında beklerdi. Ön tarafta ise polisler Zeki Kaman ve Dürüst Oktay, Soyer’in istediği ifadeyi verene kadar işkence yapıyordu. Soyer’e hiçbir suç işlemediğimi anlattım. O ise polisi çağırıp ‘Bu akıllanmamış. Alın götürün bunu’ dedi. İki katı işkence yaptılar.”  

Paltacı, “Nurettin Soyer pek çok solcuya da işkence emri verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu solculara da ihanet ediyor” dedi. 

Soyer'in zulmüne İP'li vekille birlikte uğradık

Hatice Bölük, "Şu an İP'ten vekil olan Şenol Bal'ın eşi ve benim eşim birlikte işkence gördü" dedi. 

12 Eylül öncesi İzmir Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı olan ve gözaltına alınan İlhami Bölük’ün eşi Hatice Bölük, yedi yıl önce kaybettiği eşinin yaşadıklarına dair şunları söyledi: “Şu an İP Ankara milletvekili olan Şenol Bal’ın ve benim eşim Mamak Cezaevi’nde tutukluydu. Eşlerimiz her gün işkence görüyordu. Cezaevi idaresi Raci Tetik denilen bir albaydaydı. Bir gün kafayı çekmiş bütün ülkücüleri sabaha kadar dövdürmüş. Şenol Bal’la birlikte eşlerimizi ziyaret etmemize ‘isyan çıktı’ diye izin vermediler. Şenol Hanım’la Nurettin Soyer’in yanına çıktık. Biz ne olduğunu anlatmaya çalışırken Nurettin Soyer, dalga geçip ‘Benim haberim yok böyle şeylerden. Hadi gidin işinize gücünüze’ dedi, odasından kovaladı.”

 

Van'da çift gökkuşağı

Van'da çift gökkuşağı

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel habe

9 Temmuz günlük burç yorumları sizlerle! Aslan burcuna güzel haber

Bitter çikolata tüketmek için 10 neden

Bitter çikolata tüketmek için 10 neden

Dünyanın nazar boncuğu 'Meke Gölü'nde bir damla su kalmadı

Dünyanın nazar boncuğu 'Meke Gölü'nde bir damla su kalmadı