• $7,7744
  • €9,2189
  • 420.781
  • 1530.27
24 Temmuz 2014 Perşembe 01:45 | Son Güncelleme:

Gizli tanıkla derin kumpas

Gizli tanıkla derin kumpas

Tanık Koruma Başkanlığı'nda "paralel" kumpas Uzuner ve ekibinden boşalan kadrolara yerleşen paralel yapının Kurum'un tüm arşivini ele geçirdiği belirlendi.

Erhan SEVEN - ANKARA 

Devletin kritik kademelerine sızan paralel yapının, Emniyet Genel Müdürlüğü Tanık Koruma Daire Başkanlığı'na yönelik derin bir "kumpas" kurduğu ve kendilerinde olmayan Kurum Başkanı Ali Uzuner ve ekibinin bu yolla tasfiye edildiği ortaya çıktı. Hükümete sunulan bir raporda, paralel yapının Tanık Koruma Daire Başkanlığı’ndaki kadroları nasıl ele geçirdiği bütün detayı ile anlatıldı. 
Uzuner ve ekibinin tasfiye edilmesiyle, Türkiye'nin yakın tarihine damga vuran birçok davada gizli tanıklık yapan kişilere ait arşiv de paralel yapının eline geçti. Savcı Zekeriya Öz tarafından gizli tanık gösterilen "Deniz Uygar" kod adlı gizli tanık İlker Çınar, "Uzuner ve ekibinden baskı gördüğünü" iddia etti. Ali Uzuner ve ekibinin yerine ise paralel yapıya yakın isimler atandı. Yaptığı ihbarda, "İfadesini değiştirmesi konusunda baskı gördüğünü" ileri Çınar, "Paralel yapı beni kullandı. Paralel yapının kumpasının bir parçası oldum" itirafında da bulundu. Kumpasın ortaya çıkmasının ardından, İlker Çınar'ı Zirve Yayınevi davasında gizli tanık gösteren Savcı Zekeriya Öz ile önceki günkü operasyonda gözaltına alınan bazı polis müdürleri hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 

<p>Cumhurbakanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye - ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Kal

'NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek'

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor