• $7,8621
  • €9,3302
  • 484.991
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Haziran 2020 Pazartesi 03:18 | Son Güncelleme:

Hafter bitti yeni paralı asker Sisi

Hafter bitti yeni paralı asker Sisi

Türkiye'nin sahaya inmesiyle Sirte'de sıkışan darbeci Hafter'i kurtarmak için şimdi de darbeci Sisi öne çıkarıldı.

Libya’da ülkenin bir bölümünü işgal altında tutan darbeci Halife Hafter güçlerinin kontrolünü elinde bulunduran Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Rusya ittifakı, Türkiye’nin sahaya inmesinin ardından bitme noktasına gelen Hafter’in yerine bu kez Mısır’ın darbeci lideri Sisi’yi devreye soktu. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin, Hafter işgali altındaki Sirte ve Cufra için söylediği, “Mısır ordusunun, gerek duyulması halinde ülke sınırları dışında askeri bir görevde bulunabileceği” açıklamasına Libya’nın meşru yönetimi sert tepki gösterdi.

KABUL ETMİYORUZ

Libya Devlet Yüksek Konseyi Üyesi Abdurrahman Şatır, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin ordu ziyareti sırasındaki açıklamasına ilişkin, “Sisi'nin açıklamaları savaş tamtamlarını çalmaktır” dedi. Şatır, Sisi’ye hitaben, “Demokrasiyi baltalamak, kabul etmediğimiz ve indirdiğimiz bir askeri getirmek konusundaki ısrarınızdan bu yana Libya’nın güvenliği tehlikededir” değerlendirmesinde bulundu.

FİİLİ CEVAP VERİLECEK

Libya parlamentosundan da “Sisi’nin tehdidinin bizzat kendisi uluslararası hukuku hiçe saymak ve Libya’nın egemenliğini ihlal etmek anlamına geliyor” değerlendirmesi yapıldı. Sisi’nin müdahalesinin kendisine uluslararası meşruiyet sağladığı kabulünün realiteye aykırı olduğu kaydedildi. Parlamento “Libya hükümetini Sisi’nin tehditlerine karşı uygun zaman ve mekânda gereken siyasi ve fiili cevabı vermek için hazır olmaya çağırıyoruz” dedi. 

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı silahlı kuvvetler Sirte ve Cufra’yı kuşattı. 

BU SAVAŞ İLANIDIR 

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti de parlamentonun çağrısının ardından “Mısır lideri Sisi’nin Libya’ya müdahale tehdidini savaş ilanı olarak görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Libya ordusuna bağlı Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü General Abdulhadi Dırah da önceki gün, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin açıklamalarına tepki göstermişti

Dırah, açıklamasında, “Sisi’nin, kendi tabiriyle Sirte ve Cufra’nın kırmızı çizgisi olduğunu söylediği açıklamalar, ülkemizin iç işlerine apaçık müdahaledir. Bunu Libya’ya yapılmış açık bir savaş ilanı sayıyoruz” ifadelerini kullandı.

 SUUDİ ARABİSTAN VE BAE’DEN SİSİ’YE DESTEK 

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden, (BAE) Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Libya’ya savaş tehdidine destek konusundaki açıklamalarına destek geldi. Suudi Arabistan resmi haber ajansından yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan, sınırlarını ve halkını koruma hakkı konusunda Mısır’ın yanında yer almakta ve ona destek vermektedir” ifadesi kullanıldı. BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Kahire’nin, Libyalıların kanlarının akmaması, BM’nin gözetiminde kapsamlı siyasi müzakerelerin başlaması için ateşkes şartlarının oluşturulması hedefiyle çaba gösterdiği iddiasında bulunuldu.

 ATEŞKES İÇİN SİRTE VE CUFRA’DAN ÇIKMASI ŞART 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin sürdürülebilir bir ateşkes sağlanabilmesi için Hafter güçlerinin Sirte ve Cufra’yı boşaltması gerektiğini savunan UMH’nin bu duruşunu desteklediğini belirtti. Kalın, “UMH’nin görüşü bu ve biz, bunu destekliyoruz; çünkü Hafter güçleri, bu stratejik yerleri fırlatma rampası olarak kullanıyor” ifadelerini kullandı. Kalın, ayrıca Fransa’yı Hafter’i destekleyerek NATO’nun güvenliğini ‘tehlikeye atmakla’ suçladı. Kalın, “Libya Hükümeti orada olmamızı istediği sürece, orada olacağız” dedi.

<p>Azerbaycan ordusunun topraklarını Ermenistan işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonların sü

Azerbaycan, Gubadlı'daki işgalci Ermenistan birliklerini top atışıyla imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'na başkanlık etti

Amida Höyük'te yapılan kazılarda 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu