• $ 5,6596
  • € 6,3599
  • 258.285
  • 101849
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Gezi‘deki gibi yapsak darağacında asılırdık

28 Şubat sürecinin en büyük mağdurlarından birisi olan Zekeriya Şengöz serbest bırakılmasının ardından AKŞAM’a konuştu. Şengöz, “Bizler Gezi eylemlerindeki gibi haklarımızı şiddetle değil söylemimizle dile getirmeye çalıştık. Eğer o türden marjinal eylemlere başvursaydık binlerce insanı o süreçte darağacında sallandırırlardı” dedi.

EMRE ÖZTÜRK/ HABER MERKEZİ

Türkiye'yi derinden sarsan 28 Şubat sürecinde, 1998 yılında başörtüsü yasağını protesto şeklinde başlayan eylemler polisin sert müdahalesi sonucunda kısa zamanda bir halk ayaklanmasına dönüşmüş, vali ve garnizon komutanı şehri terk etmek zorunda kalmıştı. Aylar sonra kanlı şekilde bastırılan Malatya ayaklanması sonucunda bin kişi “Anayasal düzeni bozmak” suçundan idamla yargılanmıştı. 28 Şubat sürecinde gözaltına alınan 550 sanıktan sadece Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur tutuklu olarak yargılanıyordu. Dördüncü Yargı Paketi kapsamında 27 Mayıs’ta serbest bırakılan Zekeriya Şengöz bugün gelinen noktayı 
AKŞAM’a değerlendirdi. 

KORKUNÇ İFTİRALAR ATTILAR

İşte 28 Şubat’ın en önemli mağdurlarından Zekeriya Şengöz’ün anlattıkları: “Cezaevinde yattığım 9 yıl da dahil olmak üzere 14 yıldır nice badireler atlattım. O dönemde bizim gibi mütedeyyin insanlara karşı bir kasırga esiyordu. Üstelik bizler Gezi eylemlerindeki gibi haklarımızı şiddetle değil söylemimizle dile getirmeye çalıştık. Eğer o türden marjinal eylemlere başvursaydık binlerce insanı o süreçte darağacında sallandırırlardı. Masum halkı suçlu ilan edenlerin olduğu bir dönemde hapse girdim. Hakkımızda korkunç yalanlar ve iftiralar atıldı. İran’a eğitim alıp ülkemizi karıştırmak için gönderildiğim söylendi. 28 Şubat sürecinde İmam Hatip okulları kapatıldı, başörtülü kızlarımız okullardan uzaklaştırıldı ve üniversitelere girişleri yasaklandı, Kur’an kursları kapatıldı, üniversiteye girmeleri engellendi.”

HALKIYLA BARIŞIK BİR İKTİDAR VAR

Bizler değerlerimize, halkımızın duyarlılığına sahip olmak için mücadele verdik. Şimdi TBMM’de başörtülü milletvekillerimizi görüyorum. Üniversitelerde ve kamu kurum ve kuruluşlarında başörtülü kızlarımızı görüyorum. Cumhurbaşkanımızın da Başbakanımızın da eşleri başörtülü. Geçmişte fişlenen, okullarından ve işlerinden atılan insanlarımızı bu noktada görmek beni çok mutlu ediyor. Bugün halkıyla ve değerleriyle barışık bir iktidar var.  Toplumda mazlumlarda artık hayatın içinde ve hiçbir ayrışma yok.

BAŞBAKAN ERDOĞAN ACIMIZA ORTAK OLDU

Elbette bugünlere gelmemizde Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarının gayretleri çok büyüktür. 28 Şubat sürecinde ve devamında büyük bir medeniyetin parçası olan Türkiye üzerinde Batılı emperyalist güçler oyunlarını oynadılar. İşte bu noktada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizim yüce gönüllü bir millet olduğumuzu, mahkum gibi yaşamayacağımızı gösterdi. Hiç kimsenin bu ülke üzerinde kumpaslar ve tezgahlar kuramayacağını tüm dünyaya gösterdi. 

SERBEST KALMAMA SEVİNDİ

Sayın Başbakan bu milletin mazlum bir evladını arayarak beni çok mutlu etti. Serbest bırakılmama çok sevindiğini dile getirip, böyle bir acıyı Rabbimizin bir daha yaşatmaması temennisinde bulundu. Bir ülkenin Başbakanı ülkesinin herhangi bir şehrinde, uzak bir şehrinde, bir ferdinin hem sevincine hem de acılarına ve mağduriyetine ortak oluyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Beşiktaş´ta trafik magandaları yüzünden 4 kişinin öldüğü 10 kişinin ise yaralandığı korkunç olayd

E-5´teki Makas Terörü Bitmiyor! Trafik Magandaları...

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor