• $ 5,837
  • € 6,5
  • 281.487
  • 94896.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'İşkenceyi perde arkasından izlerdi'

CHP İzmir adayı Tunç Soyer’in savcı babası Nurettin Soyer'in tutuklu yakınlarına bile işkence yaptırdığı, sorguları perde arkasından izlediği ortaya çıktı. 

Muammer BAŞKAN 

CHP’nin İzmir adayı Tunç Soyer’in ‘gurur duyuyorum’ dediği 12 Eylül döneminde askeri savcı olan babası Nurettin Soyer’in talimatıyla işkence gördüğünü söyleyen ülkücüler o günleri AKŞAM’a anlatmaya devam ediyor. O dönemde İzmir'de gözaltına alınan Abdullah Paltacı şunları söyledi:

'SEN AKILLANMADIN!' 

“Nurettin Soyer’in talimatıyla Mamak C5 koğuşuna getirildik. Bir kardeşimizin kayınvalidesi ve kayınbabasını getirmişlerdi. 70 yaşından fazla olan iki yaşlı insana akıllara gelmeyecek işkenceler yapıldı. Bize işkence yapılırken Soyer perdenin arkasında beklerdi. Ön tarafta ise polisler Zeki Kaman ve Dürüst Oktay, Soyer’in istediği ifadeyi verene kadar işkence yapıyordu. Soyer’e hiçbir suç işlemediğimi anlattım. O ise polisi çağırıp ‘Bu akıllanmamış. Alın götürün bunu’ dedi. İki katı işkence yaptılar.”  

Paltacı, “Nurettin Soyer pek çok solcuya da işkence emri verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu solculara da ihanet ediyor” dedi. 

Soyer'in zulmüne İP'li vekille birlikte uğradık

Hatice Bölük, "Şu an İP'ten vekil olan Şenol Bal'ın eşi ve benim eşim birlikte işkence gördü" dedi. 

12 Eylül öncesi İzmir Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı olan ve gözaltına alınan İlhami Bölük’ün eşi Hatice Bölük, yedi yıl önce kaybettiği eşinin yaşadıklarına dair şunları söyledi: “Şu an İP Ankara milletvekili olan Şenol Bal’ın ve benim eşim Mamak Cezaevi’nde tutukluydu. Eşlerimiz her gün işkence görüyordu. Cezaevi idaresi Raci Tetik denilen bir albaydaydı. Bir gün kafayı çekmiş bütün ülkücüleri sabaha kadar dövdürmüş. Şenol Bal’la birlikte eşlerimizi ziyaret etmemize ‘isyan çıktı’ diye izin vermediler. Şenol Hanım’la Nurettin Soyer’in yanına çıktık. Biz ne olduğunu anlatmaya çalışırken Nurettin Soyer, dalga geçip ‘Benim haberim yok böyle şeylerden. Hadi gidin işinize gücünüze’ dedi, odasından kovaladı.”

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Midyat Hükümet Konağı´nda bulunan SGK İlçe Müdürlüğü’ne işlem yapmak üzere torunu ile birlikte ge

Polis Memurundan Takdir Toplayan Hareket

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

ABD YPG'yi tünel savaşı için eğitti

Terör örgütünün kış üslenmesine fırsat verilmiyor