• $8,2857
  • €9,736
  • 506.357
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Haziran 2020 Perşembe 09:59 | Son Güncelleme:

İletişim Başkanı Altun eski Beyaz Saray yetkili Bolton'ın kitabına tepki gösterdi

İletişim Başkanı Altun eski Beyaz Saray yetkili Bolton'ın kitabına tepki gösterdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un kitabındaki ifadelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Altun, diplomatik görüşmelerin iç siyasi gündemde kullanılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Altun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Boltun’un kitabına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. 

Kitapta yer alan Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmelerin manipülatif ve tek taraflı olduğunu işaret eden Altun, “Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan bu tür manipülasyonlara artık şaşırmıyoruz. Ancak bu tür olaylara tepkimizi koyarak algı çalışmalarını yıkmaya devam edeceğiz." dedi.

Türkiye’yi hedef gösteren düşman yankılarına rağmen Türkiye’nin ABD ile ilişkileri seviyeli tutmak adına büyük çaba sarf edildiğini belirten Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanımız her fırsatta Türkiye'nin önceliklerini açıkça dile getirmekte; çıkarlarımızı en güçlü biçimde savunmaktadır. FETÖ militanlarının iadesi, PKK/YPG ve Halkbank konularında hem özel hem de kamuya açık ortamlarda aynı tavır içerisinde olmuşlardır. Türkiye ve ABD arasındaki bu meseleler, Obama dönemine kadar uzanmaktadır. Esasen Sayın Trump, kendisinden önceki yönetime kıyasla NATO müttefikine daha çok kulak vermiş; bu durum tarafımızca doğal karşılanmıştır."

Başkan Erdoğan’ın önceki dönemlerde olduğu gibi birçok ABD başkanı ile çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Altun, “Eski üst düzey yetkililerin, ciddi diplomatik görüşmeleri ve müttefikler arasında süregelen meseleleri çözüme kavuşturma çabalarını iç siyasi gündemleri için kullanmalarını kabul edilemez buluyoruz.” dedi.

Altun sözlerini, “Türkiye-ABD ilişkilerinin bu tür çabaların üstesinden gelerek daha da güçleneceğine şüphemiz yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Trump ile açık ve dürüst diyaloğunu sürdürecektir." İfadeleri ile tamamladı.

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>İYİ Parti'li Buğra Ka

27 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Batmanlı girişimci devlet desteğiyle kurduğu tesiste ilk mantar hasadını yaptı

1966 model cipi 25 bin lira harcayarak yeniledi! herkes onun peşine düştü