• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
20 Kasım 2020 Cuma 07:00 | Son Güncelleme:

İnsan hakları için iki koldan çalışma

İnsan hakları için iki koldan çalışma
- OSMAN NURİ CERİT

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planı'nın detaylarına AKŞAM ulaştı. Planda; adil yargılanma, ifade özgürlüğü, kadın ve engelli haklarının geliştirilmesi yer alıyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nın hazırlıkları Adalet Bakanlığı ve AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından sürdürülüyor. Bu kapsamda özgürlük ve güvenlik hakkı, adil yargılanma hakkı, ifade özgürlüğü, kadın ve engelli haklarının geliştirilmesi ve bürokraside yaşanan sıkıntıların giderilmesi planlanıyor.

İHLAL ALANLARINA MERCEK

Planın hazırlık aşamasında, AYM ve AİHM kararlarındaki ihlal alanlarına ilişkin etkili çözümler geliştirilecek. İnsan hakları alanında faaliyet gösteren uluslararası koruma mekanizmalarının gözlem ve raporları dikkate alınacak. Ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleriyle işbirliği yolları geliştirilecek. Planı değerlendiren İnsan Hakları Başkanı Leyla Şahin Usta, “Irkçılığın arttığı dünyada insan haklarına bakışımızı ortaya koyacak bir çalışma hazırlıyoruz. Akademisyenler, STK’lar ve gazetecilerden görüşlerini alıyoruz.” 

<p>İzmir'in Bornova ilçesinde, seyyar tezgahında midye satan 32 yaşındaki Murat Dal, yakalandığı kor

Koronayı yenen işçiye 'virüs kaptı' dayağı: Önce alay etti sonra saldırdı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yerli corona virüs aşısının geliştirildiği laboratuvar görüntülendi

Bakan Koca'nın uyardığı Bursa'da ikinci dalga yaşanıyor: Perdemi açmaya korkar oldum