• $ 5,6925
  • € 6,376
  • 259.726
  • 101725
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

İmamoğlu'nun ilk icraatı: Veri tabanını kopyalayın

İstanbul İl Seçim Kurulu’nun Yüksek Seçim Kurulu’nun kararını beklemeden mazbata verdiği Ekrem İmamoğlu ilk talimatıyla belediyenin veri tabanının kopyalanmasını istedi. Bunun için de kurum dışından kim oldukları belli olmayan 3 sözde ‘uzman’ görevlendirdi. Seçim iptal başvurusu Yüksek Seçim Kurulu’nun gündemindeyken İmamoğlu’nun verdiği bu talimat tepki çekti. İnceleme ve araştırmanın dışında, İmamoğlu’nun imzasını taşıyan genelge ile verileri ‘kopyalama’ yetkisi vermesi de dikkat çekti.

Ekrem İmamoğlu’nun imzasıyla Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderilen genelgede “Belediyemiz müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak, belediyemiz çalışanlarından ya da dışardan belirlenecek 3 uzman ile belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve alt yapılarından her türlü inceleme, araştırma yapmayla, veri tabanı ve alt yapıyı kopyalamayla yetkilendirilmiştir” ifadesi kullanıldı.

USÜLSÜZ TALİMAT

Sayıştay denetiminden geçen bütün iş ve işlemlerin kayıtlı olduğu veri tabanını güvenlik soruşturmasından dahi geçmemiş kişilere kopyalatma talimatı veren İmamoğlu, ilk günden hem devlet güvenliğini hem de 16 milyon İstanbullunun özel bilgilerini tehlikeye attı. Verilerin güvenliği prensibini delen usulsüz genelgeye “İki kurum müfettişi” kılıfıyla da talimatın yasallaştırma çabası olarak yorumlandı.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA

Star Gazetesi’nin haberine göre İmamoğlu’nun “dışarıdan” veri tabanı inceleme-kopyalama hizmeti almayı planladığı kişileri, engelle karşılaşması durumunda kendi danışmanı olarak işe alma yöntemini de seçenekler arasında tuttuğu konuşuluyor.

Bu nedenle, kötü niyetli kullanıma çok açık yetkilendirme yazısı, kopyalama yönünden açıkça kanuna aykırı. Görevi kötüye kullanma suçunu oluşturuyor.

Öte yandan İBB’nin veri tabanında MİT ve askeriyenin İstanbul’daki tüm tesisleri ile Cumhurbaşkanlığı yerleşkelerinin detayları da bulunuyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Nesli tükenme tehlikesi altında olan alacasansarları Samsun’da görüldü. Samsun Vezirköprü ilçesin

Nesli Tehlikede Olan Alacasansarları Elleriyle Besliyor

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Kediden kurtarıp, bakımını yaptığı yavru karga yanından ayrılmıyor

iPhone'larda yeni dönem: Müzik paylaşımı