• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
30 Nisan 2021 Cuma 23:55 | Son Güncelleme:

İnsan Hakları Eylem Planı yürürlükte! 'Özgür Birey, Güçlü Toplum'

İnsan Hakları Eylem Planı yürürlükte! 'Özgür Birey, Güçlü Toplum'

İnsan Hakları Eylem Planı Resmi Gazete'de yayımlandı. Planla ‘Özgür Birey, Güçlü Toplum; Daha Demokratik Bir Türkiye' vizyonu hayata geçirilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nde, İnsan Hakları Eylem Planı'nın 'Özgür Birey, Güçlü Toplum; Daha Demokratik Bir Türkiye' vizyonu ile 2 Mart 2021 tarihinde kamuoyuna açıklandığı hatırlatıldı. İnsan Hakları Eylem Planı'nın, 11'inci Kalkınma Planı ile Yargı reformu Strteji Belgesi temelindeki reform iradesinin devamı olarak tüm bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerini kapsadığı belirtildi.

Genelgede, "İnsan hak ve özgürlüklerine ilişkin standartların yükseltilmesiyle, demokrasimizin vatandaş memnuniyetine odaklı şekilde güçlenmesi süreci yeni bir ivme kazanacaktır" denildi.

Başkan Erdoğan, planla ilgili insan hak ve özgürlüklerine ilişkin standartların yükseltilmesiyle, demokrasinin vatandaş memnuniyetine odaklı şekilde güçlenme sürecinin yeni bir ivme kazanacağını söyledi.

1 YIL İÇİNDE UYGULAMA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında, kısa ve uzun vadede hedeflenen adımları paylaştı. Faaliyetlerin yüzde 90'nından fazlası 1 yıl içerisinde uygulamaya geçirilecek. Birinci ayda ceza infaz kurumlarıyla ilgili düznlemeler hayata geçirilecek. Çocuk hükümlülere aile görüşü, çocuklarla tüm görüşmelerin açık görüş şekilde yapılması sağlanacak. 3 ay içinde katalog suçların kapsamı daraltılacak. Adliyelerde 7/24 ifade alma işlemi yapılacak. 6 aylık hedefler arasında en dikkat çeken ise hakim ve savcılara coğrafi teminat şartı.

  • insan hakları eylem planı
  • adalet bakanı abdulhamit gül
  • özgürlük
<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır